Buddha
avaleht uudised nõukogu õppetöö tekstid terminid viited fotogalerii

Budismi Instituut

Budismi Instituut on loodud budistliku kultuuri tutvustamiseks ja budistliku hariduse andmiseks Eestis. Budismi Instituudi juhtmõtteks on avatus ja Buddha õpetuse mõtestamine tänapäeva kultuurikeskkonnas. Budismi Instituut järgib üldbudistlikku suunda, mille põhimõtted on kirja pandud suutrates, vältides ühe või teise koolkonna, sekti või kitsama õpetusliini esiletõstmist. Budismi Instituudi eesmärgiks on üldinimliku eetika hoidmine ja edendamine, ühendades iidse õpetuse tänapäevase teadusliku maailmavaatega. Sellega seab Budismi Instituut ennast käima Tema Pühaduse dalai-laama ja teiste suurte õpetajate näidatud teele.

Budismi Instituudi asutajateks on eesti inimesed, kes on võtnud budismi oma elu ja maailmavaate aluseks. Nemad moodustavad Instituudi Nõukogu. Budismi Instituut soovib teha koostööd kõikide isikute ja organisatsioonidega kogu maailmas, kes jagavad meie vaateid ja eesmärke - teha Buddha õpetuses näidatud mõistmise ja kaastunde tee nähtavaks ja kättesaadavaks võimalikult paljudele inimestele.

Budismi Instituut annab sellel teel oma panuse eelkõige kultuuri ja hariduse kaudu, korraldades õppekursusi ja kultuuriüritusi, konverentse ja seminare, andes välja raamatuid ja muud kirjasõna, kutsudes Eestisse auväärseid õpetajaid. Kaugemaks eesmärgiks on budistliku keskuse rajamine Eestis. Me ei taha seejuures jääda pelgalt budismi "tarbijateks", vaid soovime anda oma loova panuse budismi mõistmisse ja rakendamisse tänapäeva maailmas.

* * *

Kinnitagu meie õilsaid sihte iidne bodhisattva tõotus, mille on Vadžradhvadža suutrast eesti keelde vahendanud Linnart Mäll.


Bodhisattva tõotus

Ma võtan enda kanda kõikide kannatuste koorma. Ma olen kindlalt otsustanud seda teha ja ma kannatan selle välja. Ma ei page ega põgene, ma ei tunne hirmu ega värise, ma ei kohku ära. Ma ei pane seda maha ega pöördu ümber. Miks?

Ma lihtsalt ei saa teisiti, kui võtan enda kanda kõikide olendite kannatuste koorma. Ma ei tee seda oma lõbuks. Ma olen andnud tõotuse päästa kõik olendid.

Ma pean vabastama kõik olendid! Ma pean vabastama kogu maailma! Vabastama sündide õudusest, vanaduste õudusest, haiguste õudusest, surmade ja taassündide õudusest, kõikide pahede õudusest, kõikide õnnetuste õudusest, kogu mõttetu tiirlemise õudusest, kõige eksitava õudusest, Hüvele viiva Seadmuse huku õudusest, sõgeduse ilmumise õudusest - kõikidest õudustest pean ma kõik olendid päästma!

Ma püüan teha seda, et kõik olendid saaksid osa Ülima Teadmise vallast. Ma ei püüa vabastada ainult iseennast. Kõikteadmisele meelestumine on paat, millega ma pean kõik olendid aitama välja tiirlemise hukatusest. Ma pean nad kiskuma välja tohututest ohtudest. Ma pean nad vabastama kõikidest viletsustest. Ma pean nad päästma tiirlevast pöörisest.

Ma pean enda kanda võtma kõikide olendite kannatuste koorma! Niikaua, kui suudan, talun ma kõikide maailmade kõikide halbade sündide kõiki kannatusi. Ning ma ei tohi ühtegi olendit petta kõrvale sellest, mis viib Hüvesse. Ma olen otsustanud loendamatud aegkonnad viibida kõikides halbades sündides. Miks?

Sest parem on, kui ma üksi kannatan ja olendid ei lange halbadesse sündidesse. Ma pean enese tooma pandiks, et lunastada kogu maailm põrgulike elajalike ilmade ja surmavürsti valduste õudusest, nii et ainult minu keha tunneks kõikide olendite pärast piinu.

Kõikide olendite pärast annan ma kõikidele olenditele tarmu - tõesti ma teen seda, tõepoolest teen ega ütle oma sõnadest lahti! Ma ei hülga mitte ühtegi olendit.

Kuid ma pean aitama ka häid eeldusi täiusele viia, et kõik olendid leiaksid mõõtmatu õnne, kujuteldamatu õnne, Kõikteadmise õnne.

 

vadžra avalehele algusesse

registrikood 80157537 (MTÜ Budismi Instituut)
telefon 5101387; arvutikirja aadress info@budismiinstituut.ee
Kentmanni 18-49, Tallinn 10116; pangaarve konto EE982200221018598037 Swedbank