<-Tagasi


1. Märts 2019

 

Kevadsemester 2019

teist korda Eestis õpetav tiibeti budismi Nyingma koolkonna õpetaja laama Lopön Karma Tshewang avalik vestlus-loeng teemal

TIIBETI BUDISMI NYINGMA KOOLKOND -
ajalugu, õpetuslikud alused (s.h. loogika, filosoofia) ning praktika
(inglise keeles, tõlkega eesti keelde)

Neljapäeval 7. Märtsil kell 18-20
Eesti Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuse 2. korruse Kuppelsaalis
(Tallinn, Tõnismägi 2)

Pääse 5€ (saali üürikulude katteks ja annetuseks õpetuse eest)

KÕIK HUVILISED ON OODATUD!


Õpetajast
:
Eestis teist korda õpetusi edastav (seekord Shambhala Keskuses) Lopön Karma Tshewang sündis 1987. a. Bhutanis Trashigangi piirkonnas Bhartsham Gewongis. 6.-st eluaastast kuni 10-nda eluaastani õppis ta kohalikus kloostrikoolis Bartsham Chador Lhakhangis. Alates 2002.-st aastast sai temast täielikult ordineeritud munk Nyingma kloostris lõuna-Indias. Seal läbis ta Namcho Nöndro ja Pema Osel Thonggnag Lingpa kolme juure harjutus-praktikad. 2006.-st aastast asus ta õppima Ngagyur Nyingma Instituudis (NNI) lõuna-Indias, kus ta õppis 9 aastat suutraid ja tantraid ning omandas õpetlase Lopon tiitli ja magistrikraadi budistlikus filosoofias. Ta on õpetanud munkasid Dzogtšeni kloostris, andnud loenguid NNI-s ja praegusel ajal õpetab Nepaalis Palyul Urgen Choling College kloostrikoolis Pharping'is. Ta sai ordinatsiooni ja on saanud palju õpetusi Tema Pühaduselt kolmandalt Druwang Pema Norbu Rinpochelt. Lisaks on tema põhiõpetajateks olnud õpetajad T.P. Karma Kuchen Rinpoche, Yangthang Rinpoche, Tulku Thupzang Rinpoche aga tema eriline südame-õpetaja on Lama Palden Chodrup Bhutanist. Lopon Karma Tshewang on teinud 4 korda täispika nöndro, teostanud rtsarlung praktikad ja Suure Täiuse ehk Dzogtšeni praktikad mitmete suurepäraste õpetajate juhendamisel. Igal aastal, kui kloostrikoolis on vaheaeg õpetamisel, teeb ta ritriiti eraldatuses.
(Lopon Karma was born in 1987 in Bhartsham Gewong area in Bhutan where he began Buddhist practice at age seven. By age 15 Lopon Karma began studies at Ngagyur Nyingma Institute in Mysore, India. Lopon Karma excelled in his learning and therefore started teaching at the age 29, after he completed a Masters Degree in Buddhist philosophy, alongside accomplishing the Three Root practices of Nyingthig and Namcho Ngondro four times over. Lopon Karma's root-teachers include His Holiness Pema Norbu Rinpoche and Lama Palden Chodrup. From them he received numerous teachings including Dzogchen and Tsalung. Lopon Karma has received teachings from H.E. Yangthag Rinpoche, H.H. Karma Kuchen Rinpoche, Tulku Thupzen Palzang Rinpoche, Jamyang Khyentse Rinpoche, Dusi Thinley Norbu Rinpoche and many others. At present Lopon Karma is a professor at Palyul Urgen Choling College in Pharping, Nepal, where he teaches students the higher levels of Buddhist philosophy. He maintains his personal practices alongside teaching, taking annual extended retreats. Lopon Karma is now generously offering his expertise to students across Europe. Teachings are held in english.)

Infot võib edastada ka teistele huvilistele ja infolistidesse.

loengu korraldajad: Eesti Budismi Instituut koostöös Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudusega

 

***

18. Veebruar 2018

Olete oodatud Linnart Mälli uue raamatu pidulikule esitlusele!
21. veebruaril kell 18
Rahvusraamatukogu esimese korruse Konverentsikeskuse Väikeses saalis (Tallinn, Tõnismägi 2)
sõnavõtud, meenutused, arhiivivideo jms

Linnart Mäll
TÕE TEE - mõtteid ja mälestusi

Raamatus on valik Eesti mõtteloo ühe suurmehe Linnart Mälli mõtetest ja sõnumitest.
Esmakordselt on eesti lugeja ees tema mõtted, mis pole kirjaliku teksti kujul kunagi laiema avalikkuseni jõudnud.
Siin on aforisme paljude inimlike elunähtuste kohta, kuid ka filosoofilisi mõtisklusi elust, inimesest, keelest, ühiskonnast, poliitikast jne.
Linnart Mäll uskus, et kultuur tervikuna elab niikaua, kuni elavad tekstid.
— Ivar Tröner, raamatu koostaja

Kirjastus: SE&JS KIRJASTUS
Ilmumisaasta: 2018
Keel: eesti
Raamatu formaat: Kõvakaaneline
Lehekülgi: 416
Mõõdud: 240x150
Toimetanud: Märt Läänemets, Teet Toome

 

***

 

Veebruar 2019

 

Talvine mõtluslaager
MEELERAHU KASVATAMINE ENESEVAATLUSE TEEL

Chan-budismi "vaikse valgustuse" (mozhao, vt http://et.ida-motteloo-leksikon.wikia.com/wiki/Vaikne_valgustus) stiilis harjutuslaager

28. veebruar - 3. märts 2019 Viljandimaal Männiku Metsatalus http://metsatalu.ee/
Algus neljapäeval, 28. veebruaril kell 18 (saabumine alates kella 16); lõpp pühapäeval, 3. märtsil kell 11.

Õpetaja: MÄRT LÄÄNEMETS
Registreerimiseks saada e-kiri aadressile mart_laanemets@yahoo.com
Täiendav info samast või telefonilt 5518847
Vaata ja jaga FB üritust.

Oodatud on kõik huvilised, ka need, kel ei ole varasemat harjutamiskogemust.

Osalustasu 130 eurot (katab ööbimise 3 ööd 2-3 kohalistes kõigi mugavustega tubades, söögi - taimetoiduline menüü 3 x päevas + teepausid, saali rendi, korralduskulud).
Õpetuse eest vabatahtlik annetus kohapeal.

Laager pakub võimaluse nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete vestluste käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja enesessesüüvimisele. Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; kõrvalised tegevused (arvuti, raadio ja TV, lugemine, laagrist ärakäimine) ei ole lubatud; telefoni kasutamine võimalikult piiratud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab kell 5 hommikul ja lõpeb kell 10 õhtul.

Täispäeva näidisajakava:

5:00 Äratus
5:00-5:20 Hommikune tualett
5:20 - 6:00 Kehalised harjutused (kaheksaosaline liikumismõtlus, vt https://www.youtube.com/watch?v=nh55lThfQsc) ja hommikune tee
6:00 - 6:15 Hommikune lugemine
6:15 - 6:55 Mõtlusharjutus istudes (koos ettevalmistavate harjutustega)
7:00 - 7:45 Hommikusöök
7:45 - 8:55 Majapidamistööd ja puhkus; Individuaalsed intervjuud
9:00 - 9:30 Loeng
9:40 - 10:15 Mõtlusharjutus istudes
10:15-10:35 Mõtlusharjutus kõndides
10:35 - 11:10 Mõtlusharjutus istudes
11:25 - 12:00 Mõtlusharjutus istudes
12:00 - 12:45 Lõunasöök
12:45 - 13:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
14:00 - 14:30 Suulised juhatused
14:40 - 15:15 Mõtlusharjutus istudes
15:15 - 15:35 Mõtlusharjutus kõndides või seistes (vms)
15:35 - 16:10 Mõtlusharjutus istudes
16:25 – 17:00 Mõtlusharjutus istudes
17:00 - 17:45 Õhtusöök
17:45 - 18:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
19:00 - 19:30 Loeng
19:40 - 20:10 Mõtlusharjutus istudes
20:15 - 20:45 Mõtlusharjutus istudes
20:55 - 21:00 Õhtune pühendus
21:00 – 21:30 Mõtlusharjutus istudes
21:30 – 21:55 Valmistumine öörahuks
22:00 - 5:00 Öörahu

Loe lisaks: Sheng-yen, Härja jälgi mööda - https://www.budismiinstituut.ee/Harja_jalgi_mooda.pdf

***

27. - 31. märtsil 2019 on Eestis õpetamas iidsete Tiibeti tekstide tõlkija ning väga sügava ja laiahaardelise kogemusega teadveloleku ja meditatsiooni õpetaja Elio Guarisco.
27. märtsil kell 18.00 annab ta Rahvusraamatukogus avaliku loengu teemal
"Teadvelolek versus hajevil meel: teadveloleku printsiibid ja rakendused."
(Mindfulness versus Distracted Mind)

Sellele järgneb kõigile huvilistele avatud 4-päevane seminar 28.- 31. märtsil Suur-Karja 23, Tallinn (Vaikuseminutite pesa, 4. korrus)
"LOOMULIKU TEADLIKKUSE AVASTAMISE TREENING"
(THE TRAINING TO DISCOVER ONE'S NATURAL AWARENESS)
,
kus õpetajateks on Elio Guarisco ja Maaja Zelmin (õpetused inglise keeles tõlkega eesti keelde).

Elio Guarisco on väga sügava ja laiahaardelise kogemusega teadveloleku ja meditatsiooni õpetaja. Elio valdab vabalt nii tiibeti kõnekeelt kui ka klassikalist tiibeti kirjakeelt. Ta on üks silmapaistvamaid Tiibeti tekstide tõlkijaid, kes on aastaid tegutsenud ka paljude suurte Tiibeti meistrite, sh. Tema Pühaduse dalai-laama, tõlgina.
Esimesena õppis ta 70. aastate algul teadveloleku rakendamist India vipassana meditatsiooni meistrilt S.N. Goenkalt. Hiljem liikus ta edasi uurides, kuidas teadvelolekut mõistetakse ja praktiseeritakse Tiibeti traditsioonis, õppides väljapaistvate õpetajate käe all nagu prof. Chögyal Namkhai Norbu, Tema Pühadus 14. dalai-laama, Chatral Sangye Dorje Rinpoche jt.
Elio õpetab mitmesuguseid teadveloleku tehnikaid paljudes erinevates riikides ja on eestseisjaks paljudel selleteemalistel üritustel.
Rohkem infot leiate Elio kodulehelt skyjewel.org ja Eesti Dzogchen Ühingu kodulehelt https://www.dzogchen.ee/ajakava/yritus.htm

Maaja Zelmin on tänapäeva suure Dzogtšen meistri Chögyal Namkhai Norbu õpilane 1992 aastast. Temast sai rahvusvaheliselt autoriseeritud esimese tasandi Tiibeti jantrajooga juhendaja 2005. aastal ja teise tasandi juhendaja 2010. aastal. Hetkel on ta ainus autoriseeritud Tiibeti jantrajooga õpetaja Eestis. Ta on jantrajooga kursusi juhendanud ka Norras, Rootsis, Soomes ja Lätis.
Maaja Zelmin on ka rahvusvaheliselt autoriseeritud klassikalise jooga (baseerudes põhiliselt Kṛiṣṇamacarya jooga traditsioonile, kus prioriteediks on inimese individuaalsus ja sellest lähtuvalt ka harjutused) juhendaja ning on tegelenud aktiivselt jooga õpetamisega pea 30 aastat. Rohkem infot: www.maajajooga.ee

Osalustasu 80 eurot (enne 1 märtsi 70 eurot)
Koha seminaril ja vaba osalemise avalikul loengul tagab tagastamatu ettemaks 40 eurot.
Saaja nimi EESTI DZOGTŠENI ÜHING THADRALLING
Saaja konto EE452200221056916998 Swedbank AS

Kontakt: Andres Zelmin, andres.zelmin@gmail.com

***

Sellel kevadsemestril jätkab orientalistikaseminar läinud sügisel alanud menuka loengusarjaga
IDA MÕTTELOO BAASTEKSTID

Esimeses loengus sel kolmapäeval, 20. veebruaril algusega kell 18:15 Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228
kõneleb TÜ orientalistika dotsent Märt Läänemets budismi pühakirjakogumikust:
Tripiṭaka – budismi algpühakiri?
Loengus tutvustatakse Tripitaka struktuuri ja koostist, selle ajaloolise kujunemise küsimusi ning versioone eri keeltes ja traditsioonides.
Kuulama ja arutlema on oodatud kõik huvilised

Loengusarja "Ida mõtteloo baastekstid II" järgmised loengud kevadsemestril:
6. märts Mahajaana suutrad – budismi uus laine või algsõnum uues kuues? (Märt Läänemets)
20. märts Avesta – Muinas-Pärsia püharaamatu baastekstid (Lidia Leontjeva)
3. aprill Veedad – India iidseimad tarkusetekstid (Teet Toome)
17. aprill Talmud – juudi pühakiri? (Anu Põldsam)
8. mai Gilgameš, Hammurapi ja teised Muistse Mesopotaamia baastekstid (Amar Annus)
22. mai Üliõpilaste ettekanded

Kõik loengud toimuvad samal kellaajal ja samas kohas: kell 18:15-19:45 Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228.

Orientalistikaseminari õppejõud:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee
Teet Toome teettoome@yahoo.com

KÕIK HUVILISED ON TERETULNUD!

Vt ka Orientalistikaseminari koduleht: https://sisu.ut.ee/orientalistika

 

***

10. September 2018

 

Hea huviline!
Sel semestril kutsub orientalistika seminar kuulama loengusarja
IDA MÕTTELOO BAASTEKSTID

Esimene, sissejuhatav loeng kolmapäeval, 12. septembril algusega kell 18:15 Tartu Ülikooli peahoone auditooriumis 228:
MÄRT LÄÄNEMETS - TEKST, BAASTEKST ja KULTUUR KLASSIKALISES ORIENTALISTIKAS
Loengus tutvustatakse klassikalise orientalistika põhimõisteid ja meetodeid, keskendudes teksti kui keskse uurimisobjekti mõistele. Räägitakse tekstide hierarhiast, generaatortekstidest ning klassikalise Ida teksti tõlkimise ja tõlgendamise kunstist kui uurimistöö põhimeetodist peamiselt Hiina ja India tekstide näidete varal.


Kõik järgnevad loengud samal kellaajal samas kohas.

Läbi semestri kestev loengute kava:
12.09 – Tekst, baastekst ja kultuur klassikalises orientalistikas (Märt Läänemets)
26.09 – Konfutsiuse tekstid (Märt Läänemets)
3.10 – Laozi Daodejing (Märt Läänemets)
24.10 – Patandžali Joogasuutra (Audrius Beinorius)
7.11 – Bhagavadgītā (Teet Toome)
21.11 – Koraan (Kalle Kasemaa)
5.12 – Heebrea Piibel / Vana Testament (Urmas Nõmmik)
19.12 – üliõpilaste ettekanded
ÕIS-is ainekoodiga HVKU.10.001

KÕIK HUVILISED ON TERETULNUD!

Õppejõud:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee
Teet Toome teettoome@yahoo.com

Vt ka orientalistika seminari kodulehte https://sisu.ut.ee/orientalistika/avaleht

***


19. August 2018

 

KAHEPÄEVANE HARJUTUSLAAGER KOOS TEMA PÜHADUSE TŠETSANG RINPOTŠEGA
8-9. september, 2018

Drikung Kagyu liini pealaama Drikung Kyabgön Chetsang Rinpoche, Könchok Tenzin Kunzang Thinley Lhundrup annab järjekordselt õpetusi Eestis.
T.P. Tšetsang Rinpotše juhtimisel toimub "Teadlikult hingamise harjutuslaager"

Harjutuslaagri õpetused põhinevad Anapanasati suutral põhinevatel hingamisharjutustel. Need on Buddha Shakyamuni õpetused, kuidas teadlikult hingata. Teadliku hingamise kasulikkust nii kehale kui meelele on ka teaduslikult uuritud ja kinnitatud. 

koht: 
Adila puhkekeskus, Rapla maakond, Kohila vald (45 km Tallinnast, veebikaart)

ajakava:
1. PÄEV 
8. september
Palutakse saabuda 9.30 – registreerumine ja sisseseadmine. Õpetused algavad kl. 10.00
2. PÄEV 
9. september
algab kl 10.00 ja lõppeb kell 17.00

HARJUTUSLAAGRI ÜLDINFO
keel:
Tema Pühadus annab juhiseid inglise keeles, mis simultaanse tõlkena tõlgitakse eesti ja vene keelde.
asukoht:
Hingamislaager toimub looduskaunis Adila puhkekeskuses – 45 km Tallinnast. 
Autota inimestele leitakse transport Tallinnast (vt. ka registreerimine).
toitlustus:
Osalejatele pakutakse esimesel päeval lõunat ja õhtusööki, teisel päeval hommiku- ja lõunasööki.
ööbimisvõimalused:
– telkimine
– magamine saalis oma magamiskotiga
– eraldi voodikoht (20€)

HARJUTUSLAAGRISSE REGISTREERIMINE ja HINNAD
http://drikung.ee/hh2018EE/register/

TEADMISEKS
Võtta kaasa:
– joogamatt (soovi korral ka istumisalus-padi)
– matkanõud (matkakruus ja -kauss, kahvel, lusikas), et ühekordsete toidunõude kasutamise asemel loodust säästa
– käterätikud ja muud hügieenitarbed
– valige mugavad riided, mille vöökoht jms ei pigista
Vältida:
– palutakse vältida lõhna-parfüüme
– alkoholi, tubakatoodete ja narkootilise ainete kasutamine ei ole harjutuslaagris lubatud

harjutuslaagri ametliku info veebileht:
http://drikung.ee/hh2018EE/

Tiibeti jantrajooga kursused algajatele
algavad septembrist Tallinnas Nõmmel ja vanalinnas

Mis on jantrajooga ?
Jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises,harmoonia ja rütm - läbi mille on meil võimalik avarduda oma meeleruumi selgusesse. Tänu jantrajooga harjutustele, mis pärinevad 8 sajandi Tiibetist, on võimalik igal ühel leida üles rahu, harmoonia ja tasakaal iseendas.
Vanades tantrates on öeldud, et elu on hingamine ning kui inimene raiskab oma elu hingates kiirustades ja katkendlikult, siis ka eluiga on lühike. Jantrajooga harjutused õpetavad meid hingama korrapäraselt ja rahulikult, keskendudes teadlikult pausidele hingetõmmete vahel ning seeläbi parandades tervist ning pikendades eluiga.
Tiibeti Jantrajooga on teadaolevalt vanim joogasüsteem, mis on muutumatuna säilinud nii kirjalikult kui ka katkematu elava õpetusena õpetajalt õpilasele. Jantrajooga on terviklik joogaharjutuste süsteem, kus on kokku 108 harjutust, mis hõlmavad nii dünaamilisi liikumisi (jantraid) kui ka erinevaid hingamisharjutusi. Jantrajooga sobib hästi ka noortele - tundi võib tulla alates 14. aastast.
juhendab Maaja Zelmin

Tundide ajad alates septembrist:
Jantrajooga algajatele Nõmmel
Nõmme Kultuurikeskus, teisipäeviti 16.45 - 18.00
Jantrajooga algajatele vanalinnas
Kuninga tn. 6, neljapäeviti k. 19.15 - 20.30

Vajalik eelnev registreerumine! maaja.zelmin@gmail.com

Rohkem infot
www.maajajooga.ee 
www.yantrayoga.net
Jantrajoogat tutvustav videohttps://youtu.be/3M_VpcSqq70


*  

Bill Karelise õpetused Eestis
SÕDALASE ELUVIIS
13. – 21. oktoober 2018

Kaheksapäevane õpetuslaager Viljandimaal Männiku Metsatalus

Hind: €340 (sisaldab toitu ja majutust)
Kontakt ja registreerimise info: Tiina Rahe (tiina.rahe@gmail.com, telefon +372 5567 1628)

Avalikud loengud:
Tartus, esmaspäeval, 22. oktoobril kell 18.00 Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) ruumis 139
Tallinnas, teisipäeval, 23. oktoobril kell 18.00 Eesti Rahvuraamatukogu väikeses konverentsisaalis (Tõnismägi 2)
Avalikud loengud on tasuta, teretulnud on vabatahtlikud annetused kohapeal.

Õpetused on inglise keeles.

Vt ka:
https://www.facebook.com/events/588570601526119/?active_tab=about

Sisu tutvustus
Meis kõigis leidub sisemist vaprust ja leebust. Need kaks voorust sobivad koos kirjeldama sõdalase meelelaadi: toda loomulikku seisundit milles viibides oleme läbinisti inimlikud, tervemõistuslikud, oskuslikud, tundlikud, ärkvel ja suutelised teisi aitama. Istumismõtlus saab igapäevapraktikaks, mille kaudu avastame või taasavastame sõdalase meelelaadi kogu selle sügavuses ja ulatuses. Kaheksapäevase laagri põhisisuks on istumisharjutused koos mõtlusega kõndides. Bill Karelis tutvustab igapäevastel lühiloengutel meile loomupärase tervemõistuslikkuse ja sõdalase meelelaadi arengut nii harjutustee kontekstis kui igapäevaelus. Laagriprogrammis on ka isiklikud vestlused Billi ja teiste edasijõudnud harjutajatega, arutlusgrupid, maitsev taimetoit ning võimalus ühiselt nautida looduses jalutamist ja saunas käimist.

Bill Karelis kasvas üles Bostonis, sai hariduse Harvardi ülikoolis ja tegutses äri valdkonnas, õppides samal ajal paljude suurte Tiibeti meditatsioonimeistrite käe all. Aastal 1977 paluti tal mõtlust õpetada teistelegi ning viimastel kümnenditel on ta seda tehes maailmas ringi reisinud ja külastanud ka rohkem kui sadat vanglat. Ta rajas 2014. aastal Colorado osariiki Boulderisse mõtluskeskuse A Place to Sit. Tema teine raamat "Like a Snow Lion in Its Prime: the Path of Basic Goodness" ("Nagu lumelõvi oma parimas vormis: Algheaduse tee") ilmus 2017. aastal ja on Eestis kättesaadav. Ta naudib tegelemist fotograafia, kalligraafia ja luulega ning elab koos oma abikaasa Brigittaga USAs Colorado osariigis Boulderis.

 

***

 

17. Mai 2018


Suvine mõtluslaager

Sissejuhatus budismi ja meeleharjutused "Meelespidamise suutra" (Satipaṭṭhāna sutta) järgi

AEG: 4.-12. august 2018

ÕPETAJA: Märt Läänemets

KOHT: Umbusi Budismi Keskus

(Umbusi küla Põltsamaa vallas; koduleht: https://umbusikeskus.wordpress.com/; Facebook: https://www.facebook.com/KhordongUmbusi/)

KORRALDUSLIK INFO

Laager algab laupäeva, 4. augusti õhtul kell 18 (saabumine ja sisseseadmine kell 16-18, õhtusöök kell 18, tegevuste algus kell 19); laager lõpeb pühapäeva, 12. augusti hommikul kell 10. Laager kestab kokku 7 täispäeva ja 8 ööd.
Elamine-ööbimine on Umbusi keskuses. Magamine madratsitel, vajalik kaasa võtta oma magamisriided ja/või magamiskott ning käterätid. Telkimisvõimalus. Pesemine välitingimustes piiratud duši kasutamise võimalusega. Vähemalt kaks korda laagri jooksul teeme sauna.
Söömine (kolm korda päevas) kohapeal. Toiduks on mitmekülgne taimetoidumenüü, mida meile valmistab professionaalne taimetoidukokk.
Laagri osamaks 130 eurot inimese kohta ööbimisega toas ja 100 eurot inimese kohta ööbimisega oma telgis või automajakeses. Soovi korral lisaks vabatahtlik ja anonüümne daana (annetus) õpetajale kohapeal.
Laagrisse registreerimine hiljemalt 15. juuliks ainult e-kirjaga aadressile mart_laanemets@yahoo.com. Osamaks ülekandega arvelduskontole EE582200001104034816, konto omanik Märt Läänemets, selgitusse kirjutada "Suvine mõtluslaager 2018". Eelneval kokkuleppel saab tasuda ka sularahas kohapeal saabumisel.

Lisaküsimustega pöörduda e-kirjaga mart_laanemets@yahoo.com või telefonile 551 8847.
Vaata ja jaga ka facebooki üritust: https://www.facebook.com/events/1949688655341784/

LAAGRI ÜLESEHITUS JA TEGEVUSED

Laager pakub võimalust nädala jooksul tegeleda mõtlusega toetavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on istudes mõtlusharjutused, mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutustega, suunatud mõtlusega, majapidamistöödega jms. Ilusa ilmaga toimub osa harjutusi väljas. Programmi kuuluvad ka loengud hommikul ja õhtul; puhkeajal on võimalik lugeda budismi- ja mõtlusealaseid raamatuid. Harjutamise tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Laagripäev on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele. Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; välismaailmaga suhtlemine (mobiiltelefon, arvuti kasutamine, raadio ja TV) ei ole lubatud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab kell 5 hommikul ja lõpeb kell 10 õhtul.
Seekordses laagris antakse õpetusi budismi meeleharjutuste ühe peamise õpperaamatu "Meelespidamise suutra" (Satipaṭṭhāna sutta) järgi. Suutra annab põhilised juhatused meeleharjutusteks teemade järjestuses: (1) keha jälgimine (kaya-anupassana); (2) tunnete jälgimine (vedanā-anupassana); (3) meele jälgimine (citta-anupassana); (4) seadmuste jälgimine (dhamma-anupassana). Suutra teksti saab lugeda ja alla laadida siit: http://www.eao.ee/wp-content/uploads/2018/05/Satipatthana-sutta.pdf


LAAGRI TÄISPÄEVA TÜÜPPÄEVAKAVA

5:00 Äratus
5:00-5:20 Hommikune tualett
5:20 - 6:00 Kehalised harjutused (kaheksaosaline liikumismõtlus) ja hommikune tee
6:00 - 6:15 Hommikune lugemine
6:15 - 6:55 Suunatud mõtlus istudes: keha jälgimine ja lõdvestamine (koos ettevalmistavate harjutustega)
7:00 - 7:45 Hommikusöök
7:45 - 8:55 Majapidamistööd ja puhkus; Individuaalsed vestlused õpetajaga (laupäeval)
9:00 - 9:30 Loeng
9:40 - 10:15 Mõtlusharjutus istudes
10:15-10:35 Mõtlusharjutus kõndides
10:35 - 11:10 Mõtlusharjutus istudes
11:25 - 12:00 Mõtlusharjutus istudes
12:00 - 12:45 Lõunasöök
12:45 - 13:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed vestlused õpetajaga
14:00 - 14:30 Suulised juhatused ja tagasiside
14:40 - 15:15 Mõtlusharjutus istudes
15:15 - 15:35 Mõtlusharjutus kõndides või seistes (vms)
15:35 - 16:10 Mõtlusharjutus istudes
16:25 – 17:00 Mõtlusharjutus istudes
17:00 - 17:45 Õhtusöök
17:45 - 18:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed vestlused õpetajaga
19:00 - 19:30 Loeng
19:40 - 20:10 Mõtlusharjutus istudes
20:15 - 20:45 Mõtlusharjutus istudes
20:55 - 21:00 Õhtune pühendus
21:00 – 21:30 Mõtlusharjutus istudes
21:30 – 21:55 Valmistumine öörahuks
22:00 - 5:00 Öörahu

MÄRT LÄÄNEMETS (PhD) on budismi uurija ja õpetaja, Linnart Mälli (1938-2010) õpilane, kes on mõtluse-alase ettevalmistuse saanud hiina chan'i traditsioonis Taiwanil Fagushani (Dharma Trummi Mägi http://www.dharmadrum.org/) harjutuskeskustes. Tema mõtluseõpetajad on olnud Õpetaja Sheng-Yen (1930-2009) ning viimase pühendatud õpilased Guo Yuan (Taiwan) ja John Crook (1930-2011, Inglismaa, Western Chan Fellowship http://www.westernchanfellowship.org/). Märt Läänemets õpetab budismi ning Ida mõtte- ja kultuuriloo kursusi Tartu Ülikoolis ja Budismi Instituudis. Ta on suure hulga budismi-alaste teaduslike ja populaarsete kirjutiste autor ning raamatute tõlkija ja toimetaja.

Kontakt: mart_laanemets@yahoo.com; telefon: 5518847

 

***

14. september 2017

Talvine mõtluslaager
MEELERAHU KASVATAMINE ENESEVAATLUSE TEEL
Chan-budismi "vaikse valgustuse" (mozhao) stiilis harjutuslaager

15.-18. veebruarini 2018
Viljandimaal Männiku Metsatalus
Õpetaja: Märt Läänemets


Oodatud on kõik huvilised, ka need, kel ei ole varasemat harjutamiskogemust

Registreerimiseks saada e-kiri aadressile mart_laanemets@yahoo.com
Täiendav info samast või telefonilt 5518847
Vt Facebooki üritust

Osalustasu 120 eurot (katab ööbimise 3 ööd 2-3 kohalistes kõigi mugavustega tubades, söögi - taimetoiduline menüü 3 x päevas + teepausid, saali rendi, muud korralduskulud)
Õpetuse eest vabatahtlik annetus kohapeal

Laager pakub võimaluse nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja mõnede muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja enesessesüüvimisele. Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; kõrvalised tegevused (arvuti, raadio ja TV, lugemine, laagrist ärakäimine) ei ole lubatud; telefoni kasutamine võimalikult piiratud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab kell 5 hommikul ja lõpeb kell 10 õhtul.

Täispäeva näidisajakava:
5:00 Äratus
5:00-5:20 Hommikune tualett
5:20 - 6:00 Kehalised harjutused (kaheksaosaline liikumismõtlus) ja hommikune tee
6:00 - 6:15 Hommikune lugemine
6:15 - 6:55 Mõtlusharjutus istudes (koos ettevalmistavate harjutustega)
7:00 - 7:45 Hommikusöök
7:45 - 8:55 Majapidamistööd ja puhkus; Individuaalsed intervjuud
9:00 - 9:30 Loeng
9:40 - 10:15 Mõtlusharjutus istudes
10:15-10:35 Mõtlusharjutus kõndides
10:35 - 11:10 Mõtlusharjutus istudes
11:25 - 12:00 Mõtlusharjutus istudes
12:00 - 12:45 Lõunasöök
12:45 - 13:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
14:00 - 14:30 Suulised juhatused
14:40 - 15:15 Mõtlusharjutus istudes
15:15 - 15:35 Mõtlusharjutus kõndides või seistes (vms)
15:35 - 16:10 Mõtlusharjutus istudes
16:25 – 17:00 Mõtlusharjutus istudes
17:00 - 17:45 Õhtusöök
17:45 - 18:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
19:00 - 19:30 Loeng
19:40 - 20:10 Mõtlusharjutus istudes
20:15 - 20:45 Mõtlusharjutus istudes
20:55 - 21:00 Õhtune pühendus
21:00 – 21:30 Mõtlusharjutus istudes
21:30 – 21:55 Valmistumine öörahuks
22:00 - 5:00 Öörahu

Loe lisaks: Sheng-ye, Härja jälgi mööda

***


14. september 2017

Tiibeti budismi õpetaja ja psühhoterapeut James Low tuleb 2.-4. novembril taas Eestisse õpetama meele olemust. Toimub avalik loeng ning kahepäevane õpetus meelevaatluspausidega.

Tiibeti budismi õpetaja ja psühhoterapeut JAMES LOW
2.- 4. novembril taas Eestis


2. november 2017
Avalik loeng (registreerimine pole vajalik):
"Meie meel pole see, mis me arvame selle olevat"
Kellaaeg: 18.00
Koht: Rahvusraamatukogu väike konverentsisaal (Tõnismägi 2, Tallinn)
Hind: Tasuta. Annetused teretulnud.
Keel: Loeng inglise keeles, tõlge eesti keelde.

3.- 4. november 2017
Loengud meditatsioonipausidega:

"Olla siin ja praegu: kuidas leida tagasitee oma loomulikku olekusse"
Kellaaeg: 10-18 (sh teepausid ja lõunapausid).
Koht: Tao keskus, Rotermanni 2, Tallinn.
Registreerimisvorm 3.-4. novembri õpetustele: https://goo.gl/k6K96h
Hind: Hind kuni 10. okt: 40 eurot (vajalik ettemaks, vt registreerimisvormi), pärast 10. okt. hind 50 eurot. Soodushind: Üliõpilastele, õpilastele ja pensionäridele vastavalt 30 ja 40 eurot (soodushind kehtib koos ettemaksuga).
Keel: inglise keeles, tõlge eesti keelde.
Tao keskuses on istumiseks olemas joogamatid, kott-toole ja tavalisi toole, igaüks peaks leidma endale midagi meelepärast. 

Tutvustuseks:
James Low on õpetaja, kes suudab tuua budismi kõige sügavama ja samas lihtsaima olemuse igaüheni – tiibeti budismis nimetatakse seda täielikuks kohalolekuks või täielikuks teadvelolekuks – seisundiks, kus pole midagi kunstlikku, oleme loomulikult see, kes me oleme. See pole pelgalt pealispindne meelerahu, vaid ka täielik avatus – seisund, kus aktsepteerime kõiki olukordi, emotsioone ja inimesi nii, nagu nad on. Olles psühhoterapeut, kirjeldab James Low meie mõttemustreid ja emotsioone, millesse me aina takerdume, äärmiselt selgelt ja vahetult, ning kui me nende lõputut ringkäiku mõistame, võib juhtuda, et suudame iseeneslikult lasta lahti kiindumistest, ärritusest ja rahulolematusest, avastades taas oma olemise sügavaima aluse. Kui tähelepaneliku teadveloleku (mindfulness) õpetajad räägivad tihti nn tööriistakastist, mille kursusel osalenu eluks kaasa saab, siis James Low on õpetaja, kes näitab vahetult, mida me nende meeletööriistadega otsima peaksime.
Seekord kommenteerib James Low Gönpo Wangyali teksti, mis on pärit kogust "Puhas nägemine, mis avab ukse vabanemisse". Teksti pealkirjaks on "Sissejuhatus kõikide budade emaloomusesse" (yum don ngo sprod pa ni) ning see kirjeldab loomulikku meelt, mis on peidus pead täitva mõteterägastiku ja emotsioonide üleujutuse taga, ning selles on kirjas juhised, kuidas jõuda tagasi oma loomuliku olekuni.

Loengud toimuvad koostöös Khordongi ühingu, Eesti-Tiibeti kultuuriseltsi ja Budismiinstituudiga.

Rohkem infot:
www.umbusikeskus.wordpress.com
www.tibet.ee
Facebook: https://goo.gl/vjzh2b
https://goo.gl/f6eSF1

Lingid 2015. a toimunud loengutele: http://www.tibet.ee/tegevus-2/hiljuti-toimunud/james-low-eestis-sugis-2015/

Kontakt: Kadri Raudsepp, e-post: kadri.raudsepp1@gmail.com, telefon: 53543782

***

 

7. august 2017

Sel aastal juba teist korda (esmakordselt 2017 aprillis) külastab Eestit ja annab siin õpetusi Bill Karelis,
budismiõpetaja USA-st Boulderist, legendaarse Tiibeti õpetaja Chögyam Trungpa (1937-1987) üks õpilasi ja töö jätkajaid.


13.-18. septembrini peab Bill Karelis loenguid Tartus ja Tallinnas ning annab õpetusi Viljandi lähedal Männiku Metsatalus üldteema all:
The Path of Basic Goodness / Tee alg-headuseni

Kolmapäeval, 13. septembril algusega kell 18:15 on kõik oodatud Bill Karelise avalikule tasuta (kohapeal soovitav vabatahtlik annetus) loengule,
mis toimub orientalistika seminari raames Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228.

14. septembri õhtupoolikust kuni 17. septembri lõunani toimub Bill Karelise juhendamisel õpetuslaager Männiku Metsatalus.
Õpetuslaager on tasuline ja eelregistreerimisega. Vaata lähemalt facebooki üritusest.
Online registreerimine siin; registreerimisinfo: Vivian Puusepp vivian.puusepp@gmail.com

NB! UUS INFO!
Esmaspäeval, 18. septembril algusega kell 18 on kõik oodatud Bill Karelise avalikule tasuta (kohapeal soovitav vabatahtlik annetus) avalikule loengule,
mis toimub Tallinna Ülikooli Astra majas (Narva mnt. 29) auditooriumis A325
Kontakt: Alari Allik alari.allik@gmail.com

Õpetustel tutvustatakse ja on võimalik osta Bill Karelise vastilmunud raamatut 'Like a Snow Lion in Its Prime: the Path of Basic Goodness'
Õpetused toimuvad inglise keeles.
Korraldaja: Tartu Ülikooli orientalistikakeskus.
Info ja kontakt: Bill Karelis bkarelis@yahoo.com ja Märt Läänemets mart_laanemets@yahoo.com

Õpetuse sisu lühitutvustus:
Goodness belongs to all, inherently. In fact, we are goodness itself, in our bones and in our heart. We possess natural warriorship —bravery and gentleness. However, we are often obscured from our own goodness and innate, warrior virtues; in such moments, we cannot see our goodness, and we do not feel it. The greatest task we could undertake in this life is to bring out our basic goodness and warriorship, to manifest truly and to be of service to others. The sitting practice of meditation, accompanied by the secular Shambhala vision, equips us to discover and bring out the best within us, on a gradual path of discipline and sudden path of wakefulness. In this public talk and subsequent residential intensive, Mr. Karelis will describe and explore with the participants how this path unfolds in daily life.
(Headus on meile kõigile seesmiselt omane. Tegelikult me olemegi headus, läbi ja lõhki, oma lihas ja luus ja oma südames. Meile on omane loomulik võitlejavaim – vaprus ja leebus. Kuid sageli jäävad meie enda headus ja seesmine võitlejavaim meie eest varju; sellistel hetkedel ei suuda me näha ega tunda oma headust. Suurim ülesanne, mida me selles elus saame ette võtta, on tuua see alg-headus ja võitlejavaim endast välja, teha see nähtavaks ja rakendada teiste teenimisse. Istudes mõtlusharjutused koos ilmaliku Shambhala vaatega annavad meile vahendid avastada ja tuua välja parim meis, edenedes õppimise ja harjutamise astmelisel teel ning virgumise äkilisel teel. Oma avalikus loengus ja sellel järgnevas õpetuslaagris Bill Karelis kirjeldab ja uurib koos osavõtjatega, kuidas see tee avaneb igapäevaelus.)

 

 

***

19. juuni 2017

Seitsmepäevane mõtluslaager
MEELERAHU ENESEVAATLUSE TEEL: CHAN-BUDISMI VAIKNE VALGUSTUS

(NB! Mainitud mõtluslaager jääb alpoolmainitud ajal ära)

Aeg: 1.–9. augustini 2017 (algus teisipäeva, 1. augusti õhtul kell 18; lõpp kolmapäeva, 9. augusti hommikul kell 10)
Koht: Männiku Metsatalu, Viljandi vald (http://metsatalu.ee)
Korraldaja ja õpetaja: Märt Läänemets
Osalustasu: 300 EUR
Info ja registreerimine: mart_laanemets@yahoo.com, tel. 551 8847
Registreerimise lõppkuupäev: 15. juuli
Facebooki üritus: https://www.facebook.com/events/764562640373833/

MÕNDA TUTVUSTUSEKS

Mis on mõtlus?
Budistlik mõtlus on meeleharjutus, vaimne enesetreening, mille eesmärgiks on aidata inimesel ennast tundma õppida, vabaneda halbadest meeleseisunditest (iha, viha, hirm, isekus, kadedus, kurvameelsus, loidus jt) ja kasvatada häid seisundeid (rõõm, kaastunne, sõbralikkus, enesekindlus, tarmukus jt). Selleks tuleb õppida keskendunud enesevaatluse teel jälgima ja avastama oma meelt ja seda, mis meeles igal hetkel tegelikult toimub. See ei tule iseenesest ning seda on vaja süsteemselt ja järjekindlalt õppida ja harjutada. Budismis on sellise enesevaatluse ja -muutmise jaoks välja töötatud hulk harjutusviise. Kõik need põhinevad "kahel vaalal" – meelerahu kasvatamisel ja analüüsival vaatlusel (šamatha ja vipašjana). Viimane tähendab eelkõige enda keha ja meele seisundite jälgimist ja uurimist. Budistlik mõtlus, eriti analüüsiva vaatluse pool, hõlmab aga ka õppimist ja õpitu üle järelemõtlemist ning seostamist igapäevaelu ja mõtlusharjutustest saadavate kogemustega, sest iseenese, oma meele muutmine ei ole võimalik ilma teadmisteta sellest, kuidas on inimest ja tema meelt käsitlenud Buddha ja talle järgnenud õpetajad budistlikus traditsioonis. Sellest tutvusest algavad budistlikud meeleharjutused ning budism eluvaate ja eluviisina, mis ideaalis viib täieliku vabanemise ehk virgumiseni.

Milleks on mõtlus kasulik?
Budistlik mõtlus on mõeldud kõigile, kes soovivad oma meelega midagi ette võtta. Kuna budistliku maailmavaate järgi toimub kõik meeles, siis peab enda muutmist alustama just oma meele muutmisest. Kuna budismi järgi on meel ja keha lahutamatud, sisaldavad meeleharjutused – seda eriti algtasemel – ka keha jälgimise harjutusi. Meel on harjunud toimima teatud viisil ja just see on enamiku meie probleemide allikas. Meeles kinnistunud harjumuslikud reageerimis- ja käitumismallid ei pruugi meile enestele ja teistele pahatihti kasulikud olla, aga me ei näe seda. Olukorra muutmiseks ja parandamiseks tuleb hakata meelt harjutama teisel viisil toimima. Meeleharjutused ongi selleks, et mõtlemist ja harjumusi muuta. Muutus ei toimu iseenesest ega kiiresti. Selleks tuleb eelkõige iseendal vaeva näha, kuid algul on kindlasti tarvis mõningast juhendamist, et omandada harjutamise reeglid ja viisid ning saada õpetajalt/juhendajalt tagasisidet ja kinnitust. Mõtluslaager ongi selleks, et juhatada selle uue harjumuse – oskuse enda meelt erapooletult jälgida, analüüsida ja valitseda – esimestele astmetele, mis loob aluse iseseisvalt edasi harjutada.

Mis on "vaikne valgustus"?
Vaikne valgustus (hiina k mòzhào 默照, jaapani k mokushō) on Kaug-Ida chan-budismi harjutusviis, mis põhineb meelerahul ja analüüsival vaatlusel: "vaikus" vastab meelerahule ja "valgustus" analüüsivale vaatlusele. Chan'is käsitletakse neid koos ühtse harjutusviisina, kuna meelerahu ei saa luua ilma meelt uurimata ja oma meelt ei saa uurida, kui see ei ole paigal ehk rahulik. Kuna vaikset valgustumist harjutatakse peamiselt matil istudes, nimetatakse seda harjutamisviisi ka "lihtsalt istumiseks" (hiina k zhǐguǎn dǎzuò 只管打坐, jaapani k shikantaza). Harjutamine algtasemel hõlmab tähelepanu keskendamist enda keha-asendile ja keha tunnetamisele ning hingamise jälgimist. Sellise keskendumise harjutamine viib järk-järgult meelerahu ja -selguse ning mõistmisvõime süvenemisele ja avardumisele.

Mida mõtluslaagris tehakse?
Laager pakub võimalust seitsme täispäeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete vestluste käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja. NB! Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim. Laagri ajal osalised ei suhtle välismaailmaga, ei kasuta kommunikatsioonivahendeid (telefon, arvuti, internet, raadio, TV jms) ega kuula muusikat. Mehed ja naised (ka paarid) elavad eraldi. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Täispäev algab hommikul kell 5 ja lõpeb õhtul kell 10. Standardpäevakava vaata siit: http://www.budismiinstituut.ee/Uldine paevakava - suvi 2016.pdf

Märt Läänemets on õppinud chan-mõtlust Taiwanil Dharma Trummi Mäe (Fagushan 法鼓山) traditsioonis ja korraldab mõtluslaagreid alates 2010. aastast.


***

14. mai 2017

Eesti Dzogtšeni Ühing

Neljapäeval 25. mail kell 18.00 - Tallinn, Tõnismägi, Eesti Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis seminar
Vaba negatiivsetest emotsioonidest
Kuidas seda saavutada?

Juhendab Costantino Albini Itaaliast - Rahvusvahelise Dzogtšeni Ühingu juhendaja.
Praktiline seminar, mis sisaldab konkreetseid budistlikke harjutusi oma meele tundma õppimiseks. Meele toimimist pole kerge läbi näha ja muuta - alateadvusesse settinud tundekuhilad kerkivad pinnale nagu varjatud miinid, lõhkedes ja luues aina uusi ahelaid .....
Nii me jäämegi tihtilugu mineviku kammitsaisse ning ikka ja jälle samadesse mõttemudelitesse takerduma.
___
Reedel, 26. mail kell 18.00 - Tallinn, Pirita, Naba lasteaias, Metsavahi tee 24a
Sissejuhatus Tiibeti jantrajoogasse

Jantrajooga on teadaolevalt vanim ehedana säilinud joogalaad maailmas, kus kasutatakse erinevaid hingamisega kooskõlas olevaid keha liikumisi ning asendeid selleks, et tugevdada ja tasakaalustada meie eluenergiat ehk praanat.
Juhendab Maaja Zelmin - ainus Jantrajooga rahvusvaheliselt autoriseeritud juhendaja Eestis.
___
Neljapäeval, 1. juunil kell 18.15 - Tallinn, Ristiku tn. 69 koolimajas
Meditatsioon liikumises

Juhendab Alar Kukk - ainus Vadžratantsude rahvusvaheliselt autoriseeritud juhendaja Eestis.

Ürituste täpsem lisainfo: http://www.dzogchen.ee/ajakava/yritus.htm

 

***

20. märts 2017

Bill Karelis: Neurooside ületamine / Transcending Neurosis
avalik loeng ja mõtlusharjutused Tartus kolmapäeval, 12. aprillil ja neljapäeval, 13. aprillil 2017 / A public talk and practicum in Tartu by Bill Karelis
toimub inglise keeles / in English

Bill Karelis
Bill Karelis

Meid kõiki vaevavad mitmesugused kannatused ja me oleme tihti segaduses. Selleks, et saada aru, miks see nii on, vajame me meetodit, mis teeks meile selgeks kannatuse ja segaduse põhjused ning aitaks meil luua sellise keskkonna, kus ei ole viha ega agressiivsust, millega me puhastame kannatuse ja segaduse põhjused iseendas. Buddha Šakjamuni õpetustest üle võetud istudes mõtlusharjutused annavad meile sellise meetodi. Kahel õhtupoolikul käsitleb Bill Karelis süvitsi meele toimimise põhimõtteid, viib läbi mõtlusharjutusi ning arutleb mõtluse ja neurooside ületamise vastastikuste seoste üle, mis laseb loomulikul arukusel, leebusel ja selgusel tõusta meie igapäevase elu esiplaanile.
We are all afflicted with suffering and confusion. To get to the bottom of the matter, it is very helpful to have a method which makes the causes of our suffering and confusion evident, and which provides an environment of non-aggression, whereby we can purify those causes within ourselves. The sitting practice of meditation, derived from the teachings of Buddha Shakyamuni, offer such a method. In this two-evening presentation, Mr. Karelis will delve into the workings of the mind, as well as the practicalities of the meditation practice, and conduct discussion about the relationship of meditation to transcending neurosis, so that our natural sanity, gentleness and clarity, may come to the fore in daily life.

Avalik loeng ja arutelu / Public talk and discussion
KOLMAPÄEVAL, 12. APRILLIL KELLA 18-20 / Wednesday, April 12th from 6 to 8 PM
Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228 / in University of Tartu Main Building (Ülikooli 18) room 228

Mõtlusharjutused / Practical meditation class
NELJAPÄEVAL, 13. APRILLIL KELLA 16-20 / Thursday, April 13th from 4 to 8 PM
Athena Keskuse pööningusaalis (Blackbox), Küütri 1 neljandal korrusel / in Athena Center Blackbox, Küütri 1 4th floor
20-minutilised mõtlusharjutused istudes vaheldumisi 10-minutiliste mõtlusharjutustega kõndides; vaheajal pakutakse teed ja küpsiseid. / 20-minute periods of sitting meditation, followed by 10-minute periods of walking meditation with break for tea and biscuits.
NB! Vajalik eelregistreerimine e-mailile: mart_laanemets@yahoo.com / NB! Pre-registration is necessary via e-mail address mart_laanemets@yahoo.com

Õpetused on tasuta; soovitav vabatahtlik annetus (dāna) kohapeal alates 5 eurost. / The event in both days is free of charge. Recommendable voluntary donation (dāna) of 5 EUR on the spot
Kontakt / Contact: Märt Läänemets mart_laanemets@yahoo.com, telefon +372 551 8847
facebook-sündmus / facebook event: https://www.facebook.com/events/1256713784382903/
eesti- ja ingliskeelsed infoplakatid / flyer: Bill Karelis_Tartu Aprill 12-13 2017_Eesti.pdf / Bill Karelis_Estonia April 12-13 2017_English.pdf

BILL KARELIS on õppinud Harvardi Kolledžis ja saanud pika aja jooksul õpetusi suurtelt Tiibeti mõtlusõpetajatelt. Viimase 25 aasta jooksul on ta õpetanud paljudes kohtades üle maailma, sh. enam kui 100-s vanglas. Tema esimene raamat "Elada täit elu: kuidas leida arukust ja headust ilma ette kavatsemata" (Living Life Fully: Finding Sanity and Goodness in the Unpredictable) ilmus 2013. aastal; tema teine raamat on ilmumas 2017. aasta juunis.
BILL KARELIS attended Harvard College and studied for many decades at the feet of great Tibetan meditation masters. He has been traveling the world teaching for 25 years, including in over a 100 prisons. His first book, "Living Life Fully: Finding Sanity and Goodness in the Unpredictable," was published in 2013, and his second book is due out in June of this year.

 

 

***

12. november 2016

Talvine mõtluslaager 19.-22. jaanuar 2017
Märt Läänemetsa juhendamisel

On alanud registreerimine talvisesse mõtluslaagrisse "Meelerahu kasvatamine enesevaatluse teel".

Laager toimub 19.-22. jaanuarini 2017 (neljapäeva õhtust pühapäeva pärastlõunani)
Viljandi vald, Männiku Metsatalu (http://www.metsatalu.ee, FB: https://www.facebook.com/metsatalu/)

Laagri lühiinfo:
Meelerahu (šamatha) ja analüüsiva vaatluse (vipašjana) harjutamine hiina chan-budismi traditsioonilisel viisil.
Laager pakub võimalust nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel.
Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega.
Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele.
Täispäev algab hommikul kell 5 ja lõpeb õhtul kell 10.
NB! Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; välismaailmaga suhtlemine (mobiiltelefon, arvuti kasutamine, raadio ja TV, lugemine) on laagri ajal soovitavalt katkestatud.
Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades.

Oodatud on nii varasema harjutamiskogemusega inimesed kui ka need, kes varem pole mõtlusega kokku puutunud.

Laagri maksumus 120 EUR (sisaldab majutuse 2-3 kohalistes kõigi mugavustega tubades, toitlustuse kolm korda päevas mitmekesine taimetoit, saali rent jm otsesed kulud).
Registreerimine AINULT (!) e-kirja teel: mart_laanemets@yahoo.com
Registreerimise lõpptähtaeg 10. jaanuar 2017.

Lähem info:
e-kiri: mart_laanemets@yahoo.com
tel: 551 8847
FB üritus: https://www.facebook.com/events/232447407168165/permalink/232448753834697/

---
Eelteade:
Eeloleval suvel toimub 7-päevane mõtluslaager (seitse täispäeva, 8 ööd: teisipäeva õhtust järgmise kolmapäeva hommikuni) Märt Läänemetsa juhendamisel 1.-9. augustini samas Männiku Metsatalus.

 

 

***

8. september 2016


avalik loeng

TEISELPOOL LOOTUST JA HIRMU -
KUIDAS OLLA SIIN JA PRAEGU

Selle loengu eesmärgiks on ilmalik lähenemine vaimsusele, ilma vähimagi usulise või rituaalse alatoonita.
Me keskendume siin oma pingete põhjustele, sellele kuidas meie emotsioonid tekivad ja arenevad.
Leiame viisi nendega tegelemiseks ja neist vabanemiseks meditatsiooni abil, harjutades tähelepanu ja lõdvestunud kohalolu.

aeg: Sept. 22, 2016, kell 18:00
koht: Rahvusraamatukogu väikene konverentsisaal, Tõnismägi 2, Tallinn

Loengu viib läbi STEVEN LANDSBERG USA-st (tõlge eesti keelde)
Steven Landsberg alustas Tiibeti Budismi õpinguid 1967 aastal,
kui ta elas lndias.Ta õppis seal kaks aastat Sanskriti ja Tiibeti keelt ja
tegeles mitmeid aastaid õpetuse sügavamaks mõistmiseks vajalike
ettvalmistavate harjutustega. 1982 kohtus ta esimest korda tänapäeva
Dzogchen õpetuse meistri ja Naapoli Ülikooli Professori Chögyal
Namkhai Norbuga ja alustas seejärel õpinguid tema juhendamisel.
Ta sai meistriIt loa teiste õpetamiseks 2010-ndal aastal ning sellest
ajast alates on ta pidanud loenguid ja andnud kursusi meditatsiooni
erinevatel teemadel kõikjal maailmas.

Lisainfo:
www.dzogchen.ee
blue@dzogchen.ee

 


***

1. september 2016

 

TIIBETI JANTRAJOOGA ALGAJATELE

Neile kes soovivad alustada Tiibeti jantrajooga õppimisega

Tallinnas: Neljapäeviti kl. 19:00 Nõmme muuseumis (Nõmme, Jaama tn. 18)

Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias: 1. - 2. Oktoobril 2016 on esimene Tiibeti jantrajooga baaskursuse täiendõppe moodul.
Vabu kohti jätkub kiirematele registreerujatele. Koolituse infot saab näha siit: http://www.kultuur.ut.ee/et/taiendusope/tiibeti-jantrajooga-baaskursus

Tiibeti jantrajooga ehk jooga läbi liikumise on üks teada olevalt vanimaid kirjalikult säilinud joogalaade maailmas.
See õpetus pärineb 8 sajandist Padmasambhava õpilase Vairocana poolt kirjapandud budistlikust tekstist "Päikese ja kuu ühendus".
Sellest ajast alates on see jooga meetod edasikandunud meistrilt õpilasele katkematu ja elava õpetuse liinina.
Chögyal Namkhai Norbu on praegune selle liini kandja ning ta alustas selle õpetuse läänemaailmale avamist juba 1970-ndatel aastatel.
Jantrajooga on dünaamiline joogalaad mis hõlmab endas erinevaid hingamisega kooskõlas olevaid keha liikumisi, et tundma õppida peenekoelisemaid eluenergia seaduspärasusi.
Jantrajooga on suurepärane meetod saavutamaks hingamise ja liikumise kaudu hea tervis, lõdvestus ning keha, energia ja meele tasakaal.
Jantrajooga on oluline nii joogaharjutajale kui ka kellele iganes, kes püüdleb nii algupärase tasakaalu kui oma tegeliku oleku mõistmise poole.

juhendab Maaja Zelmin

Maaja Zelmin on tänapäeva dzogchen meistri Namkhai Norbu Rinpotše õpilane alates 1992 aastast ning talle on antud luba rahvusvaheliselt õpetada jantrajooga esimest ja teist tasandit.
Ta on ka klassikalise jooga õpetaja alates 1991. a., õpetades joogat vastavalt inimese individuaalsele olukorrale.

Rohkem infot:
www.yantrayoga.net
www.maajajooga.ee

 

***

Orientalistika seminar alustab oma viiendat hooaega

Sissejuhatav seminar
kolmapäeval, 7. septembril algusega kell 18:15
Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 139 (Johannes Voldemar Veski auditoorium)

Räägime, millega tegeleb orientalistika, mis on selle koht tänapäeva maailmas, teaduses ja hariduses, s.h. Tartu Ülikoolis;
tutvustame õppejõude ja selle semestri plaane; tutvustame peatselt avatavat Tartu Ülikooli Aasia keskust

(vt lisaks: https://siseveeb.ut.ee/et/teated/aasia-keskus-uuringud-aasiast-aasias)

Orientalistika seminar on registreeritud ÕIS-is ainekoodiga FLKU.10.018 (4EAP).
Üliõpilased, kes soovivad seda võtta, saavad septembrikuu jooksul veel registreerida kokkuleppel õppejõuga

Seminari raames toimuvatest loengutest ja ettekannetest on vabakuulajatena teretulnud osa saama kõik huvilised!

Orientalistika seminarid toimuvad kolmapäeviti kell 18:15-19:45 Tartus
Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 139 (Johannes Voldemar Veski auditoorium)
Vaata ka orientalistika seminari kodulehte: https://sisu.ut.ee/orientalistika
Liitu orientalistika infolistiga: http://lists.ut.ee:8888/wws/info/orientalistika

Seminari viivad läbi õppejõud:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee
Teet Toome teettoome@yahoo.com
Laur Järv laur.jarv@tibet.ee


***

23. august 2016

Eestis toimuvad budismiga seotud muud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2016

Eesti Theravaada Sangha*

Seoses rahvusvahelise mõtluskeskuse rajamisega Aegna saarele viibib Eestis bhikkhu Thitañāno,
kes on Tai Kuningriigis asuva Mahachulalongkornrajavidyalaya Ülikooli lektor ning sama ülikooli doktorant.

Thitañāno annab 27. augustil 2016 edasi Buddha põhilisi õpetusi, misjärel toimub vabas vormis arutelu dhamma teemal.

Koht: Aegna saarel asuva Wat Doi Suthep Mõtluskeskuse kõrval asuvas majas.
(Karnapi tee 10, https://www.facebook.com/watdoisuthepmeditationcentre/)

Üritus on eesti keeles ja tasuta.

Lõunasöök toimub vastastikuse daana põhimõttel: võta söök-jook kaasa ja jaga seda saarel teistega ning teised jagavad omakorda enda toodud toitu Sinuga. Mõtluskeskuse poolt on tee, kohv ja kerged suupisted.

Saarel on võimalik ka ööbida.
Lisainfo ja registreerimine: aegna@online.ee

NB! Tallinna linna elanikele on laevatransport Aegnale tasuta, kuid seda vaid reisilaeva Vesta vabade kohtade olemasolul.
Sestap soovitame soetada laevapiletid eelostust. Täpsem info ja broneerimine:
http://www.veeteed.com/index.php?moodul=100&l=6&al=7&idc=101106510001000

Kui kõik piletid reisilaevale Vesta on broneeritud/väljamüüdud, saab Aegnale ka kaatriga, mis väljub Rohuneeme sadamst.
Täpsem info: 5660 8909, Elinor Kimmel.

*Eesti Theravaada Sangha MTÜ on Eesti theravaada kogukonna ja bhikkhude sangha katuseorganisatsioon.
http://www.sangha.ee/
https://www.facebook.com/paalikaanon/

 

*

Auväärne Olande Ananda Thera (Sri Lanka)
külastab Eestit ja annab siin õpetusi 26.-30. augustil 2016

Auväärne Ananda on pärit Hollandist ja pühitseti theravaada mungaks 1975. aastal. Ta õpetab püsivalt Sri Lankal Colombos Nugegoda Pagoodi mõtluskeskuses ja on ligi 40 aastat õpetanud paljudel teistel maadel. Eestisse tuleb ta esmakordselt.
Vaata tema kohta lähemalt: http://www.olandeananda.org/

Olande Ananda õpetuste ajakava Eestis

Reedel, 26. augustil kell 18-21 (Tallinna Budakojas - Luha tn. 1, vt http://www.budakoda.ee/)
Mõtlus ja dharma-loeng, soovijatele pühendused

Pühapäeval, 28. augustil kell 16-20 (Tartu Budakojas - Kastani 42: Aparaaditehase hoovipoolne sissepääs, kolmas korrus, vt http://www.budakoda.ee/tartu/)
Mõtlus ja dharma-loeng, soovijatele pühendused

Esmaspäeval, 29. augustil kell 18-20 (Tartu Ülikooli peahoones - Ülikooli 18, auditooriumis 228)
Seminar: Paticcasammuppada (sõltuvuslik tekkimine) ning mõtluse teooria ja praktika

Teisipäeval, 30. augustil kell 18-20 (Tartu Ülikooli peahoones - Ülikooli 18, auditooriumis 228)
Loeng: Neli õilsat tõde ja õilis kaheksaosaline tee (kursuse "Budismi alused", USUS.06.134, avaloeng)

Kõik õpetused ja loengud toimuvad inglise keeles ja on avatud kõigile huvilistele.

Õpetused on tasuta; kohapeal soovitav annetus (daana)

Info ja kontakt: Märt Läänemets, mart_laanemets@yahoo.com, +372 551 8847

*

Umbusi budismi keskus

Tiibeti budismi džangteri ja Khordongi kloostri õpetusliini õpetaja Tulku Urgyen Chemchok (Ugen Chencho)
(Chhimed Rigdzin rinpotše (1922-2002) poeg ja õpetusliini hoidja)
külastab 9. – 14. septembril 2016 Eestit

Esialgne tegevuskava:

Laupäev, 10. september
10.00 – Maa ja templi sissepühitsemise (rab gnas) ettevalmistused.

Pühapäev, 11. september
10.00 – Maa ja templi sissepühitsemine (rab gnas)
14.00 – Suure Rigdzini teostusmeetod (Guru Rinpotše teostusmeetod vastavalt Nüden Dorje termale) koos suure tsoki – toiduohverdusrituaaliga.

Esmaspäev, 12. september
9.30 – Suur Dordže Drolö teostusmeetod
14.00 – Dordže Drolö pühitsus

Teisipäev, 13. september
10.00 Suur Rigdzin

Toimumispaik:
Umbusi budismi keskus; Umbusi küla, Põltsamaa vald.
Võimalik tulla bussiga Põltsamaale (või Puhu risti) ja kokku leppida autoga vastutulekus.

Maksumus:
Maa sissepühitsemise rituaal – annetus;
Padmasambhava pühitsus – 10 eurot;
Dordže Drolö pühitsus – 10 eurot.

Majutus:
Vajadusel võimalik ööbida keskuses, kohti on piiratud arv.

Toit:
Organiseerime mõistliku hinna eest toitlustuse kohapeal (2-5 eurot toidukord).

Kontakt:
Jako Jaagu: jakojaagu@gmail.com; tel 5230969
Kadri Raudsepp: kadri.raudsepp1@gmail.com

lisainfo:
https://umbusikeskus.wordpress.com/
https://www.facebook.com/KhordongUmbusi/

 


***

2. mai 2016

Kümnepäevane chan-mõtluslaager
Märt Läänemetsa juhatamisel
NB! ESMAKORDSELT EESTIS!

Aeg: 14.-25. august (algus pühapäeval, 14.08 kell 18; lõpp neljapäeval, 25.08 kell 10)
Koht: AMO keskus Võsul, Pargi 7 (vt asukoha kaardil)
Juhendaja: Märt Läänemets

Osalemise eeltingimused: Varasem harjutamiskogemus (vähemalt üks mitmepäevane harjutususlaager, iseseisev pidev harjutamiskogemus vähemalt ühe aasta vältel; budismi aluste ja mõtluse teooria tundmine ja aktsepeteerimine).
Maksumus: 220 EUR, mis sisaldab 50 EUR registreerimistasu.
Registreerimine: Registreerimiseks palun laadida alla ja täita registreerimisvorm ning saata see hiljemalt 30. juuniks 2016 e-kirjaga meiliaadressile mart.laanemets@ut.ee. Kinnituse saamisel kanda üle registreerimistasu 50 EUR Märt Läänemetsa arvelduskontole EE582200001104034816. Ülekande selgitusse kirjutada "Mõtluslaagrisse registreerimine". Registreerimistasu arvatakse osalustasu hulka.

Kogu osalustasu 220 EUR, millesse on sisse arvatud registreerimistasu, palun tasuda korraga või osade kaupa ülekandega Märt Läänemetsa arvelduskontole EE582200001104034816 hiljemalt 31. juuliks. Ülekande selgitusse kirjutada "Mõtluslaagri osalus". Erandkorras ja ainult eelneval kokkuleppel saab tasuda ka sularahas laagrisse saabumisel.
Osalustasu katab:
ööbimise mitmekohalistes tubades ühiskasutuses dušši ja saunaga (arvestuslikult 10 EUR inimese kohta öö, kokku 11 ööd; kaasa tuleb võtta oma voodipesu – linad padjapüürid – ja käterätid);
söök 3 x päevas taimetoidu (sh piimatooted ja munad) menüüga (arv 10 EUR päev, kokku 10 päeva);
saali ja mattide-patjade kasutamine;
muud korraldusega seotud kulud.

Kohapeal vabatahtlik ja anonüümne daana (annetus) õpetajale.

NB! Otsime head taimetoidu kokka, kes oleks nõus laagris mõõduka tasu ja/või söögitegemisest vabal ajal harjutustel osalemise eest toitu valmistama. Ootame pakkumisi tel 551 8847 või e-kirjaga aadressile mart.laanemets@ut.ee.

NB! TERETULNUD ON SPONSORID. Sponsorluse info ja tingimuste osas palun ühendust võtta Märt Läänemetsaga (mart.laanemets@ut.ee, tel 551 8847)

Laagri lühikirjeldus: Laager pakub võimalust kümne täispäeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel chan'i "vaikse valgustuse" (mo zhao) meetodit järgides. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (zhiguan dazuo, shikantaza "lihtsalt istumine"), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete vestluste käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele. NB! Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; välismaailmaga suhtlemine (mobiiltelefon, arvuti kasutamine, raadio ja TV, lugemine) ja laagrist ärakäimine ei ole lubatud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab hommikul kell 5 ja lõpeb õhtul kell 10.

Registreerimisvorm: link (docx)
Laagri info: link (pdf)
Üldpäevakava: link (pdf)
Mõtlusest ja harjutamisest koos soovitava lugemisega: link (pdf)

Info ja küsimused: mart.laanemets@ut.ee, tel 551 8847

 

 

***

13. september 2015

Budismi Instituudi tegevus 2015. a. sügisel

James Low õpetused Eestis
02.- 04. oktoobril 2015 koostöös Khordongi Ühingu ja Eesti-Tiibeti Kultuuriseltsi ning Budismi Instituudiga tuleb taas Eestisse õpetama tiibeti budismi ningma koolkonna džangteri õpetusliini dzogtšeni õpetaja, tõlkija ja psühhoterapeut James Low.
Toimub üks avalik loeng Tallinnas ning kahepäevane loengusari Tartus.

Kõik huvilised on oodatud!

James Low avalik loeng Tallinnas
"Tähelepanelik teadvelolek, psühhoteraapia ja meel tiibeti budismi dzogtšeni vaatenurgast."

02. oktoobril kell 18.00
Rahvusraamatukogu väikses saalis (Tõnismägi 2)

Loeng inglise keeles, tõlge eesti keelde.
Loeng on tasuta, annetused teretulnud.
Sündmus Facebookis

James Low õpetused Tartus
loengusari budistlikust filosoofiast: "Kas maailm, nagu me seda näeme, on tegelik?"
Loengute aluseks on tiibeti õpetaja Patrul Rinpoche kuulus tekst: "Mahajaana vaate juhis: kahe tõe selgitamine". Lõhe selle vahel, kuidas me maailma tajume ning milline on see tegelikult, on pakkunud kõneainet filosoofidele, teadlastele, usklikele ja tõeotsijatele ehk kõigile neile, kes soovivad maailma ja iseenda olemasolule mõtet leida. Budismis selgitatakse maailma ja iseenda mõistmist kahe tõe kaudu ehk kuidas asjad paistavad väljastpoolt ning milline on nende tegelik loomus.

Tartu loengusarja ajakava:
(Eesti Kirjandusmuuseum, Vanemuise 42)

03. oktoober
10.00 – 11.20 esimene sessioon
11.20 - 11.40 teepaus
11.40. - 13.00 teine sessioon
13.00 - 14.30 lõunapaus
14.30 – 16.00 kolmas sessioon
16.00 – 16.30 teepaus
16.30 – 18.00 neljas sessioon

04. oktoober
10.00 – 11.20 esimene sessioon
11.20 – 11.40 teepaus
11.40 – 13.00 teine sessioon, lõpetamine

 

Loengusari on inglise keeles, tõlge eesti keelde.

 

Vajalik eelregistreerimine:
Jako Jaagu, tel. 5230969, jakojaagu@gmail.com

Pääse: 15 eurot ([üli-]õpilastele ja pensionäridele annetuspõhine)
Soovime, et rahalised põhjused poleks loengul osalemiseks takistuseks, kuna aga osalustasust laekuvad tulud ei kata kõiki kulusid, on annetused väga teretulnud.

Sündmus Facebookis

 

Lühidalt James Low kohta:

James Low alustas budismiõpinguid ja budismi praktiseerimist 1960. aastate lõpus Indias. Peagi kohtas ta oma juureõpetajat Chhimed Rigdzin rinpotšed ning elas palju aastaid õpetajat teenides ja juhiseid saades tema Lääne-Bengaalia kodus. Indias elades viibis ta pikki perioode eralduses ning käis palverännakutel budismi pühakohtades. 1980. aastatel Euroopasse tagasi pöördudes sai ta juhiseid ka Namkhai Norbult. Lisaks on tema õpetajateks olnud ka Kalu rinpotše, Chatral rinpotše, Kangyur rinpotše ja Dudjom rinpotše.

Chhimed Rigdzin rinpotše juhendamisel on James Low tõlkinud inglise keelde palju tantratekste ja teostusmeetodeid. Rinpotše sooviks oli, et ningma koolkonna džangteri ehk põhjavaranduste haru ning sinna alla kuuluva Khordongi kloostri traditsiooni õpetused oleks inglise keeles kättesaadavad.1976. aastal palus Chhimed Rigdzin rinpotše James Low'd, et ta õpetama hakkaks. Selleks andis ta talle kõik vajalikud teksti- ja väeülekanded. Õpetaja sooviks oli, et James Low õpetaks tiibeti budismi juhiseid nõnda, et ka Lääne inimesed õpetuse tuuma mõistaksid.

Just nõnda on James Low üle kahekümne aasta õpetanud. Samal ajal töötab ta Londonis psühhoterapeudina. James Low õpetused põhinevad tiibeti budismi dzogtšeni vaate ja lääne meelevaatamistehnikate põimimisel.

 

***

Eestis toimuvad budismiga seotud muud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2015 ja 2016

TALVINE 4-PÄEVANE MÕTLUSLAAGER 2016

MEELERAHU KASVATAMINE ENESEVAATLUSE TEEL

Meelerahu (šamatha) ja analüüsiva vaatluse (vipašjana) harjutamine hiina chan-budismi traditsioonilisel viisil

Aeg: 11.-14. veebruar (algus neljapäeval, 11.02 kl 18; lõpp pühapäeval, 14.02 kl 15)

Koht: Männiku Metsatalu Viljandimaal Viljandi vallas (http://metsatalu.ee)

Juhendaja: Märt Läänemets

NB! LAAGER SOBIB NII ALGAJATELE KUI KA VARASEMA MÕTLUSKOGEMUSEGA INIMESTELE!

Registreerimine ja maksumus: Registreerida saab kuni 31. jaanuarini 2016. Registreerimiseks palun saata e-kiri registreerimissooviga aadressile mart_laanemets@yahoo.com ja tasuda osalustasu.

Osalustasu 120 EUR sisaldab toitlustuse 3 korda päevas mitmekesise taimetoidu menüüga; ööbimise 2-kohalistes kõigi mugavustega tubades; saali ja mattide-patjade rendi ning muud korraldamisega seotud kulud.

Osalustasu palun tasuda ülekandega Märt Läänemetsa arvelduskontole EE582200001104034816. Ülekande selgitusse kirjutada „talvine mõtluslaager“. Osalustasu võib tasuda korraga või osade kaupa, pidades silmas ülalnimetatud tähtaega. Erandkorras ja ainult eelneval kokkuleppel saab tasuda ka sularahas laagrisse saabumisel.

NB! TERETULNUD ON SPONSORID, mis võimaldaks vähendada osamaksu suurust. Sponsorluse info ja tingimuste osas palun ühendust võtta Märt Läänemetsaga (mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847)

Laagri lühikirjeldus: Laager pakub võimalust nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja. NB! Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; välismaailmaga suhtlemine (mobiiltelefon, arvuti kasutamine, raadio ja TV, lugemine) ei ole lubatud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab hommikul kell 5 ja lõpeb õhtul kell 10.

Laagri info: link (pdf)

Päevakava: link (pdf)

Mõtlusest ja harjutamisest: link (pdf)

Info ja küsimused: mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847

***

Orientalistika seminar 2015/2016

TÜ orientalistikakeskuse korraldatav orientalistika seminar alustab uut õppeaastat
Seminar toimub: kolmapäeviti, kell 18:15 (Ülikooli 16-102, Tartu)

Orientalistika seminar pakub üliõpilastele ja kõikidele teistele akadeemilistele huvilistele süvendatud sissevaadet orientalistika valdkondadesse, selle teaduse metoodikasse ning tutvustab võimalusi orientalistika aineid õppida ja sellealast uurimistööd teha nii TÜ-s kui ka mujal. Seminari teine eesmärk on anda tudengitele võimalus individuaalseks uurimistööks Aasia mõtte-, usundi-, kultuuri- ja ajaloo vallas ettekannete ja esseede koostamise vormis.
Orientalistika seminar on osa orientalistika valikmoodulist. Ainepunktide saamiseks on üliõpilastel vajalik registreeruda TÜ õppeinfosüsteemis, kus seminar on leitav ainekoodi FLKU.10.018 all.

Seminari raames toimuvatest loengutest ja ettekannetest on vabakuulajatena teretulnud osa saama kõik huvilised.

Seminare viivad läbi õppejõud v.-teadur Märt Läänemets, v-teadur Laur Järv ja teadur Teet Toome.
Avatud on ka orientalistika infolist, mille kaudu edastatakse teateid nii seminaride kohta kui ka muud orientalistika-alast infot. Liitumiseks mine http://lists.ut.ee:8888/wws/info/orientalistika

lisainfo:
Teet Toome, teettoome@yahoo.com, tel 58285869

 

 

***

16. juuni 2015

Head sõbrad

Kätte on jõudmas aeg, mil ligemale 400 000 000 budisti üle kogu maailma tähistavad Tema Pühaduse, XIV dalai-laama 80-ndat juubelit. See toimub 6. juulil 2015.a.
Budismi Instituut ja Riigikogu Tiibeti toetusrühm on seadnud eesmärgiks seda päeva samuti väärikalt tähistada.

Tähistada kontserdi ja sõnavõttudega Tallinnas, Toompea tn. ääres Hirvepargis 6. juulil kell 18.00
Kontserdil on lubanud osaleda Tõnis Mägi, Ott Lepland, Liisi Koikson, Chalice, Riho Sibul, Sven Grünberg j.t
.

Vt ka sündmus facebookis https://www.facebook.com/events/1609601842643787/

Pääs vaba, kõik huvilised on oodatud!

Oma panuse ürituse väärikasse toimumisse saad anda annetusega MTÜ Budismi Instituut arvele EE982200221018598037

Infot võib edastada ka teistele huvilistele ja teistesse infolistidesse ning sotsiaalmeedias.

sündmuse veebiplakat:

Dalai_lama_80_Estonia


***

5. aprill 2015

Kevadsemester 2015

Loengud budistlikust filosoofiast ja debatist

Eestit külastab budistliku filosoofia ja debatikunsti õpetaja geše Graham Woodhouse. Ta peab Tartus loeng-seminari budistlikust debatist ja Tallinnas loengu neljast pitserist.
(loengud toimuvad inglise keeles)

Tartus:
Kolmapäeval 15. aprillil kell 16.15-19.45 (vaheajaga) Jakobi 2-114 (endise TÜ keemiahoone esimesel korrusel)

DEBATE IN THE STUDY OF BUDDHISM
(Debatt budismi õppimisel)
Take the first steps in learning how to debate in the Tibetan Buddhist tradition. Debate is Tibetan Buddhism's primary mode of philosophical enquiry and is the liveliest and most amusing way of approaching near to Buddhism's timeless wisdom. It is not about making speeches but about directed question and answer using traditional moves and gestures, challenger and defender each energising the other to overcome their own and the other's ignorance. In this way they train to make sense of Buddha's radical teachings on ultimate truth.


Tallinnas:
Neljapäeval 16. aprillil 18.00-19.30 Kullo lastegaleriis (vanalinnas, Kuninga 6)

FOUR SEALS IN BUDDHISM
(Neli pitserit Budismis)
For a presentation of philosophy to be considered Buddhist it should subscribe to four principles called the four seals:
1. All compounded things are impermanent.
2. All contaminated phenomena are suffering.
3. All phenomena are empty and selfless.
4. Nirvana is peace.
Geshe Graham will explain the four seals and how they affect our life every moment.

Geshe Graham Woodhouse (http://goo.gl/WCt1z6) on Inglismaalt pärit munk tiibeti budismi traditsioonis.
Ta on õppinud 19 aastat Indias ning omandanud traditsioonilise geše-kraadi, ms on kõrgeim munk-õpetlase kraad tiibeti budismis.

(English Buddhist monk Geshe Graham Woodhouse is one of the very few Europeans qualified in the traditional way as a Gelug geshe. 
He studied in India for 19 years. His teacher the Venerable Lobsang Gyatso was the founder and first principal of the Institute of Buddhist Dialectics in Dharamsala)

Kõik huvilised on oodatud!
Sissepääs vaba - osalustasu ei ole aga, võimaluse korral palume jätta väikese annetuse (vabatahtlk).

Infot võib edastada ka teistele huvilistele ja teistesse infolistidesse.

Korraldajad: TÜ orientalistikakeskus, Budismi Instituut
Info: Teet Toome teet.toome@yahoo.com 58285869

 

***

1. detsember 2014

Muud Eestis toimuvad budismiga seotud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2015

20. veebruaril kell 18.30 avalik loeng
Eesti Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuse väikeses konverentsisaalis, Tõnismägi 2, Tallinn

"Suutra, tantra, dzogtšen"
- Kolm vabanemise teed -

Lektor Jim Valby

pääse (soodushind õppuritele ja pensionäridele) 7/5 Eur

Jim Valby was born on 3 September 1946 and grew up in Rochester, New York,
USA, where he attended Roman Catholic elementary and high schools. He
graduated from Middlebury College with a Physics degree and worked as an
engineer. From 1971 to 1983 he attended graduate school while driving a
school bus, programming computers, teaching violin, and running a nuclear
reactor. He earned Masters and Doctorate degrees in Tibetan Buddhism
focusing on ShriSingha, Vimalamitra, and computers at the University of
Saskatchewan under Professor Herbert Guenther. In 1982 he participated in
his first retreat with Chögyal Namkhai Norbu. Since 1989 he has lived in
Western Massachusetts, near the Dzogchen Community's North American base
Tsegyalgar East, working on translations from Tibetan, transcripts of
Chögyal Namkhai Norbu retreats, and other Dzogchen Community projects.

From 1999 to 2010 he led 121 Santi Maha Sangha (SMS) practice retreats.
He is an authorized SMS instructor of the Base, First, and Second Levels.
Some of his other translation work is listed in http://sites.google.com/site/jimvalbythings/.
Since 2003 he has also worked for the Ka-ter Translation Project.

***

12.-15. veebruaril 2015 annab Tallinnas õpetusi väga auväärne Khenchen Gyaltsen Rinpoche

Õpetuste teema on Gampopa "Vabanemise kalliskiviehe" ("Jewel ornament of liberation")

Õpetuste toimumisajad:
Neljapäeval, 12. veebruaril kl 18:30-20:00 TASUTA loeng
Reedel, 13. veebruaril kl 18:30-20:00
Laupäeval, 14. veebruaril kl 10.30-18:00 (3 h loengusessioon, 1 h 30 lõunapaus ja 3h loengusessioon)
Pühapäeval, 15. veebruaril kl 10.30-18:00 (3 h loengusessioon, 1 h 30 lõunapaus ja 3h loengusessioon)
(kohapeal tõlge eesti keelde)

Õpetused toimuvad Tallinnas Narva mnt 91 (Lauluväljaku vahetus läheduses).

osalustasu (soodushinnad õpilastele, tudengitele, pensionäridele, Drikungi liikmetele):
12. veebruar, neljapäev: kõigile tasuta
13. veebruar, reede: 15/10 €.
1 nädalavahetuse päev: 30/20 €.
kõik päevad (12-15 veebruar): 75/60 €

Khenchen Gyaltsen Rinpoche on tuntud budistlik õpetlane, mitmete budistlike keskuste juht, ning paljude ka läänes avaldatud tekstide tõlk ja raamatute autor
(s.h. ka eesti keeles Kannatuse muundamine ning ingl.k. raamatud The Jewel Ornament of Liberation, Opening the Treasure of the Profound,
A Complete Guide to the Buddhist Path, The Great Kagyu Masters, Garland of Mahamudra Practices)
Läänes edastab ta õpetusi selgesti arusaadavas inglise keeles

Parimate soovidega
Tiibeti Budismi Keskus

***

Loengusari "BUDISTLIK MUUSIKA"

lektor: Peeter Vähi

esmaspäevadel: 2., 9. 16. ja 23. veebruar kell 12.30-14.00
koht: Eesti Muusikaakadeemia (Tallinn, Tatari. tn. 13; ruum A-103)

Loengutes räägitakse budismi ja muusika seostest üldiselt ning konkreetsemalt budistlikust muusikas Indias, Nepaalis, Tiibetis, Mongoolias, Burjaatias, Hiinas, Jaapanis ja teiste maades - seda nii teoreetiliselt kui muusikanäidete varal.

lektorist:
http://www.erpmusic.com/our-team/peeter-vahi-team/peeter-vahi-in-estonian-team

http://et.wikipedia.org/wiki/Peeter_V%C3%A4hi

Budismi Instituudi kuulajad ja Drikungi Keskuse liikmed saavad loenguid soovi korral kuulata tasuta.

***

TALVINE 4-PÄEVANE MÕTLUSLAAGER 2015
Meelerahu kasvatamine enesevaatluse kaudu: meelerahu (šamatha) ja analüüsiva vaatluse (vipašjana) harjutamine hiina chan-budismi meetodite kohaselt.

Aeg: 29. jaanuar – 1. veebruar (neljapäeva õhtupoolikust u kl 17st pühapäeva pärastlõunani u kl 15-ni)
Koht: Männiku Metsatalu Viljandimaal Paistu vallas (http://metsatalu.ee/)
Juhendaja: Märt Läänemets

Registreerimine ja maksumus: Registreerida saab kuni 20. jaanuarini 2015. Registreerimiseks palun saata e-kiri registreerimissooviga aadressile mart_laanemets@yahoo.com
Enne 31. detsembrit 2014 (kaasa arvatud) registreerimisel ja kogusumma tasumisel osamaks 100 EUR.
Pärast 31. detsembrit 2014 registreerimisel ja tasumisel osamaks 130 EUR.

Osamaks palun tasuda ülekandega Märt Läänemetsa arvelduskontole EE582200001104034816, ülekande selgitusse kirjutada „talvine mõtluslaager“. Osamaksu võib tasuda korraga või osade kaupa, pidades silmas ülalnimetatud tähtaegu. Erandkorras ja ainult eelneval kokkuleppel saab tasuda ka sularahas laagrisse saabumisel.
Hinna sees on õpetus, täistoitlustus 3 korda päevas mitmekesise taimetoidu menüüga; ööbimine 2-kohalistes kõigi mugavustega tubades; saali ja mattide-patjade rent ning muud korraldamisega seotud kulud.
NB! TERETULNUD ON SPONSORID, mis võimaldaks vähendada osamaksu suurust. Sponsorluse info ja tingimuste osas palun ühendust võtta Märt Läänemetsaga (mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847)

Laagri lühikirjeldus: Laager pakub võimalust nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja mõnede muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja enesessesüüvimisele. Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; välismaailmaga suhtlemine (mobiiltelefon, arvuti kasutamine, raadio ja TV, lugemine) ei ole lubatud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab kell 5 hommikul ja lõpeb kell 10 õhtul.

Talvise mõtluslaagri täpsustus http://www.budismiinstituut.ee/talvine_motluslaager_2015.pdf
Päevakava http://www.budismiinstituut.ee/talvine_motluslaager_2015_paevakava.pdf
Mõtluslaagrite üldinfo http://www.budismiinstituut.ee/motluslaagrite_tutvustus.pdf

Kontakt, info ja küsimused: mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847

Kodulugemist:
Sheng-Yen (koos Dan Stevensoniga) "Härja jälgi mööda. Chan-budismi tee tänapäeva hiina õpetaja järgi" (Tallinn: Tänapäev, 2007) http://www.budismiinstituut.ee/Harja_jalgi_mooda.pdf
Dalai-laama "Kuidas anda elule mõte" (Tallinn: Tänapäev 2005).
Dalai-laama "Kuidas näha enda tõelist olemust" (Tallinn: Tänapäev 2008).
Dalai-laama "Kõikehõlmav armastus" (Tallinn: Pegasus 2012)
Dzongsar Jamyang Khyentse "Mis teeb budistist budisti" (Tallinn: Valgus 2010).
David R. Loy. Raha, seks, sõda, karma. Märkmeid budistlikuks revolutsiooniks. (Tallinn: Budakoda, 2012)
Budismi pühad raamatud I-III (Tartu: Lux Orientis 2004, 2005, 2008)
"Dhammapada" (I köide 2004)
"Teemantsuutra" ja "Südasuutra" (II köide 2005)
Šantideva Bodhitšarjavatara" (III köide 2008)
Meel ongi Buddha. Mazu jutlused ja ütlused. (Tallinn: TLÜ kirjastus, 2013)
Tom Lowenstein "Buddha tee" (Tallinn: Ilo 2001)
Andrew Skilton. "Budismi lühiajalugu." (Tallinn: Koolibri, 2012)

Märt Läänemets (PhD) on budismi uurija ja õpetaja, Linnart Mälli (1938-2010) õpilane, kes on mõtluse alase ettevalmistuse saanud hiina chan'i traditsioonis Taiwanil Fagushani (Dharma Trummi Mägi http://www.dharmadrum.org) harjutuskeskustes. Tema mõtluseõpetajateks on Õpetaja Sheng-Yen (1930-2009) ning viimase pühendatud õpilased Guo Yuan (Taiwan) ja John Crook (1930-2011, Inglismaa, Western Chan Fellowship http://www.westernchanfellowship.org). Märt Läänemets õpetab budismi ning Ida mõtte- ja kultuuriloo kursusi Tartu Ülikoolis ja Budismi Instituudis. Ta on suure hulga budismi-alaste teaduslike ja populaarsete kirjutiste autor ning raamatute tõlkija ja toimetaja.

***

25. september 2014

Muud Eestis toimuvad budismiga seotud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2014

Budismi Instituudi 2014.a. sügissemestri Nädalalõpu Mõtlusseminarid

Kullo Lastegaleriis (Tallinna vanalinn, Kuninga tänav 6)

SISSEJUHATUS CHAN-MÕTLUSESSE
CHAN'I ÕPETAJA SHENG-YENI MEETODIL
Juhendab Märt Läänemets

kolm korda sellel sügissemestril:
10. – 12. okt.
31. okt – 2. nov.
21. – 23. nov.


järgmistel kellaaegadel:
reedeti kell 17–21
laupäeviti kell 10–19 (lõuna 14–15)
pühapäeviti kell 10–14

Mõtlusseminarides antakse juhatusi chan'i istumismõtluse (zazen, shikantaza) harjutamiseks "vaikse valgustuse" (mozhao) meetodil
ning loetakse ja arutatakse peatükkide ja teemade kaupa Sheng-Yeni ja Dan Stevensoni raamatut "Härja jälgi mööda" (kirjastus Tänapäev, 2007).
NB! Raamat peaks kõikidel olemas ja seminarides kaasas olema. Väga soovitavalt eelnevalt ka läbi loetud.
(raamat on ka veebis kättesaadav http://www.budismiinstituut.ee/Harja_jalgi_mooda.pdf)

Oodatud on kõik - nii päris algajad kui ka need, kellel on varasem meeleharjutuskogemus juba olemas.

Harjutused toimuvad 20-30 minutiliste istumissessioonide kaupa, mis vahelduvad selgituste, puhkepauside ja toetavate füüsiliste harjutustega.
Iga neljatunnise tsükli (reede õhtul, laupäeva ennelõunal, laupäeva pealelõunal, pühapäeva ennelõunal) tegevuste jaotus ja järgnevus on laias laastus järgmine:
üks tund mõtlusharjutusi, kaks tundi seminari ja arutelu "Härja jälgi mööda" teemadel, üks tund mõtlust (kaks lühikest 10–15 min puhkepausi igas tsüklis jäävad aja sisse).

Seminaride teoreetiline (jutuline) osa käsitleb raamatust järgmisi osasid:
I seminaril (10.–12. okt) – SISSEJUHATUS. CHANI JA BUDISMI MEELEHARJUTUSED (lk 49–96)
II seminaril (31. okt – 2. nov) – HARJUTAMISE ASTMELISE TEE KOLM DISTSIPLIINI (lk 97–174)
III seminaril (21. – 23. nov) – OTSENE JA ÄKILINE LÄHENEMINE CHANIS (lk 175 – 359)

Riietus võiks olla mugav (sobiv pikemaajaliseks istumiseks).

Maksumus:
kogu seminaritsükli hind 100/70.- (sooduspilet õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele)
Ühe nädalavahetuse hind 45/30.-

Registreerimine ja lisateave:
lisainformatsiooni ja seminarile registreerida saab aadressil ain.starast@gmail.com

**

Teadvelolek liikumises – emotsioonide kütkest vabanemine – keha, energia ja meele tasakaal.

3.–5. oktoobril 2014 Ristiku Põhikoolis Tallinnas.
Algus reedel kell 18. Laupäeval kl 10–12 ja 13–15, pühapäeval 11–14.

Meie emotsioonid – uhkus, kadedus, kiindumus, teadmatus, aplus ja viha mõjutavad nii meid
kui meie keskkonda. Nende kütkest vabanemine aitab leida harmoonilisema maailma.

Tutvuda saab ka internetis: Youtube: Six Liberations Merigar

Kursuse viib läbi Alar Kukk, kes on Namkhai Norbu poolt kvalifitseeritud juhendaja.
Olles põhjalikult tegelenud meditatsiooni, muusika ja teraapiaga ning osalenud kursustel paljudes riikides,
õpetab ta käesoleval kursusel meetodit, lihtsat meditatiivset liikumist helide ja muusikaga,
mis aitab leida tasakaalu tänapäeva kiires elutempos.

Kaasa võtta pehmed sussid/sokid, istumispadi.

Registreerumine emailil gakyil@dzogchen.ee või käesoleval emailil.
Kontakttelefonid ja lisainfo www.dzogchen.ee

Osalemistasu 30 E palume kursusele registreerudes kanda
Eesti Dzogtšeni Ühing Thadralling kontole EE452200221056916998

Olete oodatud vaatama ja osalema Ristiku Põhikooli igal teisipäeval kell 19.

*
Loengusari "Budismi alused"

loengud igal esmaspäeval kuni semestri lõpuni kella 18:15-19:45 Tartus Jakobi 2-226 (Philosophicumi ringauditoorium, endine "keemia ring")
Loengute salvestused on järelvaadatavad UTTV kodulehelt aadressil http://www.uttv.ee/otsing#teema=208

Info:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee, tel 5518847
Teet Toome teettoome@yahoo.com tel 58285869


*
Orientalistika seminarid

kolmapäeviti kell 18:15-19:45 Tartus TÜ õppehoone Ülikooli 16 (von Bocki maja) auditooriumis 102 (sissepääs hoovi poolt)
OODATUD ON KÕIK HUVILISED!

Vaata ka orientalistika seminari kodulehte: https://sisu.ut.ee/orientalistika
Liitu orientalistika infolistiga: http://lists.ut.ee:8888/wws/info/orientalistika

Seminari viivad läbi õppejõud:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee
Teet Toome teettoome@yahoo.com
Laur Järv laur.jarv@tibet.ee

 

***

7. aprill 2014

Muud Eestis toimuvad budismiga seotud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2014

BUDISMI INSTITUUDI 2014. AASTA SUVINE 7-PÄEVANE MÕTLUSLAAGER "SISSEJUHATUS BUDISMI"

Meelerahu (šamatha) ja analüüsiva vaatluse (vipašjana) rakendamine hiina chan-budismi meetodite kohaselt

Aeg: 29. juulist – 4. augustini (teisipäeva, 29. augusti õhtupoolikust u. kl. 17 kuni esmaspäeva, 4. augusti pärastlõunani u. kl. 15)

Korraldaja ja juhendaja: Märt Läänemets

Koht: Männiku Metsatalu Viljandimaal Paistu vallas (http://metsatalu.ee)

Maksumus: Täishind 250 ; õpilastele, üliõpilastele, töötutele ja mittetöötavatele pensionäridele soodushind 200 .

Hinna sees on täistoitlustus 3 korda päevas mitmekesise taimetoidu menüüga; ööbimine 2-kohalistes kõigi mugavustega tubades; saali ja mattide-patjade rent ning muud korraldamisega seotud kulud.

NB! Kõikidel enne 31. maid registreerunutel ja osamaksu tasunutel hinnaalandus 20% (ka soodushinnast, s.o vastavalt 200 € ja 160 €)

Info ja registreerimine: mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847

Loe lähemalt: Mõtluslaagri üldtutvustus http://www.budismiinstituut.ee/Laagrite_tutvustus.pdf

Suvise mõtluslaagri 2014 täielik info http://www.budismiinstituut.ee/Suvine_laager_2014.pdf

NB! TERETULNUD ON SPONSORID, mis võimaldaks vähendada laagrite osamaksu suurust. Sponsorluse info ja tingimuste osas palun ühendust võtta Märt Läänemetsaga. mart_laanemets@yahoo.com ; tel 5518847

*

15.-20. august

AVASTA END UNENÄGUDES
- TEEKOND TEADVEL UNE JOOGASSE

SEMINARID DR. MICHAEL KATZ´iga

15. august 18.00
Avaloeng Eesti Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis Tõnismägi 2, Tallinn.
Pilet 5 / 7 E

16.-17. august
Avalik seminar Neeme lasteaias Jõelähtme vallas algusega kell 10.
Osalemistasu 45 E
(Nädalavahetuse seminarile palume kaasa võtta kirjatarbed, päikeseprillid, käsipeegli, istumispadja ja joogamati.)

19.-20. august
"Selge valguse unejooga" seminar Dzogtšeni Ühingu liikmetele ja uutele dzogtšenist süvitsi huvitatutele toimub Neeme lasteaias kella 18-st.

Kirgas - läbipaistvalt selge uni, on uni mille käigus inimene on teadvel sellest, et näeb und.
See on seotud ka budistliku mõiste - vaheolu ehk bardoga, teadvelolekuga surmahetkel. Igapäevaelus saavad inimesed, kellel on unenägudes rohkem selgust, vabaneda korduvatest häirivatest unedest ja hirmudest, samuti aitavad nad kaasa isiksuse muutustele.

Michael Katz on doktorikraadiga psühholoog New Yorgi Ülikoolist, kes on viimastel aastakümnetel pidanud rahvusvaheliselt palju loenguid ja seminare, sealhulgas Harvardi Ülikoolis. Discovery Channel esitles teda saates "Unenägude jõud".
Michael Katz on õppinud mitmete tiibeti budismi suurte meistrite juures. Koos Chögyal Namkhai Norbuga on ta "Unejooga ja loomuliku valguse praktika" raamatu kaasautor, samuti "Tiibeti unejooga - kuninglik tee valgustuseni" autor.

lisainfo facebookis
seminaride plakat

*

ürituste sari ''TIIBET EESTIS''

19. maist 7. juunini 2014

Toimuvad mitmed loengud, kontserdid, avalikud arutelud ja õpitoad.

Harukordne võimalus on kuulata ürituse aukülalise Robert Thurmani loengut teemal
"Budistlikud teadused, maailma usundid ja ilmalik eetika - kuidas postmodernistlikus kriisiühiskonnas headusest lähtuvalt elada".

Üritusest võib igaüks leida endale midagi huvitavat. "Tiibet Eestis" on mõeldud kõigile,
kellel on huvi Tiibeti kultuuri, jooga, meditsiini, filosoofia, psühholoogia, budismi ning tänapäevaste laulude ja tantsude vastu.

ülevaade:
http://www.tiibeteestis.ee/uritusest


teemad ja ajakava:

"Tiibeti meditsiin, filosoofia, kultuur"
http://www.tiibeteestis.ee/osa1

"Tiibeti kaasaegsed tantsud"
http://www.tiibeteestis.ee/osa-ii

"Tiibeti jooga olemuse selgitus ja tähendus"
http://www.tiibeteestis.ee/osa-iii


plakat:
http://www.budismiinstituut.ee/pildid/fotod/Tiibet Eestis - poster.png

 

***

25. veebruar 2014

 

Budismi Instituudi 2014. aasta Kevadsemester

Budismi Instituudi loengud toimuvad Rahvusraamatukogu konverentsisaalis (Tallinn, Tõnismägi)
loengud toimuvad neljapäeviti kell 18.00-19.50

3. aprill

loeng teemal

"Yogācāra Svātantrika, Madhyamaka"

veebis lugemist:
teoreetiline teemakäsitlus on kokku viidud meeleharjutaja vajadustega
http://www.wearesentience.com/progressive-stages-of-meditation-on-emptiness.html


lektor: Erik D. Jung

Elli Feldberg

Nyingma koolkonna dzogchen traditsiooni laama Erik D. Jung
on üles kasvanud tiibeti budismi nyingma koolkonna järgijate perekonnas USA's.
On läbinud akupunktuuri alased tasemeõpingud (M.Ac.), ning töötanud selles valdkonnas
tervishoiu süsteemis paarkümmend aastat.
On olnud aastatel 2007 – 2010 organisatsiooni The World Dharma Foundation president.
Viimase kümnekonna aasta jooksul järgib ta mahajaana budismi dzogchen õpetusliini õpetajat
T.E. Dzogchen Khenpo Choga Rinpoche ning ühe tema peamise õpilasena juhendab
regulaarselt harjutajate gruppe mitmetes USA dharmakeskustes, samuti mujal maailmas,
s.h. Euroopas, Venemaal ning viimastel aastatel ka Eestis.
Tema selgelt mõistetav inglise keel ja efektiivne õpetuslaad avab budismi peamisi ning ka
süsteemsemaid õpetusi kõigi jaoks arusaadavana ja ühendab need tänapäevase eluga.
vt. lisaks:
www.erikjung.com/buddhism/
www.dzogchenlineage.org


Erik Jung õpetab Tallinnas ajavahemikus 3-6. aprill
-

lisaks loengule Budismi Instituudis toimuvad nädalalõpu õpetused
''YOGA RESIDENCE'' 2. korruse saalis (kesklinn, Pärnu mnt.32)

Nädalalõpu õpetuste eest tasu ei küsita (võimalik on teha annetusi). Õpetused on avatud kõigile huvilistele.

reede 4. aprill kell 18 sissejuhatus nädalavahetuse õpetustele: 'Introduction to the view and practice of meditation in Buddhism'
laup.-pühap. 5.-6. apr. kell 11 seminar/harjutuslaager: 'Mind Training and Healthy Life with Wisdom Power and Skillful Means'

nädalalõpu õpetuste lisainfo, registreerumine: j@budismiinstituut.ee

nädalalõpu õpetustel osalemine ja sisututvustus: http://www.budismiinstituut.ee/Erik_Jung_2014_sisu.pdf
õpetuste plakat: http://www.budismiinstituut.ee/Erik_Jung_Estonia_2014.pdf

Erik Jungi õpetusi Tallinnas korraldab Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudus 
kontakt: j@budismiinstituut.ee

 

***


loengusari
"Chan budismist"

lektor: Elli Feldberg

Elli Feldberg

27. veebruar

HOOAJA AVAMINE

kõigile huvilistele on pääs avaüritusele vaba ja tasuta

"Meel ongi Buddha: Mazu jutlused ja ütlused"
raamatututvustus kirjastuse osavõtul ja raamatu taustu tutvustav loeng

Mazu raamat on hiina chan-budismi ehk mõtlusbudismi ühe olulisema õpetaja Mazu Daoyi (709–788) jutluste ja ütluste kogu.
Mazu Daoyi'd peetakse "klassikalise" chan'i alusepanijaks ja tänapäevalgi laialt levinud linji koolkonna eelkäijaks.
"Mazu jutlused ja ütlused" on esimene klassikalisest hiina keelest eestindatud budistlik terviktekst,
mille on klassikalisest hiina keelest tõlkinud ja kommenteerinud BI Kevadsemestri loengusarja lektor Elli Feldberg.
Mazu raamatut on kõigil võimalik raamatuesitlusel osta.

Tallinna Ülikooli Kirjastuse teadaanne raamatu kohta:
http://www.tlu.ee/et/uudised/2043/tlu-kirjastusel-tuli-trukist-meel-ongi-buddha-mazu-jutlused-ja-utlused

13. märts
loeng
Chan-budismi ajaloost

27. märts
loeng
Chan-kirjandusest

lektorist:
https://www.etis.ee/portaal/isikuCV.aspx?PersonVID=38736
http://www.tallinnakeeltekool.ee/w/index.php?title=Elli_Feldberg

2014. a. kevadsemestri ühe loengu hind 5/3 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)

 

*

8. jaanuar 2014

Muud Eestis toimuvad budismiga seotud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2014

Budismi Instituudi 2014. aasta mõtluslaagrid talvel ja suvel.

Laagrite lühikirjeldus: Laager pakub võimalust nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja mõnede muude toetavate tegevustega; puhkeajal on võimalik lugeda asjakohasid raamatuid. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja enesessesüüvimisele. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete intervjuude käigus. Suvises laagris toimub ilusa ilmaga osa harjutusi väljas ning programmi kuuluvad ka loengud hommikul ja õhtul.

Sihtgrupp: Kõik füüsiliselt ja vaimselt terved inimesed sõltumata soost, vanusest ja haridusest, kellel on soov õppida jälgima ja valitsema oma meelt ning selle toimimist budismis laialdaselt rakendatavate harjutusviiside kaudu. Laager sobib nii päris algajatele kui ka neile, kel on varasem harjutuskogemus.

Mõtluslaagrite juhendaja: Märt Läänemets (mart_laanemets@yahoo.com ; tel 5518847)

TÄPSEM LISAINFO:
laagrite sisu ja eesmärkide üldtutvustus
laagrite tutvustus koos täpsema ajakava, hinna ja registreerumisjuhistega

I. TALVINE 4-PÄEVANE MÕTLUSLAAGER
Meelerahu kasvatamine enesevaatluse kaudu: meelerahu (šamatha) ja analüüsiva vaatluse (vipašjana) harjutamine hiina chan-budismi meetodite kohaselt.
Aeg: 27. veebruar – 2. märts (neljapäeva õhtupoolikust u. kl. 17 pühapäeva pärastlõunani u. kl. 15)
Koht: Männiku Metsatalu Viljandimaal Paistu vallas (http://metsatalu.ee/)

II. SUVINE 7-PÄEVANE MÕTLUSLAAGER
"SISSEJUHATUS BUDISMI"
Aeg: 29. juulist – 4. augustini (teisipäeva õhtupoolikust u. kl. 17 esmaspäeva pärastlõunani u. kl. 15)
Koht: Männiku Metsatalu Viljandimaal Paistu vallas (http://metsatalu.ee/)


NB! TERETULNUD ON SPONSORID, mis võimaldaks vähendada laagrite osamaksu suurust. Sponsorluse info ja tingimuste osas palun ühendust võtta Märt Läänemetsaga.
mart_laanemets@yahoo.com ; tel 5518847.


*

Sogyal Rinpoche õpetustel põhinev meditatsioonikursus
"Mis meditatsioon tegelikult on"

Aeg: alates 15. jaanuarist
Koht: Õpetajate Maja (Tallinn, Raekoja plats 14)

Kursusele on oodatud kõik huvilised, ka need, kes pole meditatsiooniga varem kokku puutunud. Kõik on teretulnud!

Juhendab: Monica-Linde Klemet (Sogyal Rinpoche õpilane aastast 2006. Viimasel kuuel aastal on ta osalenud igasuvistel meditatsioonikursustel rahvusvahelise budistliku ühenduse Rigpa põhikeskuses Lerab Lingis Lõuna-Prantsusmaal. 2011. aastal läbis ta 4-kuulise budistlike tekstide  ja tiibeti keele õppeprogrammi Nepaalis. Ta on tegelenud meditatsiooniga eralduslaagrites nii Euroopas, Aasias kui Ameerikas.)

Kursuse sisu ja eesmärkide tutvustus:
http://www.opetajatemaja.ee/index.php?mod=kursused&kursus=495&g=1&h=3a92

*

" Tiibeti jantrajooga algajatele - iidne tarkus tänapäeva maailmas "

Aeg: 11 - 13 aprill 2014
Koht: Valguse Ruum, Tondi t. 8a (Tallinn)

Tiibeti jantrajooga ehk jooga läbi liikumise on kirja pandud 8. sajandi Tiibetis. See on teadaolevalt vanim joogasüsteem, mis on algupärasena säilinud nii kirjaliku ürikuna kui ka elava õpetuse liinina.
Jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises, harmoonia ja rütm, kus keha liikumine kulgeb kooskõlas hingamisega, aidates avaneda meie meele säraval selgusel.
Jantrajooga üheks ülesandeks on tugevdada elujõudu - ületades inimese keha ja energia ebakõladest tulenevaid takistusi. Harmoonia ja tasakaal meele, hingamise ja keha tasandil on ühtlasi ka pika eluea eelduseks.
Rohkem infot tiibeti jantrajooga kohta leiad jantrajooga rahvusvaheliselt koduleheküljelt www.yantrayoga.org

Osalustasu: 45 eurot, õpilased, pensionärid 35 eurot.
Kuna osalejaid saab olla maksimaalselt 12 – 14 inimest, siis palume oma osavõtusoovist kindlasti eelnevalt teada anda maaja.zelmin@gmail.com

Juhendajast: Maaja Zelmin on 1992. aastast tänapäeva suure Dzogtšeni meistri Chögyal Namkhai Norbu õpilane. Temast sai rahvusvaheliselt autoriseeritud esimese tasandi tiibeti jantrajooga juhendaja 2005. aastal ja teise tasandi juhendaja 2010. aastal. Hetkel on ta ainus autoriseeritud tiibeti jantrajooga õpetaja Eestis. Ta on jantrajooga kursusi juhendanud ka Norras, Soomes, Rootsis ja Lätis.
Maaja Zelmin on ka rahvusvaheliselt autoriseeritud klassikalise jooga juhendaja ning ta on aktiivselt tegelnud jooga õpetamisega üle kahekümne aasta. Klassikalise jooga juhendajana toetub ta põhiliselt K?i??amacarya jooga traditsioonile, kus harjutused lähtuvad inimese individuaalsusest.

 

***

3. november 2013

neljapäev 7. november
kell 18-19.45

Jaan Einasto
"MAAILMA EHITUS JA ARENG"

lektori tutvustus:
Astrofüüsik Jaan Einasto on praegusel ajal rahvusvaheliselt tuntuim Eesti teadlane.

Akadeemik Jaan Einasto on põhjalikult uurinud galaktikate ja universumi ehitust, samuti kosmoloogiat.
Ta oli üks esimesi astronoome, kes uurides galaktikate kinemaatikat ja selle seoseid teiste galaktikate parameetritega, põrkus tumeda aine olemasolu probleemiga.
Teda peetakse Universumi kärjetaolise struktuuri üheks avastajaks.

kirjandus:
Jaan Einasto, "Tumeda aine lugu" (mälestused Per aspera ad astrum ja valimik artikleid) - kirjastus Ilmamaa, Tartu 2006, 528 lk.

semestri loengu hind 5/3 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)

NB! järgmised loengud on täpsustamisel

***

17. september 2013

Budismi Instituudi 2013. aasta sügissemester

20.-22. septembril 2013 tuleb Eestisse õpetama ningma koolkonna džangteri õpetusliini dzogtšeni õpetaja, tõlkija ja psühhoterapeut James Low.
James Low peab, koostöös Khordongi Keskusega, Budismi Instituudi sügissemestri avaloengu teemal

"Südasuutra kui õige vaate ja teostamise mõistmise vahend tantrates ja dzogtšenis"
('Heart Sutra As a Way of Understanding the View and Practice in Tantra and Dzogchen')

Reede 20. september
kell 18-19.45
Rahvusraamatukogu 2. korruse kuppelsaalis (Tallinn, Tõnismägi)
loeng on tasuta, soovi korral on võimalik teha lektorile annetus

Lühike info loengu ja õpetaja kohta:

Südasuutra on budismi üks alustekste. Traditsiooniliselt õpetas Buddha Südasuutrat Raisakotka mäel Bodhgaya lähedal Indias, esimene säilinud tekstiversioon pärineb aga 7. sajandi Hiinast. Suutras on lühidalt kirjas budismi ületava mõistmise õpetuste tuum, milleks on kõikide seadmuste, nähtumuste tühiolek. Kuulsad värsiread ütlevad: "Kuju on tühjus, tühjus on kuju." Tühjus ei tähenda eimiskit, vaid seda, et seadmustel, asjadel ei ole püsivat ja muutumatut olemust, nad on olemas ja tekkivad pidevas põhjuse-tagajärje seoses. Südasuutra väljendab mahajaana madhjamaka vaadet, see vaade on aluseks ka tantratele ja dzogtšeni filosoofiale.

James Low alustas budismiõpinguid ja budismi praktiseerimist 1960ndate lõpus Indias. (Tema õpetajateks on olnud Kalu rinpotše, Chatral rinpotše, Kangyur rinpotše ja Dudjom rinpotše). Peagi kohtas ta oma juureõpetajat Chhimed Rigdzin rinpotšed ning elas palju aastaid õpetajat teenides ja juhiseid saades tema Lääne-Bengaalia kodus. Indias elades viibis ta pikki perioode eralduses ning käis palverännakutel budismi pühakohtades. 1980ndatel Euroopasse tagasi pöördudes sai ta juhiseid ka Namkhai Norbult.

Oma juureõpetaja Chhimed Rigdzin rinpotše juhendamisel on James Low tõlkinud inglise keelde palju tantratekste ja teostusmeetodeid. Rinpotše sooviks oli, et ningma koolkonna džangteri ehk põhjavaranduste haru ning sinna alla kuuluva Khordongi kloostri traditsiooni õpetused oleks inglise keeles saadaval.
1976. aastal palus Chhimed Rigdzin rinpotše James Low'd, et ta õpetama hakkaks. Selleks andis ta talle kõik vajalikud teksti- ja väeülekanded. Õpetaja sooviks oli, et James Low õpetaks tiibeti budismi juhiseid nõnda, et ka Lääne inimesed õpetuse tuuma mõistaksid.

Just nõnda on James Low üle kahekümne aasta õpetanud. Samal ajal töötab ta Londonis psühhoterapeudina ning on läbi viinud palju psühhoteraapiatreeninguid. James Low õpetused põhinevad tiibeti budismi dzogtšeni vaate ja Lääne meelevaatamise tehnikate põimimisel.

(21.-22 sept. seminar - Khordongi dharmakeskus, Umbusi küla, Jõgevamaa. Lisainfo ja kontakt - Jako Jaagu: jakojaagu@gmail.com; tel. 5230969)

*

Muud Eestis toimuvad budismiga seotud seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2013

Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi aastakonverents
"Religioon, inimene, konflikt"

13. detsembril 2013 Tartus
Ülikooli 16 (von Bocki maja) – aud. 212


Konverentsi kava

10.00-10.15 Konverentsi avamine: Madis Arukask (EAUS-i president)

10.15-12.15 Juhatab Tõnno Jonuks
Ester Oras "Kohtla peitvara: relvad ja rituaalid rauaajal"
Merili Metsvahi "Thiess – šamaan või šarlatan? 1691. a Liivimaa libahundiprotsessi tõlgendusi"
Art Leete "Nafta ja rituaal: Lääne-Siberi põliselanike kollektiivsed põhjapõdraohverdused"
Reet Hiiemäe "Uususundid kõverpeeglis: kas konflikt või ühe terviku kaks tahku"

12.15-13.30 Lõuna

13.30-15.00 Juhatab Piret Koosa
Laur Järv "Enesesüütamised Tiibetis"
Märt Läänemets "Zen-kogemus kui sisemise konfliktsituatsiooni lahendus"
Margus Ott "Religiooni ambivalents: vägevnemine ja sallimatus"

15.30-16.00 Kohvi- ja teepaus

15.30-17.00 Juhatab Ergo-Hart Västrik
Tiina Sepp "Glastonbury – Pilgrims without Pilgrimage?"
Brent C. Augustus "Stripping the Spirit from the Soulless: The Secularization of the Zombie in American Popular Culture"
Davide Ermacora "For a Critical Appraisal of 'Shamanism' as a Widely Used (and Abused) Category in European Folklore Studies"

17.30-19.30 Konverentsi lõpetamine ja koosviibimine Ülikooli kohvikus

Konverentsi ringkiri. * * * Konverentsi kava pdf-ina.* * * Konverentsi teesid pdf-ina.

*

Drikung Kagyu õpetlane Khenchen Gyaltshen Rinpoche
Pärnu 12.-15. september
Tallinn 18.-23. september
õpetused teemal "Sansaara ja nirvaana - Sama käe kaks külge"
kolmapäev, 18.09. algus kl 18:00 - tasuta avalik loeng "Sansaara ja nirvaana"
seminar: 19. ja 21.-23. sept.
täpsustused:
http://drikung.ee

*

Miks on vaja harjutada?
Budistlikud harjutused mis põhinevad Sogyal Rinpoche õpetustel meditatsioonist, armastavast hoolivusest ja tonglen'ist.
5.-6. oktoobril, algusega kell 10.00
Budakojas, Luha tn. 1-6, Tallinn
Selle nädalalõpu jooksul saate eheda kogemuse neist harjutustest ning leiate kõik vajalikud vahendid, et tuua neist tulenev hüve oma elu igasse aspekti.
Osalema on oodatud nii kogenud mediteerijad kui ka need, kes pole meeleharjutustega varem kokku puutunud.
Lisaks (üld)meditatsioonile tegeleme ka Armastava Hoolivuse (metta-bhavana) harjutamisega, mis arendab meie loomulikku võimet olla avatud ja armastava südamega.
Viimaseks keskendume Tonglen praktikale:
(hingamisel põhinev andmise ja vastuvõtmise harjutus: sissehingamisel teiste kannatuse ja valu enda peale võtmine ning väljahingamisel oma õnne, heaolu ning meelerahu teistele andmine).
Nädalavahetuse juhendaja Jane Packham.
täpsustused:
http://www.rigpa.ee

*

Alates 3. septembrist on võimalik osaleda Tartu Ülikoolis seminaril "Budism tekstides",
mis toimub sellel sügissemestril igal teisipäeval kella 18:15 - 19:45 õppehoones Ülikooli 16-102 (sissepääs hoovi poolt).
Esimestes seminarides käsitleme Linnart Mälli artikleid ja tõlkeid.
Seminar on kõigile huvilistele avatud.
Seminari viib läbi Märt Läänemets.

Sel semestril on TÜ-s võimalik õppida ka sanskriti keelt (avatud ka vabakuulajatele).
Tunnid toimuvad igal kolmapäeval alates 4. septembrist kella 14:15 - 15:45, Ülikooli 16-102,
õpetaja Märt Läänemets.
Info ja kontakt:

mart_laanemets@yahoo.com
tel 5518847

*

11. septembril alustas TÜ orientalistikakeskuse korraldatav orientalistika seminar oma teist hooaega.
Seminarid hakkavad toimuma igal kolmapäeval kell 18:15-20:00 Ülikooli 16-102.
Seminarides räägitakse Eesti orientalistika põhisuundadest (18. september, prof. Tarmo Kulmar),
muistse Lähis-Ida uurimisest ja assürioloogiast (25. september, v.-teadur Vladimir Sazonov),
kastisüsteemist tänapäeva Indias (2. oktoober, külalisõppejõud Rajsekhar Basu).
Oktoobrikuu seminarides tuleb juttu orientalismist ja Edward Saidi raamatust "Orientalism"
(Selle semestri lugemistekstiks on vana-hiina klassikaline teos "Daodejing",
mida originaalis ja tõlgetes analüüsitakse kolmes seminaris Märt Läänemetsa juhendamisel.
Semestri teise poole seminarid jäävad peamiselt üliõpilasettekannete päralt.
Orientalistika seminar pakub üliõpilastele ja kõikidele teistele akadeemilistele huvilistele süvendatud sissevaadet orientalistika
valdkondadesse, selle teaduse metoodikasse ning tutvustab võimalusi orientalistika aineid õppida ja sellealast uurimistööd teha nii TÜ-s kui ka mujal.
Seminari teine eesmärk on anda tudengitele võimalus individuaalseks uurimistööks Aasia mõtte-, usundi-, kultuuri- ja ajaloo vallas ettekannete ja esseede koostamise vormis.
Orientalistika seminar on osa orientalistika valikmoodulist. Ainepunktide saamiseks on üliõpilastel vajalik registreeruda TÜ õppeinfosüsteemis, kus seminar on leitav ainekoodi FLKU.10.018 all.
Seminari raames toimuvatest loengutest ja ettekannetest on vabakuulajatena teretulnud osa saama kõik huvilised.
Seminare viivad läbi õppejõud v.-teadur Märt Läänemets, v-teadur Laur Järv ja teadur Teet Toome.
Info ja kontakt:
Märt Läänemets
mart_laanemets@yahoo.com
tel 5518847

*

 

 

13. mai 2013

Rahvusvaheline interdistsiplinaarne konverents

DHARMA IN CHANGE: Process and Development of Buddhism in Baltic Sea Area
(Muutuv dharma: budismi kulg ja areng Balti mere piirkonnas)

Tartus 23.-24. mail 2013
Tartu Ülikooli Raamatukogu (W. Struve tn. 1), ruum 243
algusaeg: kell 10


Konverents on pühendatud Linnart Mälli 75. sünniaastapäevale

Sissejuhatus:
Budism on olnud Baltimaades tuntud juba hulk aastaid ning võib öelda, et see on osa üle-euroopalisest ja ülemaailmsest võrgustikust. India budismi mõisted nagu “teadvelolek”, “mõtlus”, “vägivaldsusetus”, “vaimne heaolu”, “meeletervendus” jne on muutunud üldlevinud harjutusviisideks ka siinmail.

Kas me võime pidada budismi Baltimaades eripäraselt balti budismiks või näiteks Eesti puhul eesti budismiks? Mis sel juhul on eripärane euroopa budismi, balti budismi, eesti budismi jne juures? Kes on balti budismi, eesti budismi, soome budismi, läti ja leedu budismi jne eestkõnelejateks? Missugused on Baltikumi piirkonna budistide suhted Aasia budistidega? Missugust rolli mängib budism Baltikumis?

Eesmärgiga püüda määratleda balti budismi ongi korraldatud see akadeemiline konverents. Konverentsi eesmärkideks on uurida ja kriitiliselt üle vaadata budismi ajalugu, erinevaid budistlikke tegevusi, indiviide ja institutsioone ning samuti budismi teaduslikku uurimist Baltikumis kuni praeguse ajani ja välja selgitada, mis teeb balti budismi omanäoliseks.

Konverents toimub inglise keeles. Kuulama ja kaasa arutama on oodatud kõik huvilised.

Programmi vt. siit.

Konverentsi korraldajaks on Tartu Ülikooli orientalistika keskus koos Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi ja Budismi Instituudiga.

Kontakt:

Märt Läänemets
mart_laanemets@yahoo.com

Chipamong Chowdhury
chidhamma@gmail.com

(konverentsi plakat)

 

***

05. mai 2013

2013. aasta kevadsemestri raames 09. mail toimuma pidanud astrofüüsik Jaan Einasto loengud lükkuvad Budismi Instituudi sügissemestri algusesse.

 

***

19. veebruar 2013

2013. aasta kevadsemester

lektoorium
''Mikro- ja makrokosmos''

Budismi Instituudi loengud toimuvad Rahvusraamatukogu konverentsisaalis (Tallinn, Tõnismägi)
neljapäeviti kell 18.00-19.45.

2013. aasta esimesel semestril tulevad loenguid pidama teadusmaailma tippude hulka kuuluvad astrofüüsik Jaan Einasto ja rakubioloog Urmas Arumäe


Urmas Arumäe

loengusari
RAKKUDE PROGRAMMEERITUD SURM

28. veebruar
''Rakkude programmeeritud surma üldpõhimõtted''

14. märts
''Rakkude programmeeritud surm loote arengus''

28. märts
''Rakkude surmaprogrammid ja meditsiin''

loengusarja tutvustus:
1. ''Rakkude programmeeritud surma üldpõhimõtted'' -
Kuidas rakud surevad ja kuidas nende elu ja surma reguleeritakse. Milleks on surmaprogramme vaja. Kuidas rakkude surmaprogrammid evolutsioonis kujunesid.

2. ''Rakkude programmeeritud surm loote arengus'' -
Programmeeritud surmaperioodid rakkude arengus ja nende kontroll troofiliste faktorite poolt. Rakkude surm kui loote arenguks absoluutselt vajalik protsess.

3. ''Rakkude surmaprogrammid ja meditsiin'' -
Rakusurma alaste teadmiste kasutamine meditsiinis. Kas rakkude surmaprogrammidega manipuleerimisega saab ravida haigusi?

***

Maailmas ilmselt kõige tuntuma elava Eesti teadlase, Jaan Einasto kaks loengut

''MAAILMA EHITUS JA ARENG''

9. mail


***

semestri ühe loengu hind 5/3 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)

NB! Kevadsemestri ürituste kava võib veel täieneda.

 

******

21. november 2012

26. novembril 2012 külastab Eestit Tiibeti keskadministratsiooni ja Tema Pühaduse XIV dalai-laama esindaja hr. Thubten Samdup.

Sellega seoses toimub Okupatsioonide muuseumis (Toompea 8, Tallinn), kell 11.00
Tiibeti probleeme käsitlev konverents

esinevad: Tiibeti ametlik esindaja hr. Thubten Samdup, Tartu Ülikooli professor dr. Lauri Mälksoo, Riigikogu Tiibeti toetusgrupi eesimees Andres Herkel ja Europarlamendi liige Kristiina Ojuland

Konverentsi korraldab Rahvaste Õiguste Instituut koostöös Esindamata Rahvaste Organisatsiooniga

*

kell 18 esitletakse Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis raamatut
Laama ja Linnart. Tiibet ja Eesti“

Laama ja Linnart. Tiibet ja Eesti.

Raamat on pühendatud Tema Pühaduse XIV dalai-laama Eesti visiitidele (1991, 2001, 1011) ja Linnart Mälli mälestusele.

Raamatu koostaja on Andres Herkel, väljaandja Go Reisiraamat.

Raamat sisaldab Tõnu Nooritsa fotosid, Mart Laari, Märt Läänemetsa ja Andres Herkeli tekste ning intervjuud Sven Grünbergiga.

Kõnelevad Andres Herkel, Sven Grünberg, Tõnu Noorits ja Thubten Samdup.

Ürituse korraldab Rahvaste Õiguste Instituut koostöös Budismi Intituudi ja Go Reisiraamatuga.

Raamatu tutvustus

Sel raamatul on mitu keskpunkti. Esmalt muidugi XIV dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti pikaaegne vaimne ja poliitiline liider, kelle tegevus on mõjutanud nii suuri kui ka väikesi riike ja rahvaid. Ka Eestit ja siinset vaimuilma. Seda eriti tänu tema kolmele visiidile Eestisse (1991, 2001, 2011).
Teose teise kesksamba moodustab Eesti õpetlane orientalist Linnart Mäll, dalai-laama Eestisse kutsuja, kelle tööd Ida mõtteloo tutvustamisel ja tõlkimisel on raske üle hinnata.
Ja kolmas keskpunkt on fotograaf Tõnu Noorits, kel oli haruldane võimalus pildistada kõiki kolme dalai-laama Eesti-visiiti. Tänu tema tööle saame nüüd mõtestada neid tähendusrikkaid kohtumisi läbi aja. Peale Tõnu Nooritsa fotode räägivad ses raamatus Tiibetist, Eestist, dalai-laamast ja Linnartist Andres Herkeli, Mart Laari, Märt Läänemetsa ja Sven Grünbergi kirjutatud artiklid.

 

*****

13. september 2012

Budismi Instituudi 2012. aasta sügissemester
Rahvusraamatukogu konverentsisaalis (Tallinn, Tõnismägi)


20. september kell 18.00-19.45
SEMESTRI AVAMINE

BI sügissemestri ja muudest plaanidest - Sven Grünberg 
Sri Lankal 7.-11. maini toimunud rahvusvahelisest Vesaki foorumist (loeng slaididega) - Märt Läänemets
Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi aastaraamatu "IDAKIRI" ja Studia Orientalia Tartuensia, Series Nova sarjas 5. köitena ilmunud raamatu "Studies in Mahayana Literature and Art" esitlus.
Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi aastaraamatu "IDAKIRI"


sissepääs tasuta

*


4.oktoober kell 18.00-19.45

David Robert Loy loeng
"Miks budism ja Lääs vajavad teineteist"
(Why Buddhism and the West need each other)

Tema raamatu "Raha, seks, sõda, karma: märkmeid budistlikuks revolutsiooniks" esitlemine

David R. Loy "Raha, seks, sõda, karma: märkmeid budistlikuks revolutsiooniks"

 

**

Sügissemestri loengusari
"THERAVAADA BUDISM"

lektor Chipamong Chowdhuri

Rahvusraamatukogu konverentsisaalis (Tallinn, Tõnismägi)
neljapäeviti kell 18.00-19.45


25. oktoober (esimene loeng)

Theravaada budismi algus, ajalugu ja levik
Algupärastele kroonikatele, rahvajuttudele ja tänapäeva teadlaste töödele ning autori enda tähelepanekutele põhinedes räägitakse loengus theravaada mõiste tähendusest ja ajaloolisest päritolust ning theravaada arengust Lõuna- ja Kagu-Aasias.

esimese loengu ingliskeelne tutvustus:

''Locating Theravada Buddhist Histories and Identities''

History of Theravada Buddhism in South and Southeast Asia has either been biased or
oversimplified. Traditional Sri Lankan Theravada authorities reveal that it developed
more than 2,000 years ago; while historians of Theravada tell us that it was not invented
until the 20th century. Today in the world of globalized Buddhism, it is labeled with
Theravada meditation/Theravada philosophy/Theravada/ethics/psychology/Theravada
monks/Nuns and Theravada sangha. What is so distinctive about Theravada Buddhism? How
Theravada is Theravada? What does Theravada do/what it doesn't do? What does history mean
to Theravada tradition itself and to other mainstream Buddhist institutionalized traditions?

In this first lecture of the four public lectures on "Theravada Buddhism," based on
Theravada chronicles, vernaculars and modern scholarly works and with his annotation,
lecturer re-examines alternative understanding of history, identities, process, and
emergence of Theravada as distinctive Buddhist tradition.

järgnevad loengusarja loengud:

8. november (teine loeng)
Teooria ja praktika I: theravaada budismi õpetuslikud alused ja Paali kaanon
Paali kaanoni tekstidele põhinedes käsitletakse loengus theravaada uskumusi ja teostusi nagu mõtlus, rituaalid ja muud õpetusega seotud aspektid ja väärtused. Antakse lühiülevaade theravaada pühakirjast Paali kaanonist.


22. november (kolmas loeng)
Teooria ja praktika II: sangha ja vinaja
Loengus käsitletaks Kagu-Aasia budismi kloostrielu tegevusi ja reegleid, samuti vinaja (käitumisreeglite) rolli munkade ja nunnade jaoks - mida nad võivad teha ja mida ei tohi -, samuti ilmalike rolli theravaadas.


29. november (neljas loeng)
Theravaada kohandused tänapäeva maailmas
Loengus käsitletakse theravaada budismi muutuvat maastikku tänapäeva maailmas, kus me võime rääkida üleilmsest theravaadast. Samuti vaadeldakse selle kohanemise ja muutumise küsimusi ning budismi ja meediat ning nn visuaalset theravaadat.

semestri ühe loengu hind 5/3 EUR.; kogu semester 25/15 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)
toetajapilet 50 EUR.

*

lektorite tutvustus:

David Robert Loy

David Robert Loy

õpetab Eestis 24. septembrist 4. oktoobrini 2012
Tänavu sügisel külastab Eestit nimekas ameerika filosoof ja zen-budismi õpetaja David R. Loy, kes peab loenguid ja seminare
Tartu Ülikoolis
(24.–26. septembrini) ja Tallinna Ülikoolis (1.–3. oktoobrini) ning Budismi Instituudis (4. oktoobril) ja viib
läbi 4-päevase õpetuslaagri Viljandi lähedal Männiku metsatalus (27.–30. septembrini).
Loy visiidi ajaks ilmub Tallinna budakoja väljaandel ka tema raamatu "Money, Sex, War, Karma: Notes for a Buddhist Revolution"
(Wisdom Publications 2008) eestikeelne tõlge "Raha, seks, sõda, karma: märkusi budistlikuks revolutsiooniks"
(tõlkija Kai Vassiljeva, toimetaja Märt Läänemets).

David Loy on õppinud võrdlevat ja analüütilist filosoofiat Charletoni Kolledžis Northfieldis (Minnesota osariik, USA)
ja Londoni Ülikooli King's Kolledžis; tal on Hawaii Ülikooli magistrikraad ja Singapuri Ülikooli doktorikraad.
Loy on olnud filosoofia professor mitmes ülikoolis, sh 15 aastat Jaapanis Bunkyo Ülikoolis. Praegu õpetab ta Naropa
Ülikoolis Boulderis (Colorado osariik, USA). Zeni õpinguid alustas ta 1971. aastal Sanbo Kyodani traditsioonis.
Õpetaja pühenduse sai ta 1988. aastal ja sellest aastast kannab ka õpetajanime Tetsu'un, mis tähendab "Mõistmise Pilv".
David Loy peamiseks uurimis- ja õpetusteemaks on budismi ja tänapäeva maailma kokkupuuted ja vastastikused mõjud;
peamiselt keskendub ta sotsiaalsetele ja ökoloogilistele probleemidele. Ta on rahvusvaheliselt nõutud ja kõrgelt hinnatud
lektor ja zeni õpetaja, 9 raamatu ja mitmesaja artikli autor, mida on tõlgitud paljudesse keeltesse. (David Loy CV)

***

Chipamong Chowdhury

Chipamong Chowdhury

Chipamong Chowdhury on Bangladešist pärit theravaada budistlik munk ja õpetlane, kes on
õppinud Sri Lankal, Birmas, USA-s ja Kanadas. Ta omab MA kraadi theravaada budismi
uuringutes (2005, Kelaniya Ülikool, Colombo, Sri Lanka), MA kraadi India-Tiibeti budismis
ja sanskriti keeles (2010, Naropa Ülikool, Boulder, Colorado, USA) ja on 2012 sügisel kätte
saamas oma kolmandat MA kraadi budismi ja Lõuna-Aasia uuringutes Toronto Ülikoolis Kanadas.

Chipamong vaatleb budismi nii teostaja, kui ka õpetlasena kaasaegse ühiskonna ja üleilmastumise
kontekstis – tundes nii budismi, kui ka poliitilist ja ühiskonnakorraldust Lõuna- ja Kagu-Aasias
seestpoolt, Bangladešist pärit kodaniku, sealse vähemusrahvuse esindajana ja mungana, ning
väljastpoolt budismi ja ühiskonda uurinud õpetlasena, ja alates 2007. aastast Läänes (London,
Colorado, Toronto) elanud munga ja kraadiõppurina. See on väga unikaalne positsioon seletamaks
lahti probleeme ja arenguid tänapäevases budismis, ning religiooni, moderniseerumise ja
üleilmastumisega kaasnevaid pingeid nii Aasia kui ka Lääne tänastes ühiskondades.

inglise keeles lisaks:
Chipamong Chowdhury is a Theravada Buddhist monk, contemplative researcher, and socially
and politically engaged monastic activist. He studied in Burma, Sri Lanka, USA and Canada
from where he received graduate and post-graduate degrees in Buddhist/religious and Asian Studies.
He is a member of the HumanDHS Global Core Team and co-coordinator of the HumanDHS World Gender
Relations for Equal Dignity (WGenderRED) project. He has given many talks on sociology/anthropology
of Buddhism and Asian spirituality in various institutions, retreat centres, and presented papers
in many international conferences, including Columbia University, George Mason University,
University of Toronto, Waterloo University, University of Colorado, Syracuse University,
Concordia University, and Colorado Christian University.(Chipamong Chowdhury CV)


***

1. juuli 2012

Budismi Instituudi suvine mõtluslaager:
sissejuhatus budismi


Aeg: 18.-25. august 2012
(saabumine laupäeval, 18. augustil kl 17-ks; lahkumine pühapäeval, 25. augustil enne lõunat).

Koht: Männiku Metsatalu (Viljandist 15 kilomeetrit. http://www.metsatalu.ee/ )

Maksumus: 230 eurot,
sisaldab toitlustamist, majutust 2-4 voodiga toas, seminari teostamisega seotud kulusid, sh. saali ja mattide rent.
Üliõpilastele ja pensionäridele võimalik hinnaalandus kuni 30 protsenti.

Registreerimine: info allpool

Õpetajad-juhendajad: Märt Läänemets ja Teet Toome

Grupp: max. 30 inimest.

Sihtgrupp: Kõik füüsiliselt ja vaimselt terved inimesed sõltumata soost, vanusest ja haridusest,
kellel on soov õppida jälgima ja valitsema oma meelt ning selle toimimist budismis laialdaselt
rakendatavate harjutusviiside kaudu.


Lühitutvustus

Mis on mõtlus?
Budistlik mõtlus on meeleharjutus, vaimne enesetreening,
mille eesmärgiks on aidata inimesel vabaneda negatiivsetest meeleseisunditest
(nagu hirm, isekus, viha, kurvameelsus, loidus jm) ja kultiveerida positiivseid
seisundeid (nagu enesekindlus, altruism, kaastunne, rõõm, tarmukus jm). Selleks
tuleb õppida keskendunud enesevaatluse teel jälgima ja avastama, mis meie meeles
tegelikult iga hetk toimub. See ei pruugigi olla nii lihtne, kui esialgu ehk
tundub. Budismis on sellise enesevaatluse ja -muutmise jaoks välja töötatud
hulk praktilisi meetodeid ja harjutusviise. Tuntuimad ja rakendataivamad neis
on meelerahu ja analüüsiv vaatlus (šamatha ja vipašjana). Kuid budistlik mõtlus
ei ole võimalik ilma teadmisteta sellest, kuidas on inimest ja tema meelt
käsitlenud Buddha ja talle järgnenud mõtlejad budistlikus traditsioonis.
Sellest tutvusest algab budism ja budistlikud meeleharjutused.

Milleks on mõtlus kasulik?
Budistlik mõtlus on mõeldud kõigile, kes soovivad oma
meelega midagi ette võtta. Kuna budistliku maailmavaate järgi toimub kõik
meeles, siis peab enda muutmist alustama just oma meele harjutamisest. Meel on
harjunud toimima teatud viisil ja just see on meie enamike probleemide allikas,
kuna meeles kinnistunud harjumuslikud reageerimis- ja käitumismallid ei pruugi
meile endale ja teistele pahatihti kasulikud olla, aga me ei näe seda. Olukorra
muutmiseks ja parandamiseks tuleb hakata meelt harjutama teist viisi toimima.
Meeleharjutused ongi selleks, et mõtlemise harjumustes toimuks muutus. See
muutus ei toimu iseenesest ega kiiresti. Selleks tuleb eelkõige iseendal vaeva
näha, kuid algul on kindlasti tarvis mõningast juhendamist, et omandada
harjutamise reeglid ja viisid ning saada juhendajatelt tagasisidet ja
kinnitust. Mõtluslaager ongi selleks, et juhatada selle uue harjumuse -
oskuse enda meelt erapooletult jälgida, analüüsida ja valitseda -
esimestele astmetele, mis looks aluse iseseisvalt edasi harjutada.

Mida mõtluslaagris tehakse?
Kõige olulisem tegevus on mõtlusharjutused, mida tehakse üheskoos juhendajate
juhtnööride ja selgituste järgi ning tähelepaneliku jälgimise all. Põhirõhk on
isteasendis keskendumis- ja kujustamisharjutustel, lisaks mõtlus kõndides jm.
Harjutustena on käsitletavad ka kõik muud igapäevased tegevused. Kogu
päevaplaan on kellaajaliselt paika pandud ja seda tuleb täpselt järgida.
Tagasisidena on ette nähtud individuaalsed konsultatsioonid juhendajatega.
Lisaks meeleharjutustele toimuvad igal hommikul ja õhtul loengud, kus
tutvustatakse budismi ja meeleharjutuste tõdesid ja seisukohti ning nende
rakendamise võimalusi mõtluses ja igapäevaelus. Põhilisteks teemadeks on
kaastunne, sõbralikkus, mõistmine, tühjus jt budismi olulised mõisted ning
erinevate meetodite tutvustus. Oodatud on nii need, kel puudub varasem
kokkupuude budismiga, kui ka need, kellel mõningane varasem kogemus on olemas.
Mõtluslaager toimub eraldumise vormis. Mõtluslaagri põhiline eesmärk
on süüvimine iseenese meelde. Vaikus terve kuruse jooksul soodustab mõtlust.
See tähendab, et kõik peavad järgima distsipliini ja pidama kinni vaikimise
nõudest, omavaheline suhtlemine on viidud miinimumini. Laagri ajal osalised ei
suhtle välismaailmaga ega kasuta kommunikatsioonivahendeid (telefon, arvuti,
internet, raadio, TV jms), ei kuula muusikat. Mehed ja naised (ka paarid)
elavad eraldi.

Üldpäevaplaan
(Kehtib täies mahus 19.-24. augustini;
saabumis- ja lahkumispäeval vastavalt õhtune ja hommikupoolne osa väikeste muudatustega.)
5:00 - Äratus
5:00 - 5:20 Hommikune tualett
5:20 - 5:40 Võimlemine
5:45 - 6:10 Hommikune lugemine
6:15 - 6:55 Mõtlusharjutus (istumine)
7:00 - 7:40 Hommikusöök
7:45 - 8:55 Majapidamistööd ja puhkus
9:00 - 9:45 Hommikune loeng
10:00 - 10:40 Mõtlusharjutus (istumine)
10:50 - 11:20 Mõtlusharjutus (vahelduv: istumine, kõndimine, kummardused vms)
11:30 - 12:00 Mõtlusharjutus (istumine)
12:00 - 12:45 Lõunasöök
12:45 - 13:55 Majapidamistööd ja puhkus
14:00 - 14:40 Mõtlusharjutus (istumine)
14:50 - 15:20 Mõtlusharjutus (vahelduv: istumine, kõndimine vm)
15:30 - 16:10 Mõtlusharjutus (istumine)
16:20 - 17:00 Mõtlusharjutus (istumine, suunatud mõtlus)
17:15 - 18:00 Õhtusöök
18:00 - 18:55 Majapidamistööd ja puhkus
19:00 - 19:45 Õhtune loeng
20:00 - 20:40 Mõtlusharjutus (istumine)
20:50 - 21:30 Mõtlusharjutus (istumine)
21:30 - 22:55 Valmistumine magamaminekuks
22:00 - 5:00 Öörahu

Toit ja riietus
Toitlustamine (kolm korda päevas + tee ja kerged suupisted puhkepauside ajal) on tagatud,
ise süüa tegema ei pea. Toit on taimetoit, mis võib sisaldada ka piima- ja munatoite.

Riietus peab olema tagasihoidlik ja mugav, sobiv pikaajaliseks
istumiseks ja füüsiliseks tegevuseks, ning ihu võimalikult vähe paljastav.
Kõige sobivamaks riietuseks on dressid, T-särgid, fliisid jms.

Alkohol, suitsetamine ja muude mõnuainete tarvitamine ei ole lubatud.

Soovitatav eellugemine:
"Ida mõtteloo leksikon. Lõuna-, Ida- ja Sise-Aasia"
(Tartu, 2011; esimene väljaanne 2006).
Tom Lowenstein "Buddha tee" (Tallinn: Ilo 2001).
Budismi pühad raamatud I-III (Tartu: Lux Orientis 2004, 2005, 2008)
"Dhammapada" (I köide 2004);
"Teemantsuutra" ja "Südasuutra" (II köide 2005).
Šantideva "Bodhitšarjavatara" (III köide 2008).
Dzongsar Jamyang Khyentse "Mis teeb budistist budisti" (Tallinn: Valgus 2010).
Sheng-Yen (koos Dan Stevensoniga) "Härja jälgi mööda.
Chan-budismi tee tänapäeva hiina õpetaja järgi" (Tallinn: Tänapäev, 2007);
Dalai-laama "Kuidas anda elule mõte" (Tallinn: Tänapäev 2005).
Dalai-laama "Kuidas näha enda tõelist olemust" (Tallinn: Tänapäev 2008).
Dalai-laama "Kõikehõlmav armastus" (Tallinn: Pegasus 2012).

Õpetajatest:
Märt Läänemets(PhD) on budismi uurija ja õpetaja, Linnart Mälli (1938-2010) õpilane,
kes on mõtluse alase ettevalmistuse saanud hiina chan'i traditsioonis Taiwanil Fagushani
(Dharma Trummi Mägi) harjutuskeskustes. Tema mõtluseõpetajateks on Õpetaja Sheng-Yen
(1930-2009) ning viimase pühendatud õpilased Guo Yuan (Taiwan) ja John Crook
(1930-2011, Inglismaa, Western Chan Fellowship).
Kontakt: mart_laanemets@yahoo.com;
telefon: 5518847

Teet Toome(MA) on samuti Linnart Mälli õpilane,
kes on mõtlusalase ettevalmistuse saanud põhiliselt mahajaana budismi traditsioonis.
Teet on Delhi Ülikoolis lõpetanud magistriprogrammi budismi alal
ning harjutanud erinevate õpetajate juures Dharamsalas ja mujal Indias ning Nepaalis
(eelkõige organisatsioonis Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition).
Kontakt: teettoome@yahoo.com;
telefon: 58285869


Registreerimine ja info:
Registreerimiseks palume võtta ühendust Teet Toomega:
teettoome@yahoo.com

 

***

8. mai 2012

Budismi Instituudi pressiteade
8. mail 2012

Eesti Budismi Instituut osaleb ülemaailmsel Vesaki tähistamisel

Sel nädalal osaleb Budismi Istituudi nõukogu liige ja Tartu Ülikooli orientalistikakeskuse vanemteadur Märt Läänemets 8.-11. maini Sri Lankal toimuval maailma budistide suurfoorumil "Pühitsustseremoonia maailmarahu heaks" (Blessing Ceremony for World Peace), mis on seotud budistide tähtsaima püha Vesaki tähistamisega ja pühendatud Buddha virgumise 2600. aastapäevale. Foorumi korraldaja on Ülemaailmse Budistliku Sangha Nõukogu (World Buddhist Sangha Council) koos Sri Lanka budistlike organisatsioonide ja valitsusega. Ürituse patrooniks on Sri Lanka president Mahinda Rajapaksa. Foorum algas täna Colombos Nelum Pokuna Mahinda Rajapaksa suurhallis ning jätkub homme ja ülehomme Sri Lanka budismi keskustes Kandys ja Anuradhapuras.

Pühitsustseremooniast maailmarahu heaks võtab osa üle 500 budistliku vaimuliku ja ilmaliku 30 riigist ning üle 300 sangha juhi Sri Lankalt. On tähelepanuväärne, et Eesti Budismi Instituut on foorumil esindatud ainuke mitte-Aasia päritolu budistlik organisatsioon.

Maailma Budistliku Sangha Nõukogu asutati 1966. aastal Sri Lankal eesmärgiga ühendada ja suunata kõigi kolme budismi põhisuuna – theravaada, mahajaana ja vadžrajaana – tegevust. Organisatsioonis dominerivad Sri Lanka ja Taiwani budistid.

Vesak on iga aasta mai täiskuu ajal peetav budistide tähtsaim püha, mis tähistab üheaegselt Buddha sündi, virgumist ja nirvaanasse vaibumist (siitilmast lahkumist).

Eesti Budismi Instituut loodi 2001. aastal Linnart Mälli poolt. See on mittesektantlik organisatsioon, mis tegeleb budistliku kultuuri ja hariduse levitamise ja edendamisega Eestis. Instituudi tegevjuht on direktor Sven Grünberg.

Allikas: Märt Läänemets, Colombo, 8.05.2012
mart_laanemets@yahoo.com
Tel +372 5518847

***

7. veebruar 2012

Budismi Instituudi 2012. aasta kevadsemester
Rahvusraamatukogu konverentsisaalis (Tallinn, Tõnismägi)

16. veebruar kell 18.00-19.45

SEMESTRI AVAMINE

10 aastat Budismi Instituuti.
Linnart Mälli mälestuskonverentsi ettekannete kogumiku esitlus.
Tema Pühaduse 14. dalai-laama visiidist Eestisse.
(Andres Herkel ja Sven Grünberg)


sissepääs tasuta

**

LOENGUSARI JAAPANI BUDISMIST

(neljapäeviti kell 18.00-19.45)
lektor Alari Allik

1. märts
Budism Heian'i ajastul: tendai ja shingon

22.03
Budism Kamakura ajastul: puhta maa koolkonnad

12.04
Budism Kamakura ajastul: zen-budism

26.04
Jaapani budism tänapäeval


ühe loengu pilet 5/3 EUR.; kogu semester 20/12 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)
Semestri toetajapilet 50 EUR.

Kõik on oodatud!

 

***

 

19. september 2011

Budismi Instituudi 2011. aasta sügissemester

loengusari Rahvusraamatukogu väikeses saalis
neljapäeviti kell 18-19.45

''Peatükke budismi ajaloost''

Loengusarjas käsitletakse Buddha isikut ja elu, Buddha õpetuse ja koguduse kujunemise, mahajaana tekkimise ja budismi rahvusvahelistumise küsimusi uusimate uurimuste valguses. Keskendutakse budismi ajaloo esimestele sajanditele Indias ja selle piiride taga. Analüüsitakse müüte ja legende ning nende tekkimise tagamaid. Kõik see peaks andma kuulajatele pidepunkte budismi mõistmiseks inimlikus ja ajaloolises mõõtmes, väärtustamaks seda inimese ja teadvuse piire avardava õpetusena, mis tugineb reaalsuse selgel analüüsil, kus pole kohta pimedal usul ega müstikal.

lektorid Märt Läänemets ja Teet Toome

29.09 AVAÜRITUS
Kokkuvõte dalai-laama Eesti visiidist + lühifilm.
(Sven Grünberg)
Buddha fenomen inimlikust ja ajaloolisest vaatenurgast.
(Märt Läänemets)
Esitleme "Ida mõtteloo leksikoni" vastilmunud uut, parandatud ja täiendatud väljaannet.

20.10
Buddha elu – kas ainult legendid? (Teet Toome)
Kus ja millal elas Buddha? Mida me teame tema elust ja päritolust? Millise hariduse ta sai ja kes olid tema õpetajad?


10.11
Kuidas tekkis budistlik kogudus. (Teet Toome)
Esimesed mungad ja nunnad. Traditsiooni teke ja pühakirja kujunemine. Suhted valitsejate ja rahvaga. Suurkogud ja lahkarvamused.


24.11
Mahajaana tekkimine: müüdid, tekstid, hüpoteesid. (Märt Läänemets)
Umbes 400 aastat pärast Buddha parinirvaanat hakkasid ilmuma uued pühakirjad – mahajaana suutrad, milles Buddha sõna väljendati varasemast mõnevõrra teistsuguses valguses. Neis suhtuti üsna kriitiliselt Buddha sõna ortodokssetesse järgijatesse, kelle õpetust nimetati hinajaanaks – väikeseks sõidukiks. Kust tulid mahajaana ideed? Kes neid levitasid? Kas mahajaana ja hinajaana eristamine tähendas budismi lahknemist? Miks just mahajaana kujul sai budismist maailmareligioon?


08.12
Budismi rahvusvahelistumine: kušaanid, kreeklased, tohhaarid, hiinlased jt. (Märt Läänemets)
1. saj vallutasid Põhja-India idast tulnud rändrahvas kušaanid. Nende impeeriumis said kokku vana maailma olulisemad kultuurid: india, pärsia, kreeka, hiina. Just see piirkond – Sise-Aasia – sai meie ajaarvamise esimestel sajanditel mahajaana ideede kasvulavaks, kust lähtus budismi misjon Hiinasse ja Kaug-Itta.

 

ühe loengu pilet 5/3 EUR.; kogu semester 20/12 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)
Toetajapilet 50 EUR. (toetajapiletile uusim ''Ida mõtteloo leksikon'' tasuta kaasa)

 

 

***

 

16. august 2011

TEADE

16.08.2011

Täna saabus Eestisse mitteametlikule visiidile Tiibeti vaimne liider dalai-laama Tenzin Gyatso. 

Lennuk Tema Pühadusega maandus Tallinna lennuväljal kell 13.20.

Täna Eestisse jõudev dalai-laama andis kõigepealt audientsi Budismi Instituudi liikmetele ja sõpradele, kus osales üle 400 inimese. See sündmus viib dalai-laama visiidi esimese päeva rõhuasetuse vaimsetest väärtustest kõnelemisele. 

B I kohtumine Tema Pühadusega 1

 

B I kohtumine Tema Pühadusega 2

 

B I kohtumine Tema Pühadusega 3

 

B I kohtumine Tema Pühadusega 4

Pildigalerii Budismi Instituudi ja sõprade kohtumisest Tema Pühaduse XIV dalai-laamaga
http://www.neljas.ee/est/?news=1009010

...

President Toomas Hendrik Ilves kohtus täna Nobeli rahupreemia laureaadi, Tiibeti usujuhi, XIV dalai-laama Tenzin Gyatsoga.
http://www.ohtuleht.ee/439656
http://www.postimees.ee/?g=4834&art=532996#172160

"Tiibeti religioosne ja kultuuriline omapära on unikaalne ning selle hoidmine ja tulevastele põlvkondadele säilitamine on üks meie ajastu humanistlikke ülesandeid," ütles president Ilves.

Ilves kinnitas enda ja Eesti riigi jätkuvat toetust ühe Hiina poliitikale, rõhutades, et tema veendumuse kohaselt rikastab Tiibeti ajalugu, religioon ja kultuur ka Hiina Rahvavabariiki kõige laiemal moel.

"Suurte sees elavate väikeste kultuuride, usundite ja keelte hoolas, lausa kaastundlik kaitsmine ning arendamine muudab meid kõiki rikkamaks, avatumaks, targemaks," sõnas Ilves.

Toomas Hendrik Ilvese ja Tenzin Gyatso mitteametlik kohtumine leidis aset Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses, kus Budismi Instituudi kutsel Eestit külastav dalai-laama osales seminaril.
***

Dalai-laama jalutas Toompeal ja käis Riigikogus
pildigalerii: http://www.ohtuleht.ee/galerii/3851#1
http://www.postimees.ee/?g=4832&art=533030#172148
http://www.neljas.ee/est/?news=1009048&category=56&Galerii--Dalai-laama-kohtus-riigikogu-saadikutega-
http://www.neljas.ee/est/?news=1009047&category=56&Galerii--Dalai-Lama-jalutuskaik-Toompeal-

video Toompealt
http://video.reporter.ee/iframe2.php?pid=131357529860a&video&id=225589

Dalai-laama tunnustas riigikogu Tiibeti toetusgruppi

Täna riigikogu Tiibeti toetusrühma liikmetega kohtunud dalai-laama ütles, et toetusrühma eksisteerimine Eesti parlamendis on Tiibetile suureks tunnustuseks ja austuseks, sest paljudes maailma parlamentides sellist gruppi ei ole.
http://uudised.err.ee/index.php?06232949

17. augustil kell 14-15:30 toimus Tallinnas Vabaduse väljakul Tema Pühaduse avalik kohtumine rahvaga

Dalai-laama pidas kõne ''Kõikehõlmav vastutus'' (''A Call for Universal Responsibility'') ning vastas ka kokkukogutud küsimustele. Kohtumise lõpus suhtles Tema Pühadus kohaletulnud rahvaga vahetult lühikese jalutuskäiku ajal Harju tänaval asunud liivamandala telki, kus tehti lühike pidulik liivamandala lõpurituaal. Misjärel rituaalselt kokkulükatud liivamandala liiv viidi Kopli lahe äärde, kus Tema Pühaduse dalai-laama kodukloostri mungad puistasid laevalt liivamandala liiva Soome lahte.

lisainfot:

http://www.elu24.ee/533254/massipsuhhoos-vabaduse-valjakul-dalai-laama-kohtus-rahvaga/
http://www.postimees.ee/533286/dalai-laama-kutsus-ules-meelerahule-kannatlikkusele-ja-realistlikkusele/
http://www.postimees.ee/533520/dalai-laama-konest-noppis-igauks-oma-sonumi-valja/

pildigaleriid:

http://www.postimees.ee/?g=4838&art=533286#172210
http://www.elu24.ee/?g=4842&art=533254#172244
http://www.postimees.ee/533030/piltuudis-dalai-laama-jalutuskaik-toompeal/
http://www.tallinnapostimees.ee/533764/galerii-mungad-puistasid-liivamandala-liiva-merre/

...

Tema Pühaduse kohtumine rahvaga ja loeng Vabaduse väljakul video
http://uudised.err.ee/index.php?06232956
või
http://wms02.mmm.elion.ee/uudised/2011-08-17_UUDIS_DALAILAMA_RAW_1_1.wmv


Tema Pühaduse teleintervjuu Kanal 2-le video
http://kanal2.ee/vaatasaateid/Dalai-Laama-eksklusiivintervjuu-Kanal-2-le?videoid=3549

Tema Pühaduse teleintervjuu Kanal 2-le - tekst
http://www.postimees.ee/533898/dalai-laama-selgitan-seesmiste-vaartuste-tahtsust-ilmalikul-teel/

Tema Pühaduse täispika intervjuu "Aktuaalsele kaamerale" video
http://uudised.err.ee/external/iframeplayer/uudised_iframe.php?playmode=startvideo&lng=0&vid=42496

......

Tartu Ülikooli rektor Alar Karis annab Teaduste Akadeemias dalai-laamale üle Tartu Ülikooli audoktori medali
Interneti otseülekanne dalai-laama kohtumisest Teaduste Akadeemias ja loengust teemal ''Budism ja teadus''

18. augustil kell 10.15-11.45

http://www.videoteam.ee/dl/

.....

15. august 2011

Esmakordselt nõustus tema pühadus andma intervjuu kohalikule TV ajakirjanikule. 
Dalai-Laama intervjuu on eetris kolmapäeval  17. augustil
Uudislink: http://www.elu24.ee/528412/elo-mottus-leppik-kohtub-dalai-laamaga/

 

Tiibeti usujuht dalai-laama Tenzin Gyatso annab oma Eesti visiidi käigus intervjuu ka Eesti Televisioonile. 
ETV muudab kolmapäeva, 17. augusti varem väljakuulutatud õhtust kava ja näitab intervjuud dalai-laamaga algusega kell 20.30
Uudislink: http://www.elu24.ee/532024/etv-naitab-kolmapaeva-ohtul-intervjuud-dalai-laamaga/

...

pildigalerii liivamandala valmimisest: http://www.elu24.ee/530074/pildigalerii-vaata-kuidas-tallinnas-valmib-puha-liivamandala/

 

12. august 2011

17. augustil kell 14-15:30 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Tema Pühaduse avalik kohtumine rahvaga

dalai-laama peab kõne ''Kõikehõlmav vastutus'' (''A Call for Universal Responsibility'')

(kõne tõlgitakse eesti keelde)

KÕIK ON TERETULNUD!

...

Interneti otseülekanne Tallinnast Vabaduse väljakul toimuvalt avalikult kõnelt
17. augustil kell 14-15:30

http://www.err.ee/vestlused/

lisaks
( http://www.err.ee/sisu.aspx?s=41&a=432 )


...

PRESSITEADE

12.august 2011

Liivamandala juhatab sisse dalai-laama visiidi

12. – 17. augustil loovad Namgjäli kloostri mungad Tallinnas Harju tn. haljasalal liivamandala. Mandalatelk on huvilistele avatud kella 10.00 – 20.00. Mandala lühike avatseremoonia toimub 12. augustil kell 12.00. 17-ndal augustil toimub mandala kokku pühkimise rituaal, kuhu on kutsutud osalema Tema Pühadus dalai-laama isiklikult. Liivamandala loomine toimub Budismi Instituudi eestvedamisel ja on osa dalai-laama visiidi kuust, mille raames toimub temaatilisi üritusi üle Eesti.
[ ... ]
Namgjäli klooster on dalai-laama isiklik klooster. Nagu dalai-laama kannab edasi kõiki tiibeti budismi õpetusi, nii on ka Namgjäli klooster koolkondade ülene. Namgjäli mungad aitavad dalai-laamat rituaalide tegemisel ning saadavad teda tihti visiitidel. Namgjäli mungad käisid Eestis liivamandalat tegemas ka kümme aastat tagasi, dalai-laama eelmise visiidi ajal.

Budismi Instituut on loodud budistliku kultuuri tutvustamiseks ja hariduse andmiseks Eestis. Instituudi eesmärgiks on üldinimliku eetika hoidmine ja edendamine, ühendades iidse õpetuse tänapäevase teadusliku maailmavaatega. Budismi Instituut annab sellel teel oma panuse eelkõige kultuuri ja hariduse kaudu, korraldades õppekursusi ja kultuuriüritusi, konverentse ja seminare, andes välja raamatuid ning kutsudes Eestisse auväärseid õpetajaid.

Budismi Instituut loodi 2002. aastal. Instituudi esimeseks presidendiks oli Linnart Mäll, direktoriks Sven Grünberg, asutajaliikmete seas Märt Läänemets, Andres Herkel, Peeter Vähi jt. 10 aasta jooksul on läbi viidud sadakond silmapaistvate budoloogide ja õpetajate loengut, korraldatud seminare, sanskriti, hiina ja tiibeti keele õpet. Budismi Instituudi head koostööpartnerid on olnud Esindamata Rahvaste Organisatsioon, Rahvaste Õiguste Instituut, Riigikogu Tiibeti toetusgrupp, Eesti Akadeemiline Orientaalselts ja Avatud Eesti Fond.

pressiteade tervikuna siin: http://uudisvoog.postimees.ee/?DATE=20110812&ID=263285

 

09. august 2011

PRESSITEADE

9.august 2011

Tema Pühadus dalai-laama peab järgmisel kolmapäeval kõne Vabaduse väljakul

Dalai-laama jõuab 16. augustil Eestisse. Järgmisel päeval, 17. augustil, avaneb kõigil soovijatel harukordne võimalus dalai-laamaga Vabaduse väljakul kohtuda. Kõne algab kell 14.00 ja on tõlgitud eesti keelde ning sündmus on tasuta.

"Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso on kindlasti üks säravamaid inimesi, kes hetkel planeedil Maa elab ja tema nägemine ning tema mõtete vahetu kuulamine on omaette väärtus. Ta on vaimne juht ja eeskuju sadadele miljonitele inimestele ning ta on pälvinud ka 1989. aastal Nobeli Rahupreemia vägivallatu võitluse eest Tiibeti vabastamise nimel," rääkis Budismi Instituudi direktor ja dalai-laama visiidi korraldaja Sven Grünberg.

Dalai-laama räägib oma Vabaduse väljakul peetavas kõnes inimkonna universaalsetest, kõige olulisematest väärtustest, mis haakuvad tegelikult iga religiooni või mõtteviisi esindaja maailmavaadetega. "Dalai-laamal on erakordne võime tuua oma kõnedes inimesed tõeliselt oluliste teemade juurde ja näidata talle omase humoorikusega inimkonnas lokkava nautimise ja tarbimise tühisust," lisas Grünberg.

pressiteade tervikuna siin: http://uudisvoog.postimees.ee/?DATE=20110810&ID=263048


09. august 2011

Tema Pühaduse dalai-laama visiit Eestisse


Käesoleva aasta 16.-18. augustil külastab Eestit Nobeli rahupreemia laureaat
Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatsotema_pühadus_dalai_laama

Dalai-laama külastab Eestit Budismi Instituudi ja Riigikogu Tiibeti toetusgrupi kutsel

Tema Pühadus on Eestit varem külastanud kahel korral - 1991, 2001

Selle visiidi jooksul kohtub Tema Pühadus Eesti Budismi Instituudi liikmetega, budistlike keskuste liikmetega, Tiibeti kultuuriga seotud instituutide liikmetega ja Tiibeti toetajatega.

Samuti käib Tema Pühadus Riigikogus ja kohtub seal Riigikogu Tiibeti toetusrühma liikmetega ning Eesti, Läti ja Leedu parlamentide toetusgruppide liikmetega ja Euroopa parlamendi esindajatega.

***

T.P. dalai-laama visiidiga seostatavate ürituste tutvustused ja ajakava
www.dalailama.ee

***

XIV dalai-laama raamatud eesti keeles

Vabadus paguluses: XIV Dalai-Laama Tendzin Gjatso autobiograafia, Tema Pühadus Dalai-Laama, inglise keelest tõlkinud Kai Vassiljeva, 240 lk, Elmatar 1999.

Kunst olla õnnelik: Elamisõpetus, Cutler, Howard C. ja Tema Pühadus Dalai-laama, inglise keelest tõlkinud Mae Hallistvee, 278 lk, K-Kirjastus 2000.

Iidne tarkus, moodne maailm: Uue aastatuhande eetika, Tema Pühadus Dalai-laama, inglise keelest tõlkinud Kai Vassiljeva, 144 lk, Elmatar 2001.

Avali süda: Kaastunne igapäevaelus, Tema Pühadus Dalai-laama, koostanud Nicholas Vreeland, inglise keelest tõlkinud Häli Kummel, 199 lk, Pegasus 2003, 2008.

XIV dalai-laama tarkuseõpetused, Matthew E. Bunson, inglise keelest tõlkinud Aime Kons, 267 lk, Pegasus 2004.

Kunst olla tööl õnnelik, Howard C. Cutler ja Tema Pühadus Dalai-laama, inglise keelest tõlkinud Kai Vassiljeva, 247 lk, Pegasus 2005.

Kuidas anda elule mõte, Tema Pühadus Dalai-laama, koostanud Jeffrey Hopkins, inglise keelest tõlkinud Teet Toome, 176 lk, Tänapäev 2005.

Tervendavad emotsioonid: Vestlused Dalai-Laamaga emotsioonidest, meelest ja tervisest, Tema Pühadus Dalai-laama, koostanud Daniel Goleman, inglise keelest tõlkinud Aime Kons, 304 lk, Pegasus 2006.

Tema Pühadus Dalai-Laama: Elulugu intervjuudes, Gerald S. Strober ja Deborah Hart Strober, inglise keelest tõlkinud Henn Käämbre, 300 lk, Pegasus 2007.

Kuidas näha enda tõelist olemust, Tema Pühadus Dalai-laama, koostanud Jeffrey Hopkins, inglise keelest tõlkinud Lauri Liiders, 240 lk, Tänapäev 2008.

Juhi tee, Laurens van den Muyzenberg ja Tema Pühadus dalai-laama, inglise keelest tõlkinud Mario Pulver, 224 lk, Tänapäev 2009.

Virgumine, Tema Pühadus dalai-laama, koostanud Jeffrey Hopkins, inglise keelest tõlkinud Ehte Puhang, 312 lk, Tänapäev 2010.

Hävitavad emotsioonid: teadlaste vestlus dalai-laamaga, Tema Pühadus dalai-laama, koostanud Daniel Goleman, inglise keelest tõlkinud Giia Weigel, 432 lk, Pegasus 2011.

VI dalai-laama raamat eesti keeles

Nukrad armastuslaulud, Tsangjang Gjatso, tiibeti keelest tõlkinud Linnart Mäll, 110 lk, Lux Orientis 2006.

 


***

20. jaanuar 2011

Budismi Instituudi kevadsemester 2011

Loengukursus "MEEL JA MEELEHARJUTUSED BUDISMIS"

Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis neljapäeviti kella 18.00 -19.45

Kava

3. veebruaril

Märt Läänemets
Meelest, mõtlusest ja muust ehk "sõrmest ja kuust"

Raamatute esitlus:

Alan Watts. Saa selleks, mis sa oled. Tallinn: Verb, 2010.
Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi aastaraamat 2009/2010

avaüritusele sissepääs tasuta

KEVADSEMESTRI LOENGUD

17. veebruaril

Dominique Messent
(Inglismaa, Sogyal Rinpoche RIGPA International organisatsioon, vanemjuhendaja)

"Meele käsitlus tiibeti budismis Sogyal Rinpoche õpetuste alusel" (tõlkega eesti keelde)
Loeng toimub koostöös organisatsiooniga RIGPA Eesti

10. märtsil

Teet Toome
"Meelerahu"

24. märtsil

Teet Toome
"Analüüsiv vaatlus"

14. aprillil

Chong An Sunim
(Ungari, Won Kwan Sa tempel, korea zen munk)
"Meeleharjutustest korea zenis" (inglise keeles)

28. aprillil

Märt Läänemets, Teet Toome
"Kaastunde kujustamine ja vahendite valdamine"

 

Ühe loengu pilet 4/2 EUR.
Kogu semester 20/10 EUR.
(soodushinnad õpilastele, üliõpilastele, pensionäridele ja budistlike organisatsioonide liikmetele)
Toetajapilet 65 EUR.

***

Teadaanne:

Pikaaegne BI õppetöös osaleja Marju Meidla on valmis saanud mõnede budistlike tekstide tõlgetega
ning tahaks nende sisu jagada ka teiste BI õpilastega.

Käsitletavaks teemaks on:
Õpetus ületavast mõistmisest traktaadis ´´Selge arusaamise kaunistus´´.

Oodatud on kõik edasijõudnud, kuid ka õpihimulised algajad budismihuvilised on teretulnud
(vajadusel võib hiljem jaguneda eraldi rühmadesse eritasemeliseks lugemiseks).

Vabamas vormis lugemised-arutelud toimuvad:
20. märtsil
9. aprillil
17. aprillil - sissejuhatus ehk teekonnaga tutvumine.
1. mail - Džamjang Khjentse 1-2 loeng: buddhade kõikteadmine.
15. mail - Džamjang Khjentse 3-4 loeng; arutelu ja kevadsemestri lõpetamine.

kl 11-13
kohvikus "F Hoone", aadressil Telliskivi tn. 60a (Telliskivi Loomelinnaku hoovis, tõkkepuu alt läbi, vasakut kätt).
Trammid 1 ja 2 - Telliskivi peatus.

BI juhatus toetab antud algatust.

Üritus on tasuta kuid jõukohane annetus, kohapealse elektrikulu katteks, on teretulnud.

***

 

***

11. oktoober 2010

Linnart Mälli mälestusfond

Eesti Budismi Instituudi juures on avatud eriarve raha kogumiseks Linnart Mälli mälestusfondi. Fondi eesmärgiks on budismi ja budistliku kultuuri toetamine Eestis.

Fond hakkab toetama eelkõige järgmisi valdkondi:

1) budistlike tekstide tõlkimine ja väljaandmine eesti keeles, eelkõige sarjas „Budismi pühad raamatud“;
2) Linnart Mälli pärandi uurimine ja tema mälestuse jäädvustamine (raamatud, filmid, mälestustahvlid jne);
3) budistlike tekstide keelte (eelkõige sanskriti, paali, tiibeti, hiina) õppimine edasijõudnute tasemel;
4) Budismi Instituudi haridusalane tegevus (loengud, seminarid, trükised jms).


Annetusi saab teha MTÜ Mahajaana Instituut arveldusarvele 221050696049.

Konkreetse sihtannetuse puhul palume ülekande selgitusse kindlasti märkida annetuse eesmärk.

Fondi haldamise ja toetuste väljamaksmise kord kehtestatakse fondi statuudis, mis on hetkel väljatöötamisel. Kuni statuudi valmimiseni haldab fondi Eesti Budismi Instituudi juhatus.

 

***

 

03. oktoober 2010

BUDISMI INSTITUUDI 2010. AASTA SÜGISSEMESTER

Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuses
neljapäevadel kell 18-19.45

SEMESTRI AVAÜRITUS

14.oktoober
Rahvusraamatukogu suures saalis

V.A. Gartšen Rinpotše

Gartšen Rinpotše


"MÕTLUSEST"

(Koostöös Eesti Drikung Kagjü keskustega, lisainfot: http://drikung.ee/garchen2010.html ja http://budism.weebly.com/ ning http://www.sangyeling.org/ )

 

4. ja 11. november
Rahvusraamatukogu väikeses saalis

Harri Ints

Harri Ints

"MOTIVATSIOONIST MAHAJAANAS"
(käsitleb Tsongkhapale tuginevalt virgumismeele temaatikat psühholoogi pilguga)

Lühitutvustus:

Loengus teeme katse (peamiselt küll Tsongkhapale tuginedes, aga mitte ainult) vaadelda virgumismeele temaatikat psühholoogi pilguga. Heidame pilgu peamistele motivatsioonikäsitlustele psühholoogias, vaatame kuidas virgumismeele temaatika budismis võiks sellega korreleeruda. Tausta andmise huvides leiab ühtlasi vaatlust ka Tsongkhapa roll ja tähtsus Tiibeti traditsioonis. Vaatame, milles on psühholoogilises mõttes peamine erinevus hinajaana ja mahajaana lähenemise vahel ja mis võib olla neil ühist. Ja mõistagi puudutame ka seda, mis on antud temaatika praktilised väljundid lääne sotsiaal-kultuurilises ruumis.

Soovitavat lugemist eesti keeles: Šāntideva. Bodhitšarjāvatāra. Sanskriti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Rmt: Budismi pühad raamatud, 3, 2008 Bodhisattva missioon. Kāšjapaparivarta suutrast tõlkinud Linnart Mäll. Sõnumitooja 9-10, mai 1989 Bodhisattva tõotus. Vadžradhvadža suutrast tõlkinud Linnart Mäll. Sõnumitooja 11-12, juuni 1989 Ida mõtteloo leksikon. Tartu Ülikooli Orientalistikakeskus: Tartu, 2006

25. november ja 9. detsember
Rahvusraamatukogu väikeses saalis

Arvo Tõnisoo

ArvoTõnisoo

"BUDISM NÜÜDISFÜÜSIKA VALGUSES"
(Budismi ja nüüdisfüüsika ühisjooni)

Lühitutvustus:
Loengute käigus püütakse kombata eri ajastutel sündinud maailmatunnetuslike mudelite piirjooni ja leida nende võimalik ühisosa.
Füüsikalise maailma mikrotasandi horisondid ning sellega seotud kirjeldusraskused -vs. - kirjeldamatu nõndasus budismis.

loengu pileti hind 50.-/25.-, kogu semester 200.-/100.-, toetajapilet 1000.-
(soodushinnad budistlike koguduste liikmetele, pensionäridele, õppuritele - dokumendi esitamisel)

 

*****

20. veebruar 2010

BUDISMI INSTITUUDI 2010. AASTA KEVADSEMESTER
RAHVUSRAAMATUKOGUS

LOENGUTSÜKKEL


„Virgumismeel ja bodhisattvatee“


Lektor: Märt Läänemets

Neljapäev, 4. märts kell 18-20
I. loeng. Virgumismeel – budistliku tee A & O. Virgumissoov ja virguma hakkamine

Neljapäev, 18. märts kell 18-20
II. loeng. Bodhisattva – virgumisolend. Meelestatusest tegudeni ja sellest, mis jääb vahepeale ehk õppimisest

Neljapäev, 1. aprill kell 18-20
III. loeng. Ületav mõistmine ja suur kaastunne: virgumismeele kaks sammast

Neljapäev, 22. aprill kell 18-20
IV. loeng. Nõndaläinute ülimast täielikust virgumisest


Neljapäev, 6. mai kell 18-20
SEMESTRI LÕPETAMINE

Märt Läänemets ja Sven Grünberg

Bidja Dandaron (1914-1974)
õpetlane-budoloog, budismi Õpetaja ja joogi

 

16. veebruar 2010

BUDISMI INSTITUUDI 2010. AASTA KEVADSEMESTER
RAHVUSRAAMATUKOGUS


In Memoriam

LINNART MÄLL

(7. Juuni 1938 – 14. Veebruar 2010)

Linnart MällLinnart Mälli mälestusõhtu

18. veebruar kell 18.00

On valus ja kurb, et Õpetaja Linnart Mälli suurepäraseid, loovast mõttest kantud loenguid ei toimu enam kunagi.

Kuid Mälli tõlgitud ja vahendatud vaimupärand on meil alles ja seda tuleks siiajäänutel uurida ja mõtestada kogu elu.

Vähemalt nii sooviks Õpetaja.

 Järgides Linnart Mälli soove, toimub Budismi Instituudi 2010 aasta kevadsemestri avaüritus väljakuulutatud ajal,

 18.02.10 kl 18.00-20.00 RR suures saalis, kus mälestame Budismi Instituudi presidenti Linnart Mälli, nii sõnas kui ka pildis ning peame Tema peiesid.

 

Linnart Mälli saatmine viimsele teekonnale toimub reedel, 19. veebruaril algusega kell 13 Tartu Ülikooli aulas.

Kuna muldasängitamist ei toimu, siis palutakse pärgi ja lilleseadeid mitte tuua.


Parimate soovidega Teie
Budismi Instituut

******


KEVADSEMESTRI LOENGUTSÜKKEL

Märt Läänemets
„Virgumismeel ja bodhisattvatee“

Neljapäev, 4. märts kell 18-20

I. loeng. Virgumismeel – budistliku tee A & O.
Virgumissoov ja virguma hakkamine

 

Neljapäev, 18. märts kell 18-20

II. loeng. Bodhisattva – virgumisolend.
Meelestatusest tegudeni ja sellest, mis jääb vahepeale ehk õppimisest

 

Neljapäev, 1. aprill kell 18-20

III. loeng. Ületav mõistmine ja suur kaastunne:
virgumismeele kaks sammast

 

Neljapäev, 22. aprill kell 18-20

IV. loeng. Nõndaläinute ülimast täielikust virgumisest


Loengusarja "Virgumismeel ja bodhisattvatee" lühitutvustus

Virgumine (bodhi), virgumismeel (bodhicitta) ja bodhisattvatee (bodhisattvacaryā) on mahajaana budismi kesksed mõisted, mis budistlikus võtmes kirjeldavad ja seletavad inimese vaimset arengut, selle sihti ja teostamisviise. Neljas loengus käsitletakse virgumismeele tähendust ja tähtsust budisti mõtlemises ja igapäevases tegevuses, selle teadvustamise ja teadliku arendamise viise ning virgumistee astmeid. Bodhisattva – virgumisolend on mahajaanas virgumistee teostaja ja täideviija, keda iseloomustab mõistmine (prajñā) ja kaastunne (karunā) ning neist lähtuv tegutsemine kõikide olendite hüvanguks oskusega valida alati õiged vahendid. Virgumise kõrgeimat taset nimetatakse ülimaks täielikuks virgumiseks (anuttarā samyaksambodhi) ja see on omane buddhadele-nõndaläinutele. Mis see on ja kas igaüks võib selleni jõuda – sellest tuleb juttu sarja viimases loengus. Loengutes tuginetakse eelkõige Šāntideva „Bodhitšarjāvatāra“, Kamalašīla „Bhāvanākrama“, „Teemantsuutra“, „Kaheksatuhandelise ületava mõistmise suutra“, „Põimiksuutra“, „Vimalakīrtinirdešasuutra“ jt. mahajaana tekstide väidetele.

Soovitav eelnev lugemine:
Teemantsuutra. Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll. – Budismi pühad raamatud. 2. Tartu: Lux Orientis, 2005.
Põimiksuutra (Mandžuršrī peatükk). Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Märt Läänemets. – Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi Aastaraamat 2006, lk 59-86.
Põimiksuutra (Bodhisattva Samantabhadra Tõotus). Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Märt Läänemets. – Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi Aastaraamat 2008, lk 7-18.
Šāntideva „Bodhitšarjāvatāra“. Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll. – Budismi pühad raamatud. 3. Tartu: Lux Orientis, 2008.
Linnart Mäll. Nulli ja lõpmatuse kohal. – Eesti Mõttelugu, 21. (Eriti tsükkel „Ületav mõistmine“.) Tartu: Ilmamaa, 1998/2003.
Tema Pühadus dalai-laama. Kuidas anda elule mõte? Tallinn: Tänapäev, 2005.
Tema Pühadus dalai-laama. Kuidas näha enda tõelist olemust? Tallinn: Tänapäev, 2008.
Dzongsar Jamyang Khyentse. Mis teeb budistist budisti. Tallinn: Valgus, 2010.

 

SEMESTRI LÕPETAMINE

6. mai kell 18-20
Rahvusraamatukogu väikeses saalis

pileti hind 50.-/25.-, kogu semester 200.-/100.-, toetajapilet 1000.-

(soodushinnad budistlike koguduste liikmetele, pensionäridele, õppuritele - dokumendi esitamisel)

 

 

17. september 2009

Budismiinstituudi 2009. a. sügissemestri loengusari

“SÜDASUUTRA”
Lektor: Märt Läänemets

neljapäeviti kl. 18-20
24.09, 08.10, 29.10, 12.11, 26.11, 10.12.
Rahvusraamatukogu väikeses saalis
vaata täpsemalt õppetöö leheküljelt

sel semestril loengud TASUTA

 

Sellel õppeaastal saab Tartu Ülikoolis taas õppida sanskriti keele algkursust.

Õpetaja: Märt Läänemets.

Tunnid toimuvad teisipäeviti 16:15 - 18:00 Tartus TÜ õppehoones Lossi 3 auditoorium 427.

Õppetöö hakkab toimuma E. D. Perry ingliskeelse õpiku Sanskrit Primer järgi.

Info ja registreerimine TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi koordinaaori juures tel 7375651.
Õpetaja kontakt: mart_laanemets@yahoo.com, tel 5518847.

 

BUDISMI INSTITUUDI

2008. AASTA SÜGISSEMESTRI AVAÜRITUS RAHVUSRAAMATUKOGUS

25.09.08 algusega 18:00

Linnart Mäll

“Budismi Pühad Raamatud 3” esitlus

Loenguid peavad sel semestril

Linnart Mäll ja Märt Läänemets

järgmistel neljapäevadel, ikka kl 18-20

Rahvusraamatukogu väikses saalis:

9.10, 30.10, 06.11, 13.11, 27.11, 04.12.

 

Auväärne drikung kagjü troonihoidja

Thritsab Gyabra Rinpoche

Avalik loeng "Õpetaja osa budismis" 5. juuni 2008 kell 18.00

lisainformatsioon www.drikung.ee

 

Budismi instituudi juhatuse otsusega oleme algatanud
Linnart Mälli 70. juubeli tähistamise fondi.

Esialgse plaani ja vastavate võimaluste kohaselt tähistame juubelit konverentsi ja teemakohaste filmide,
saadete ja muude sündmuste ning banketiga. Kutse osalemiseks saadame nii vabariigi presidendile,
valitsusele, riigikogule, kui ka avaliku elu tegelastele. Palume kõigil lahkeil annetajail anda
oma panus ürituse heaks kordaminekuks.
saaja: Mahajaana Instituut
arve nr: 221018598037
selgitus: juubeli annetus

 

26. märtsil toimus Tallinnas Hiina RV saatkonna vastas Eesti Budismi Instituudi ja Riigikogu Tiibeti toetusrühma poolt organiseeritud
rahumeelne meeleavaldus Tiibeti toetuseks
. Sellest võtsid aktiivselt osa ka Roheliste, IRL-i, Reformierakonna ja noorteühenduste esindajad
ning sajad Tiibeti toetajad üle kogu Eesti.

Sündmuse videod:
http://www.youtube.com/v/3e_4v3MkTEU
http://www.youtube.com/v/Yh7OPo2VGiE
http://www.youtube.com/v/fJDXDjR_pXc

ja fotod:
http://www.budismiinstituut.ee/meeleavaldus.htm

 

Budismi Instituut kutsub osalema

Costantino Albini

„Imeline õpetus, mille Tšögjal Namkhai Norbu edastas läänemaailmale”

8. mai kell 18.00 Rahvusraamatukogu konverentsisaalis

Täpsem info leheküljel www.dzogchen.pri.ee

 

Peeter Vähi

“Budism Siiditeel”

15. mai kell 18.00 Rahvusraamatukogu konverentsisaalis

 

Linnart Mäll

“India tänapäeva budism”

17. aprillil kell 18.00 Rahvusraamatukogu konverentsisaalis

 

Khenpo Konchok Thamphel

“Budism ja kaasaeg”

10. aprillil kell 18.00 Rahvusraamatukogu konverentsisaalis

Täpsem info leheküljel www.drikung.ee

 

24. märts 2008

Budismi Instituudi AVALDUS

Budismi Instituut ootab rahumeelsele meeleavaldusele (Hiina saatkonna, Narva mnt. 98 vastas mereäärses pargis ) 26.03.08 kell 16-18 kõiki inimesi, kes peavad oluliseks inimelu ja kultuuri. Kesksel kohal ei ole olümpiamängud, vaid kriitiline olukord Tiibetis, tiibeti rahva ja väga unikaalse kõrgkultuuri ühemõtteline ja järjekindel hävitamine Hiina RV poolt . Kunagine võimas kultuuririik Hiina vaevleb kommunismi-utoopia haiguse käes, mis on teatavasti läbi ajaloo erandita väga traagiliselt lõppenud. Haiguse kulgemist on aga jällegi erandita saatnud lausvale, tohutud inimkannatused, kultuuri hävitamine ja terror. Ka praegune olukord Tiibetis ei ole mitte erand vaid reegel. Soovime, et Hiina RV saaks oma haigusest üle ja muutuks taas tõeliste väärtuste kandjaks nagu ta pikki sajandeid on olnud. Me püüame ravida, mitte tappa. Meeleavalduse üks hüüdlause võiks seetõttu olla: Hiina, parane kommunismi-utoopia haigusest!". Ka meie peaksime andma siin oma rahumeelse panuse. Ürituse jaoks püstitatakse Hiina RV saatkonna juurde lava, kus esinevad mitmed Riigikogu liikmed ja avaliku elu tegelased ning mitmed Eesti tippmuusikud.

Me ei mõista niivõrd hukka Hiinat, vaid riigi inim- ja kultuurivaenulikku režiimi. Tahame öelda, et isegi nii võimas kultuuririik, nagu oli pikki sajandeid Hiina, on muutunud kommunistlikuks monstrumiks, kes kellestki ega millestki lugu ei pea.

Selle aasta jaanuaris oli Budismi Instituudi ekspeditsiooni liikmetel võimalus Indias kohtuda dalai-laamaga, kus Ta ütles: "On kindlaid andmeid, et pärast olümpiamänge tuuakse Tiibetisse vähemalt miljon hiinlast". On ütlematagi selge, mida see väikerahvale tähendab. Seetõttu pole Tiibeti probleemi teravik mitte seotud olümpiamängudega, vaid pigem sellega, mis juhtub pärast neid mänge. Kui esialgu ehitati Hiina ja Tiibeti pealinna Lhasa vaheline nn. Lääneraudtee, mille abil juba praegu viiakse röövellikult välja maavarasid, siis pärast olümpiamänge tuuakse Tiibetisse sisse (vähemalt) miljon hiinlast, et hävitada ära nii tiibetlased ja koos sellega ka Tiibeti kultuur.

Tiibetiga seoses ei ole tegu "lihtsalt" ühe kuue miljonilise rahvaga, vaid tiibetlased on olnud ka väga suure ja võimsa budistliku kultuuri ühed põhilised kandjad. Dalai-laamad on olnud pikki aegu ka Hiina vaimsed juhid ja hiinlased on pidanud neid vaimseteks liidriteks ning peetakse ka täna Taiwanil.

Loosungid võiksid olla järgmised :

  1. Koheselt lõpetada Tiibeti rahva- ja kultuurivastane tegevus.
  2. Vabastada rahumeelsetel meeleavaldustel vangistatud inimesed.
  3. Alustada läbirääkimisi dalai-laamaga Tiibeti enesemääramise üle.
  4. Tiibet dekoloniseerida!

KOHAPEAL VALMISTAME LILLEPÄRJA, MILLE VIIME HILJEM HIINA SAATKONNA ETTE. VÕTKEM KAASA LILLED TIIBETILE

Üritus on rahumeelne. Sellest võtavab aktiivselt osa Riigikogu Tiibeti toetusrühm, nii Rohelised, IRL, Reformierakond, kui ka noorteühendused. Meie teada ei taha protestida Keskerakond ja Rahvaliit, ebamäärane on olukord sots-demmidega. Praegu tundub, et vasakpool kipub Hiina RV tegevust Tiibetis "mõistma", kuid loodame väga, et eksime. Tahaks väga, et meeleavaldus oleks parteide ülene, sest püüame kaitsta üldinimlike väärtusi. Toetame Tiibetit !

Kõigil soovijatel on võimalus kaasa aidata meeleavalduse organiseerimisele, tehes sihtotstarbelise annetuse Budismi Instituudi arveldusarvele nr: 221018598037 (saaja: Mahajaana Instituut, selgitus: meeleavaldus).

 

6. veebruar 2008

Budismi Instituut kutsub osalema

2008. aaasta kevadesemester Rahvusraamatukogus

Hardo Aasmäe

“Poliitika ja religioon”

6. märtsil ja 27. märtsil kell 18.00

 

 

27. november 2007

Budism ja tänapäev

 

astrofüüsikust filosoofi Enn Kasaku loengud

15. novembril –
"Tahtmatult illusoorne maailm" I6. detsembril (esialgselt pidi toimuma 29. nov.)
"Tahtmatult illusoorne maailm" II

 

04. oktoober 2007

Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis.

4. oktoobril – Budismi tõlgendused tänapäeval. I. Märt Läänemets –
Budismi tekstigenereerimismehhanism: semiootiline tõlgendusviis


Loengus käsitletakse budismi põhimõiste – dharma – tõlgendusvõimalusi, tõstes esile Linnart Mälli poolt väljatöötatud semiootilist lähenemist, mis mõtestab dharmat (seadmust) kui teksti, kultuuri ja teadvuse seisundit. Buddha õpetuse ja budismi pühakirja kujunemist vaadeldakse omapärase tekstigenereerimismehhanismina, mis kestab edasi ka praegu.
Soovitav lugemine: Linnart Mäll, Nulli ja lõpmatuse kohal; Budismi pühad raamatud, I ja II (vt tutvustusi: www.eao.ee/index.php?page=tekstid).


18. oktoobril – Budismi tõlgendused tänapäeval. II. Märt Läänemets –
Chan ja humanistlik budism: uuenev traditsioon


Loengus käsitletakse mõtlusbudismi chani/zeni traditsiooni ning selle tänapäevaseid voole ja tõlgendusi nii budismi kui ka tänapäeva kultuuri kontekstis. Hiina budismi tänapäeva õpetajate Yin-shuni, Sheng-yeni, Hsin-yuni jt õpetuste näitel räägitakse chanist kui sotsiaalselt orienteeritud inimkeskse humanistliku budismi olulisest osast.
Soovitav lugemine: Sheng-yen, Dan Stevenson, Härja jälgi mööda (vt tutvustust: http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?158196).1. novembril – Budismi tõlgendused tänapäeval. III. Märt Läänemets –
Loendamatud maailmasüsteemid ja budaväljad: mütoloogia ja virtuaalne tegelikkus.


Loengus käsitletakse peamiselt "Põimiksuutra" (Gandavyuhasutra) põhjal mahajaana budismile omast maailmade paljususe ideed, selgitatakse budavälja mõistet ning esitatakse võimalikke tõlgendusi selles ja teistes mahajaana suutrates esitatud mütoloogiliste maailmasüsteemide ja erilistes keskendumisseisundites (samaadhides) ilmuvate virtuaalsete tegelikkusetajude kohta.
Soovitavat lugemist: Õnneliku maa suutra, raamatus "Pronksnaeratus"; Märt Läänemets, Põimiksuutra, kogumikus "Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi aastaraamat 2006" (vt tutvustust: www.eao.ee/index.php?page=aastaraamat).

 

15. september 2007

Sügissemester 2007

Neljapäeval, 20. septembril kell 18 alustab Eesti Budismi Instituut
oma kuuendat hooaega avaüritusega
Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis.

Kavas on Linnart Mälli loeng-vestlus slaididega -
Burjaatia budismist: isiklikud mälestused aastaist 1964-2007.
Lisaks teemakohane film "Hambo laama sõnum"

Tutvustatakse ka sügissemestri loengukava,
mille läbivateks teemadeks on "Budismi tõlgendused tänapäeval" ning "Budism ja tänapäev"
Lektorid on Märt Läänemets ja Enn Kasak

 

22. mai 2007

Budismi Instituut ja Tallinna Vanalinna Päevad

kutsuvad osalema

1. juunil kell 18.00

Buddha Päev Hirvepargis


Märt Läänemets

kõneleb teemal

"Budismi paradoksaalseid ütlusi "


Raho Langsepp

musitseerib india bambusflöödil

 

17. veebruar 2007

Budismi Instituudi Kevadsemestri 2007 loengud

Rahvusraamatukogu väike konverentsisaal

8. ja 22. märts 18-20

"Bodhisattvatee Põimiksuutras"
M.Läänemets

*
12 . aprill ja 10. mai 18-20

"Kujustamise astmed"
L.Mäll

*
26. aprill 18-20

Auväärse Kyabje Lho Drikung Ontul Rinpotše loeng
(tõlge vene keelde)

"Virgumismeel-Bodhicitta"

koostöös Drikung Kagjü Keskusega
www.drikung.ee

ühe loengu hind 75/100
Kogu semestri abonement 300/400
Toetajapilet 1000

 

17. veebruar 2007

KEVADSEMESTER 2007

AVAÜRITUS

laupäeval 17. veebruaril algusega kl 17
Rahvusraamatukogu väikeses saalis

Toimub kahe vast-ilmunud orientalistika-alase raamatu esitlus:

Ida mõtteloo leksikon (Lõuna-, Ida- ja Sise-Aasia)
Linnart Mäll, Märt läänemets, Teet Toome.

TÜ orientalistikakeskus, 2006

Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi Aastaraamat 2006

Sõna võtavad raamatute autorid ja koostajad.
Meeles peetakse raamatute ilmumisele kaasa aitajaid ja toetajaid.
Raamatuid saab kohapeal osta soodushinnaga.

Samuti tutvustatakse kevadsemestril toimuvaid loenguid.

Kl 18.15 tähistatakse sea-aasta algust.

Oodatud kõik huvilised


26. aprill 2007

Auväärne Ontül Rinpotše
(Kyabje Lho Drikung Ontul Rinpoche - liinihoidja, Tso-Pema, Rewalsar, India)

loeng "Bodhicitta-Virgumismeel"
(loeng toimub koostöös Drikung Kagjü Keskusega)

Rahvusraamatukogu väikeses saalis kell 18

23. märts 2007

EESTI AKADEEMILINE ORIENTAALSELTS
XIX orientalistikapäev

Laupäeval, 24. märtsil 2007 toimub TÜ keemiahoone ringauditooriumis (Jakobi 2) Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi ja TÜ orientalistikakeskuse korraldamisel XIX orientalistikapäev. Kell 12.15 algaval konverentsil peetakse kaheksa ettekannet (programmi vt allpool).

Kell 16.45 algavas kunstiprogrammis tutvustatakse Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi kodulehte (www.eao.ee), india ja hiina muusikaga astub üles FA Schola ansambel Raho Langsepa juhtimisel, hommikumaade luulet loeb Andres Ehin ja Florese saare muusikat tutvustab Peeter Volkonski.

Laupäeval, 24. märtsil 2007
TÜ keemiahoone ringauditooriumis (Jakobi 2) algusega kell 12.15

Konverents
12.15 PEETER ESPAK Monoteistlikest algetest sumeri tekstides
12.45 VLADIMIR SAZONOV Kuningavõimust ja kuninga tiitlitest hetiitide riigis
13.15 TARMO KULMAR Matmiskombestiku arengutest muistses Peruus
13.45 MARGIT JUURIKAS Näitleja jaapani klassikalises kyôgen- ja nô-teatris

14.15 - 14.30 Vaheaeg

14.30 LINNART MÄLL Budismi perspektiivid 21. sajandi Euroopas
15.00 MÄRT LÄÄNEMETS Budoloog Alexander Staël von Holstein (1877 - 1937)
15.30 ÜLO VALK Kogemusjutud Tamil Nadu külajumalatest
16.00 LAUR JÄRV Kuidas tõestada Buddha õpetust - Dharmakīrti Pramānavārttika teine peatükk

16.30 - 16.45 Vaheaeg

Kunstikava - alates 16.45
EAO kodulehe (www.eao.ee) tutvustamine (Märt Läänemets, Mait Raun)
Hiina ja India muusikat Varajase ja Orientaalse Muusika Keskuse FA Schola ansamblilt Raho Langsepa juhtimisel
Andres Ehin loeb Hommikumaade ja Tõusva Päikese maa luulet
Peeter Volkonski tutvustab Florese saare muusikat

Orientalistikapäeval saab soodushinnaga osta TÜ orientalistikakeskuse, EAO ja kirjastuse Lux Orientis väljaandeid ning FA Schola plaati "The Sound of Medieval Flute."

20. jaanuar 2007

7. – 14. veebruarini viibib Eestis tiibeti budismi Drikung Kagjü
õpetusliini tuntud õpetlane Khentšen Gjaltsen Rinpotše.

Loengud

8. veebruar kell 18
Rahvusraamatukogu
Loeng “Õilis Kaheksaosaline tee”
www.budismiinstituut.ee

13. veebruar kell 17
Pärnu Teater “Endla” sammassaalis
Loeng “Karma – põhjuse ja tagajärje seadus”
www.sangyeling.org

Harjutuslaager

10. – 11. veebruar kell 10 – 13 ja 15 – 18
Hotelli "Dzingel" konverentsikeskus D (Männiku tee 89)
“Bodhitšitta õpetus ja teostus” (tõlge inglise keelest eesti keelde)
www.drikung.ee

 

4. detsember 2006

Budismi Instituut kutsub osalema

Pimedate Ööde Filmifestival PÖFF

filmide eriprogramm koostöös Budismi Instituudiga

"BUDDHA SILMAD"

uute filmide valik, mida pole Eestis varem linastatud

AJARATAS (Saksamaa)
Režissöör: Herzog, Werner
P 03.12 15:30 Teater NO99
lisaseanss E 04.12 21:00 Kosmos 2
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=395&lang=1&st


KIRGASTUMINE GARANTEERITUD (Saksamaa)
Režissöör: Dörrie, Doris
P 03.12 20:30 Kosmos 2, Tartu Lutsu Teatrimaja
E 04.12 16:30 Genialistide klubi
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=283&lang=1&st


MILAREPA (Bhutan)
Režissöör: Chokling, Neten
P 03.12 14:30 Genialistide klubi, Tartu Lutsu Teatrimaja
P 10.12 16:30 Sõprus
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=469&lang=1&st


SEE ON KARMA dokfilm (Kanada)
Režissöör: Browne, Geoff
T 05.12 17:00 Von Krahli Teater
K 06.12 16:30 Genialistide klubi, Tartu Lutsu Teatrimaja
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=259&lang=1&st


BUDDHA (Argentiina)
Režissöör: Rafecas, Diego
K 06.12 19:00 Kosmos 1
L 09.12 20:00 Kumu auditoorium
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=380&lang=1&st


LILLEDE ORG (India)
Režissöör: Nalin, Pan
N 07.12 18:00 Kosmos 1
L 09.12 14:00 Vene Kultuurikeskus
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=391&lang=1&st


SANKARA (Sri Lanka)
Režissöör: Jayakody, Prasanna
P 10.12 14:00 Kumu auditoorium
http://2006.poff.ee/?todo=film&id=349&lang=1&st

Eriprogrammi seanssidel kommenteerivad

Linnart Mäll
Sven Grünberg
Andres Herkel
Vaddhaka

 

24. oktoober 2006. a.

Alexander Berzini loengud Tallinnas

9. nov kell 18-20
Loeng "Böni ja budismi suhted"

10. nov kell 18-20
Loeng "Tantra klassifikatsioon"

Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuses

korraldaja: Budismiinistituut
---

11. nov kell 11-14 ja 16-19
"Budistlikud tantra meetodid"

12. nov kell 10-13
"Kalacakra õpetus"
(eriti oodatud on Kalacakra pühitsuse saanud)

Drikung Kagjü Keskus (Tallinn, Kopli tn. 22-7A)

Korraldaja: Tallinna Drikung Kagjü Keskus

Alexander Berzin (s 1944, New Jersey, USA) omandas magistri- ja doktorikraadi Harvardi Ülikooli Kaug-Ida keelte, sanskriti ja indoloogia osakonnas. 1969-1998 elas Dharamsalas kui õpetlane ja budist, keda juhendasid kõigi 4 tiibeti budismikoolkonna laamad. Põhiõpetajaks oli Tsenzhab Serkong Rinpoche, kes oli ka Tema Pühaduse 14. dalai-laama õpetajaks. Samaaegselt oli Berzin 9 aasta vältel Dharma-tõlgiks nii Tsenzhab Serkong Rinpochele kui-ka Tema Pühadusele 14. dalai-laamale.
Alates 1983 on Berzin rännanud mööda ilma ning õpetanud enam kui 70 maa budismikeskustes ja ülikoolides Dharma-teostuse ja filosoofia erinevaid aspekte, Tiibeti ja Mongoolia ajalugu, astro-meditsiini teooriat.
1998 pöördus Berzin tagasi Läände elama ning on end peamiselt pühendunud Dharma-teemaliste raamatute ja artiklite kirjutamisele. Üheks tema suuremaks ettevõtmiseks on budismialane veebileht www.berzinarchives.com .
Lõpetades 7. nov loengud Shotimaal, saabub Berzin 8. nov 5 päevaks Tallinna, seejärel jätkates õpetamisega juba 13. nov Berliinis.

***

20. september 2006. a.

Teisipäeval, 03. oktoobril 2006
algusega kell 18

Eesti Rahvusraamatukogu Konverentsisaalis

Auväärse Gartšen Rinpotše loeng teemal "Karma"

Sissepääs vaba

______
Gartšen Rinpotše viib Tallinnas läbi budistliku harjutusseminari

Vaata ka http://www.drikung.ee/Uudised.htm

Gartšen Rinpotše elulugu


Ülimalt Auväärne Gartšen Rinpotše on Drikung Kagjü laama, keda tunti 13.sajandil siddha Gar Tšödingpa, Tiibeti budismi Drikung Kagjü liini rajaja Kjobpa Džigten Sumgöni lähima õpilasena. Samuti peetakse teda mahasiddha Arjadeva, suure Nagardžuna õpilase taaskehastuseks. 7.sajandil oli ta tuntud kui Lonpo Gar, Tiibeti dharmakuninga Songsten Gampo minister.

Praegune Gartšen Rinpotše - VIII Gar Köntšog Njetong Njima Tšökji Senge Pal Zangpo (Konchog Ngedun Tenpei Nyima, samuti tuntakse kui 8-th His Eminence Kyabje Garchen Triptrul Rinpoche ehk 8-th Gar Konchok Nyetong Tenpei Nyima Choekyi Palsangye ehk Gar Konchog Nyidon Nyima Chokyi Senge) sündis 1937. aastal Ida-Tiibetis, Kham maakonnas. Eelmine Drikung Kagjü troonihoidja Drigung Kjabgon Zhiwe Lodro tunnistas ta Gartšen Trinlej Jongtshap’i taaskehastuseks.

Seitsmeaastaselt viidi noor tulku Lho Mijal’i kloostrisse ja pühitseti mungaks. Pühitsuse käigus osutas poiss Džigten Sumgöni pildile ja ütles: “See on minu laama, õpetaja.” See vahejuhtum kinnitas ümbritsevate usku, et laps on tõeline Gartšen Rinpotše taaskehastus.

Üheteistkümneaastaselt sai Gartšen Rinpotšest Lho Mijal’i kloostri valitseja. Samal ajal alustas ta õpinguid Siddha Tshime Dordže käe all. Ta läbis ngöndro, viieosalise Mahamudra õpingud ja Naropa 6 joogat.

Kahekümne kahe aastaselt, olles lõpetanud 2,5 aasta ritriidi, vangistati ta Hiina Kultuurirevolutsiooni käigus 20 aastaks. Vangilaagris õnnestus tal salaja õpetust saada oma juurelaama, Njingma dzogcheni meistri Khenpo Munseli käest. Suurte raskuste kiuste väsimatult harjutades jõudis ta kõrge teostumiseni. Khenpo Munsel tunnustas Gartšen Rinpotše saavutusi sõnadega: “Ta on tõeline Bodhisattva emanatsioon.”

Vabanenud vanglast 1979 aastal, asus Gartšen Rinpotše uuesti üles ehitama Drikungi kloostreid Tiibetis ja taastama budistlikku õpetust. Ta on loonud Ida-Tiibetis kaks internaatkooli lastele, loomisel on budistlik kolledž Lho Lungkar Gon. Gartšen Rinpotše on asutanud budistlikud instituudid USA-s, Arizonas ja Saksamaal, Münchenis. Ta on Dharma õpetamisega väga hõivatud, igal aastal teeb ta õpetusi jagades maailmale ringi peale.

T. P. Drigung Kjabgon Tšetsang Rinpotše hindab Gartšen Rinpotšed kui suurt Drikung Kagjü joogit. Ta on saanud Gartšen Rinpotšelt Jamantaka väepühitsuse ja loonud talle pika eluea palve.

Ülimal Auväärne Gartšen Rinpotše on tuntud oma kõrge teostumise, aga ka suure headuse poolest. Tal on eriline võime aidata inimesi vabaneda halbadest harjumustest nagu alkoholism, suitsetamine, narkomaania, mängurlus jne. Rinpotše on ühtviisi tähelepanelik kõigi inimeste vastu ja ei pea ennast teistest kõrgemaks. Ta ei ole kunagi reetnud oma õpilaste ega kellegi teise usaldust.

 

***

05. september 2006. a.

Budismi Instituudi õppeaasta avaüritus


Neljapäeval, 14. septembril 2006
algusega kell 18

Tallinnas, Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalisMeenutatakse VI dalai-laamat Tsangjang Gjatsot (1683-1706)
seoses 300 aastaga tema lahkumisest

esitletakse tema luulekogu “Nukrad armastuslaulud” eestikeelset tõlget
(tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll)VI dalai-laama Tsangjang Gjatso (1683-1706) on tuntud oma eluarmastuse ja traagilise saatuse poolest. Toodud Potalasse alles teismelisena, sai ta küll Tiibeti kõrgematele budistlikele vaimulikele kohase hariduse ja kasvatuse, kuid ei andnud mungatõotusi, vaid jätkas salaja ilmalikke harrastusi, kuhu kuulusid ka kaunite naiste seltskond ja vein. Nii oma vaimulikud kui ka armuelamused ja -igatsused valas noor mees imekaunitesse lüürilistesse luuletustesse, mis said Tiibetis väga populaarseteks ja on nüüdseks tõlgitud juba paljudesse maailma keeltesse. Tsangjang Gjatso suri salapärastel asjaoludel teel Lhasast Pekingisse Hiina keisri juurde vaid 23 aastasena.

 

Osavõtt kõigile prii.

Võimalus raamatut “Nukrad armastuslaulud” soodushinnaga osta

 

***

02, august 2006. a.

19-20 aug. toimuvad Koolimäel Budismi Instituudi 4-ndad suvepäevad.
PROGRAMM:

Laupäev 19. August
kl 14 lõunasöök
kl 16 MÄRT LÄÄNEMETS "Mis on humanistlik budism?"
(loeng-vestluse-arutelu vormis, 1,5-2 t)
Põhimõtteliselt eelmise aasta vestluse ja ka möödunud sügissemestri viimase loengu jätk
uuematest suundadest tänapäeva hiina budismis ja sellest, mida meil sealt õppida oleks.
kl 18 Õhtusöök
kl 19 LINNART MÄLL Eesti budismi tulevikuperspektiividest.
Jutt umbes 30-45 minutit ja edasi arutelu..
Filme/pilte
SAUN/LÕKE

Pühapäev 20. aug
Kl 9 hommikusöök
Kl 11 Arutelu huvilistele: Budismi Instituudi tulevikuperspektiividest…

SÕÕGIRAHA/OSAVÕTUTASU 200 eek palume kanda Mahajaana Instituudi arvele 221018598037 -
märksõnaga "Suvepäevade osavõtumaks ja osaleja nimi" hiljemalt 13. augustiks.
ööbimise eest 120 eek /inimene kohapeal. Linad palume endal kaasa võtta.

Tervitades ja rohket osavõttu oodates: Yoko, BI sekretär

Eesti Teatriliidu puhkemaja Võsul Koolimäel orient. 80km Tallinnast idasuunas Lahemaal mere ääres (vaata lisatud kaarte allpool)
TRANSPORT - saab liigi nii eratranspordiga kui ka liinibussidega (maha tulla peatuses Koolimäe, puhkekodu asub kohe peatuse juures):
Tagasisõiduajad Koolimäelt iga päev - 06:50, 10:50, 16:50 (ja 21:30 RLP)

 

25. mai 2006. a.

Meil on rõõm teatada, et käesoleval 2006. aastal on raamatuna ilmumas VI dalai-laama Tsangjang Gjatso „Nukrad armastuslaulud,“ mille on klassikalisest tiibeti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Raamat ilmub koos põhjalike kommentaaride ja eessõnaga.

VI dalai-laama Tsangjang Gjatso (1683-1706) on tuntud oma eluarmastuse ja traagilise saatuse poolest. Toodud Potalasse alles teismelisena, sai ta küll Tiibeti kõrgematele budistlikele vaimulikele kohase hariduse ja kasvatuse, kuid ei andnud mungatõotusi, vaid jätkas salaja ilmalikke harrastusi, kuhu kuulusid ka kaunite naiste seltskond ja vein. Nii oma vaimulikud kui ka armuelamused ja -igatsused valas noor mees imekaunitesse lüürilistesse luuletustesse, mis said Tiibetis väga populaarseteks ja on nüüdseks tõlgitud juba paljudesse maailma keeltesse. Tsangjang Gjatso suri salapärastel asjaoludel teel Lhasast Pekingisse Hiina keisri juurde vaid 23 aastasena.

Budismi Instituudi juhatus pöördub kõikide lahkete inimeste poole üleskutsega toetada VI dalai-laama „Nukrate armastuslaulude“ eestikeelse tõlke väljaandmist, mida tiibeti kultuuri ja budismi huvilised juba ammu ootavad.

Annetused palume saata Mahajaana Instituudi (Budismi Instituut on registreeritud kui Mahajaana Instituut) arvele 221018598037 Hansapangas. Selgituses palume märkida: kuuenda dalai-laama laulud.

Tänuga
Budismi Instituudi juhatus

 

23. veebruar 2006. a.

KEVADSEMESTER 2006

Budismi Instituudi lektoorium:

Mahajaana suutrad
(Rahvusraamatukogu väike konverentsisaal, kell 18-20)

Neljapäev, 9. veebruar
M. Läänemets: Avatansaka (“Lillepärja”) suutrad
Neljapäev, 23. veebruar
lektoorium lükkub järgmisele korrale (9. märtsile)
Neljapäev, 9. märts
L. Mäll: Mahajana suutrad budismi pühakirja kontekstis
Neljapäev, 23. märts
L. Mäll: Prajñaparamita (“Ületava Mõistmise”) suutrad
Neljapäev, 6. aprill
T. Toome: Saddharmapundarika ("Lootossuutra")

Neljapäev, 27. aprill
L. Mäll: Ratnakuta (“Aardekuhja”) suutrad

***
Seminarid:
(juhendab Linnart Mäll)

Teatriliidu saalis Uus tn. 5

1. tsükkel

Laupäev, 18. märts
10-13 - "Teemantsuutra". 1.
14-16 - Eestikeelsest budistlikust terminoloogiast

Pühapäev, 19. märts
10-13 – “Teemantsuutra.” 2.

2. tsükkel

Laupäev, 22. aprill
10-13 – “Bodhitšarjavatara”. 1.
14-16 – Eestikeelsest budistlikust terminoloogiast. 2.

Pühapäev, 23. aprill
10-13 – “Bodhitšarjavatara”. 2.

***

Keeleõpe:

Sanskrit edasijõudnutele
Hiina keel

Kuni 9. veebruarini on veel võimalik registreeruda
mart_laanemets@yahoo.com
või
9. veebruaril enne loengut Rahvusraamatukogus

1. Sanskrit edasijõudnutele.
Õpetaja Märt Läänemets
Eeldusena peaks olema läbitud vähemalt sanskriti algkursus, grammatika.
2. Hiina keel
Õpetaja Märt Läänemets
Oodatud on kõik huvilised olenemata varasemast hiina keele õppimise kogemusest.
Tunnid hakkavad toimuma FWBO majas (Sulevimägi 5)
pühapäeviti järgmistel kuupäevadel:
12. veebruar
5. märts
19. märts
9. aprill
23. aprill
14. mai,

sanskriti keel kella 14-16,
hiina keel kella 16-18.

***

Osavõtutasu:
5 lektooriumi loengut 400(300), üks loeng 100(75)
seminarid:
2 tsüklit (2x2päeva) 400(300), 1 päev 100(75)
lektoorium + seminarid paketihind 700(500)
keeletunnid (õppematerjalid hinna sees):
üks keel - terve kevadsemester 500(300), 1 kord 100(75)
kogu Budismi Instituudi Kevadsemester 2006 tegevus paketihind 1000(800)
toetajapilet 1000
(Sulgudes on toodud soodushinnad - tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetele)
tasuda saab ülekandega BI arvelduarvele 221018598037 Hansapangas
või sularahas enne loenguid.

...

08. veebruar 2006. a

Budismi Instituudi lektoorium:

Mahajaana suutrad
(Rahvusraamatukogu väike konverentsisaal, kell 18-20)

Neljapäev, 9. veebruar
M. Läänemets: Avatansaka (“Lillepärja”) suutrad

Neljapäev, 23. veebruar
L. Mäll: Mahajaana suutrad budismi pühakirja kontekstis

Neljapäev, 9. märts
L. Mäll: Prajñaparamita (“Ületava Mõistmise”) suutrad

Neljapäev, 23. märts
T. Toome: Saddharmapundarika ("Lootossuutra")

Neljapäev, 6. aprill
L. Mäll: Ratnakuta (“Aardekuhja”) suutrad

 

20. jaanuar 2006. a

Semestri pidulik avamine:

Kolmapäeval 1. veebruaril, kell 18
Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis

1. film “Amrapali”, millele eelneb tutvustav loeng Linnart Mällilt;
2. Sven Grünberg tutvustab semestri kavasid;
3. Loengutele ja seminaridele registreerimine.

 

05. detsember 2005. a

Linnart Mälli uute budismiraamatute esitlus

neljapäeval, 15. detsembril kell 18
Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis

"Budismi pühad raamatud" 2. köide
Tartu: Lux Orientis, 2005, 208 lk.

 

"Dhammapada"
TÜ orientalistikakeskus ja Budismi Instituut, 2005. (Trükitud Taiwanis), 104 lk.;

 

"Studies in the Astasāhasrikā Prajñāpāramitā and other Essays"
First Indian Edition. Delhi: Motilal Banarsidass, 2005, 238 lk.

***

Sarja "Budismi pühad raamatud" 2. köide sisaldab kolme olulise Ületava Mõistmise suutra – "Teemantsuutra", "Südasuutra" ja "Ühetähesuutra" tõlkeid koos eessõna ja kommentaaridega. Kirjandusliku tõlke kõrval leiab raamatust ka kõigi kolme teksti terminoloogilised tõlked ning sanskriti või tiibetikeelse teksti. “Budismi pühade raamatute” 1. köide, mis sisaldab tähtsamaid paali kaanoni tekste, ilmus möödunud aastal.

“Dhammapada” on Buddhale omistatud mõttesalmide kogu, mis ilmus eesti keeles juba kolmandas trükis, seekord koostöös Taiwani Buddha Hariduse Fondiga ja on välja antud ainult tasuta levitamiseks.

"Studies in the Astasāhasrikā Prajñāpāramitā and other essays" (“Uurimused Kaheksatuhanderealisest Ületava Mõistmise suutrast ja teisi artikleid”) on Linnart Mälli ingliskeelsete tööde kogumik prestiižsse India kirjastuse väljaandel.

Esitlusel on võimalik soodushinnaga osta "Budismi pühade raamatute" mõlemat köidet, Dhammapadat kingitakse.

 

***

7.september 2005. a

 

SÜGISSEMESTER 2005

Budismi Instituudi loengusari 2005. a sügissemestril

Maht: 5 loengut á 2 tundi
Aeg neljapäevadel:

15. september
29. september

13. oktoober
03. november
10. november

kell 18-20
Koht: Rahvusraamatukogu väike konverentsisaal


Hiina budismi lühiülevaade

Lektor: Märt Läänemets

15. september –
Hiina algupärased religioonid konfutsianism ja taoism
*
29. september (kell 19.00-21.00 suures saalis)
Budismi tulek Hiinasse ja pühakirja tõlkimine
*
13. oktoober –
Hiina budismi põhimõisted
*
03. november
Hiina budismi koolkonnad ja tähtsamad tekstid
*
10. november –
Hiina budism tänapäeval (Taiwanis, Hiinas, Ameerika Ühendriikides jm.)

Sisukokkuvõte

Loengusari tutvustab hiina budismi selle ajaloolises arengus kuni tänapäevani välja.

Esimeses loengus antakse ülevaade Hiina algupärastest religioonidest – konfutsianismist ja taoismist – kui hiina budismi vaimsest ja kultuurilisest taustsüsteemist.
Teises loengus räägitakse budismi jõudmisest Hiinasse 1.-2. sajandil, selle varajasest arengust ja juurdumisest hiina kultuuris ning budismi järk-järgulisest hiinastumisest; tutvustatakse budismi pühakirjade hiina keelde tõlkimise 1000-aastast “hiigelprojekti” ja kuulsamaid tõlkijaid.
Kolmandas loengus selgitatakse hiina budismi põhimõistete sisu, nende hiina keelde tõlkimise ja kohandamise põhimõtteid ning hieroglüüfilisi vasteid.
Neljandas loengus kõneldakse hiina budismi suurematest koolkondadest – chanist, huayanist, tiantaist ja puhta maa koolkonnast –, antakse ülevaade nende filosoofilistest põhiseisukohtadest, meeleharjutustest ja kultusest.
Viiendas loengus räägitakse hiina budismist tänapäeval, selle tähtsamatest esindajatest, reformiliikumistest Taiwanil, budismi taaselustumisest Hiinas praegu, kommunistliku režiimi lõpuperioodil, hiina budismi levikust ja keskustest Ameerika Ühendriikides, Austraalias ja Euroopas.

Soovitavat lugemist

Lowenstein, T. Buddha tee. Budism – vaimse virgumise tee. Tallinn: Ilo, 2001
Shaughnessy, E. L. (toimetaja) Hiina – taevadraakoni maa. Tallinn: eesti Entsüklopeediakirjastus, 2002
Storm, R. Idamaade mütoloogia entsüklopeedia. Tallinn: Varrak, 2001 (Hiina ja budismi kohta käivad osad)
Konfutsius. Vesteid ja Vestlusi. Klassikalisest hiina keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll. Tallinn: Eesti Raamat, 1988
Lao-zi. Daodejing. Klassikalisest hiina keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll. - ""Loomingu" Raamatukogu" 1979, 27
Mäll, L. Nulli ja lõpmatuse kohal. (Eesti mõttelugu, 21). Tartu: Ilmamaa, 1998 (2003)
Teemansuutra. Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll. Raamatus: J. Parnov. Pronksnaeratus. Tallinn: Valgus, 1975, lk 243-261

***

Loengusarja täisabonement (5 loengut) 400/300 kr

Üks loeng 100/75 kr
(soodushinnad tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetele)
Toetajapilet 1000 krooni

......

Budismi Instituudi keeleseminarid

NB! Keeleõppehuvilistel palutakse kindlasti eelregistreeruda! Keelehuvilistel palutakse koguneda Rahvusraamatukogu konverentsisaali BI sügissemestri avaüritusele 15. septembril kell 18.00 või teatada oma keeleõppesoovist hiljemalt 15. septembriks meili teel alljärgnevalt:

Sanskriti keel algajatele (jätkub)
Õpetaja: Teet Toome
teettoome@yahoo.com
*

Sanskriti keel edasijõudnutele
Õpetaja: Märt Läänemets
mart_laanemets@yahoo.com
*

Hiina keel (Budistlike tekstide hiina keel) -
õpe toimub ainult piisava suurusega õppegrupi moodustumisel
Maht: 7 seminari, á 1,5 tundi
Planeeritud aeg: alates 15. septembrist igal teisel neljapäeval kell 20.30-22.00 (erand 29.sept.)

Õpetaja: Märt Läänemets
mart_laanemets@yahoo.com

Sisututvustus
Hiina keele seminari alustekstiks on hiinakeelse “Südasuutra” lühike versioon. Mitmetasemelise tekstianalüüsi käigus võetakse läbi järgmised teemad:

“Südasuutra” kirjamärkide üksikasjalik uurimine ja seletamine (pildiline ja graafiline seletus, kirjutamine, hääldamine ja lugemine, tavaline tähendus, budistlik tähendus);
“Südasuutras” esinevate budistlike mõistete laiendatud uurimine ja seletamine (nende sisu ja konteksti avamine koos sanskritikeelsete algupäraste terminite esitamise ja erinevate tõlkevastete vaatlusega tänapäeva keeltes);
“Südasuutra” hiina keele ja grammatika ning lauseehituse analüüs võrdlevalt sanskritikeelse teksti ja tänapäevaste tõlgetega ning näidete esitamisega teistest hiinakeelsetest budistlikest tekstidest;
“Südasuutra” teksti analüüsi põhjal klassikalise ja budistlike tekstide hiina keele, hiina kirjamärkide kirjutamise ning hiina (mandariini) keele häälduse põhimõtete õppimine.
Seminar on mõeldud KÕIKIDELE huvilistele. Mõningad eelteadmised budismist on soovitavad kuid mitte tingimata vajalikud, sest vajadusel räägitakse seminaril ka budismi üldseisukohtadest ja põhimõistetest. Eelteadmised hiina ja sanskriti keele kohta tulevad kindlasti kasuks, kuid nende puudumine ei ole vähimalgi määral takistuseks seminaril osalemisele. Õpetamise metoodika kohandatakse täielikult õpilaste tasemele. Seminaril osalemise peamiseks eelduseks on HUVI. Kõik õppematerjalid on budismiinstituudi poolt.
Seminari läbinu peaks oskama lugeda ja kirjutada 120-150 hiina kirjamärki; teadma hiina kirjamärkide kujunemise ja kirjutamise üldreegleid; tundma klassikalise ja budistliku hiina keele esmaseid grammatikareegleid ja mõningaid abisõnu; tundma ca 30 hiina budismi põhimõistet koos sanskritikeelsete vastetega ning nende levinumaid tõlkevasteid tänapäeva keeltesse; olema võimeline aru saama ja lugema hiinakeelse “Südasuutra” lühiversiooni ja kogu teksti ise hiina kirjamärkidega ümber kirjutama.

***

Keeleõppe toimumisajad/kohad on kokkulepitavad grupisiseselt.

Ühe keeleõppe korra hind on 100/75 (võimalik paketihind sõltub õppekordade arvust)
(soodushinnad tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetele)

 

***

16.oktoober 2005. a

 

Teisipäeval, 18.10 oktoobril, kell 18.00

Rahvusraamatukogu saalis

"Milarepa ja teised Kagjü koolkonna suured õpetajad"

Lektor: Drubpön Tšhampa Rigzin RinpotšeTiibeti Drikung Kagjü koolkonna õpetaja, auväärne Drubpön Chamspa Rigzin Rinpoche on sündinud 1950. a. Oma esmase budistliku koolituse on saanud Lamayuru kloostris Ladakhis. Erakordselt heade õpetajaomaduste tõttu on ta kujunenud Drikung Kagyu koolkonna üheks väljapaistvamaks õpetajaks. Sageli reisib ta koos Drikungi koolkonna pealaama T. P. Drigung Kyabgon Chetsang Rinpochega, olles assistendiks harjutuslaagrite (ritriitide) läbiviimisel. Samuti on ta ka praegu õppetöö ja eriharjutuste tegevjuhendajaks traditsioonilistel 3-aastastel harjutuslaagrites Indias, Almoras. On rajanud kloostri Drikung Dekyid Chamspa Ling (Pithoragarh, India). Ta valdab suurepäraselt ka inglise keelt ning omab piisavalt kogemusi suhtlemises budistidega väljaspool Aasiat. Laama Tšhampa Rigzin on varem Eestis viibinud 1994. a. T. P. Tšhetsang Rinpotše esimese visiidi ajal, mil õpetas Eesti budistidele Gurujooga, Vajrasattva ja Chöd' harjutusmeetodeid.

***

 

04.oktoober 2005. a

EESTIKEELSE DHAMMAPADA UUS VÄLJAANNE ILMUNUD

Neljapäeval, 13. oktoobril algusega kell 18
Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis


toimub enne väljakuulutatud loengut Taiwanis trükitud
eestikeelse DHAMMAPADA 3. trüki esitlus.
Raamatut, selle saamist ja eesmärki tutvustab
Dhammapada tõlkija, Budismi Instituudi president
LINNART MÄLL.

Esitluse järel toimub väljakuulutatud loeng
"Hiina budismi põhimõisted", lektor Märt Läänemets.

***

BUDISMI PÜHADE RAAMATUTE VÄLJAANDMINE

“Budismi pühad raamatud” esimene köide, mis hõlmab Tipitakast pärit pühakirju Linnart Mälli tõlkes, ilmus 2004. aastal. Käesoleval aastal on ilmumas sarja teine köide, mis sisaldab kolm ületava mõistmise suutrat: Teemantsuutra, Südasuutra ja Ühetähesuutra, mis ilmuvad samuti Linnart Mälli tõlkes.
Uus köide sisaldab ka suutrate originaaltekste. Lisaks kommentaarid.

Budismi Instituudi juhatus pöördub kõigi lahkete inimeste poole üleskutsega toetada “Budismi pühade raamatute” II köite väljaandmist. Loodame, et eestikeelsete budistlike tekstide sari jätkub järgmistelgi aastatel, selleks aga ootame ka teie kaasabi.

Kõik annetused palume saata Mahajaana Instituudi (Budismi Instituut on registreeritud kui Mahajaana Instituut) arvele 221018598037 Hansapangas. Selgituses palume märkida: budismi pühad raamatud.

Budismi Instituudi juhatus

***

 

19.juuni 2005. a

BUDISMI INSTITUUT

kutsub osalema

Budismi Instituudi reis Indiasse 2005

Väljalend Tallinnast: 30. oktoober.
Saabumine Tallinna: 25. november.
Kestvus: 27 päeva.
Reisikorraldaja Indias: tiibetlastele kuuluv reisibüroo
Senge Travels, kelle koostatud kava on lisatud allpool.

Reisi põhieesmärgid:
1. Tutvumine budistliku kultuuri mälestusmärkidega Lõuna Indias:
Ajanta, Aurangabadi ja Ellora koobastemplid, muistsed kloosterülikoolid Nagarjunakondas
(seal elas Nagarjuna) ja Amaravatis (seda kohta seostatakse Kalachakra tantra kuulutamisega).
2. Tutvumine budismi olukorraga tänapäeva Indias.
Viibitakse mahajaana konverentsi avamisel Delhis, kus kohtutakse ka dalai-laamaga
ning külastatakse tiibetlaste poolt rajatud suurimaid kloostreid Indias,
mis asuvad Bylakuppe ja Hunsuri ümbruskonnas: Sera, Mendroling, Tashilhunpo jt.
3. Tutvumine pagulastiibetlaste asulatega samas piirkonnas.

Muud eesmärgid:
1. Tutvumine India kultuuri muude kuulsate mälestusmärkidega:
kunagised võimsate kuningriikide pealinnad Jaipur ja Mysore,
hinduistlikud templid Beluris ja Halebidis, dzhainistlik hiigelkuju Sravanabelagolas,
islami mälestusmärgid Agras (eelkõige Taj Mahal), Aurangabadis ja Hyderabadis,
kristlik apostel Tooma katedraal Chennais, kuhu ta olevat maetud,
bahai Lootose tempel Delhis, India teaduskeskus Bangalore jt.
2. Tutvumine hinduistlike Aurobindo ja Sai Baba keskustega.
3. Tutvumine endise Prantsusmaa asumaaga Pondicherrys.
4. Ning lõpuks tutvumine India ja eriti Lõuna-India draviidi rahvaste elu-oluga
(11.-24. novembril viibitakse ju kolmes suures draviidi rahvaste põhiasustusega osariigis
Andhra Pradeshis, Tamilnadus ja Karnatakas).

Reisi kogumaksumus: umbes 25 000 krooni (lennud
Tallinn - Delhi ja Bangalore - Tallinn; kohalikud
reisid õhukonditsioneeridega varustatud busside ja
rongidega; head hotellid, millest mitme juures on
basseinid, hommikusöögid).
Lisakulud: (viisad, vaktsineerimised, mälestusmärkide
külastamine, lõuna- ja õhtusöögid, joogid, suveniirid jne.)
olenevalt vajadustest 5000 - 10000 krooni.

Palun kõigil reisile registreerijatel saata soovitatavalt maikuu jooksul VASTUS mailitsi:
NIMI, SÜNNIAEG, KONTAKT (MAIL, TEL)

yoko alender
bi SEKRETÄR
yoko.alender@mail.ee
3725101387või Budismi Instituudi juhatuse liikmele Teet Toomele
(teettoome@yahoo.com).

BUDDHIST TOUR PROGRAMME FOR ESTONIAN GROUP-2005:

Oct.31 Delhi : Meet and assist on arrival at IGI Airport and then transfer to Hotel.
Nov.01 Delhi : After Lunch visit Lotus Temple and National Museum or Humayung Tomb and O/night at hotel.
Nov.02 Delhi : To attend the International Mahayana Conference . O/night at hotel.
Nov. 03 Delhi-Agra: After breakfast depart for AGRA and check in of arrival. Afternoon visit TAJ MAHAL, Agra Fort and City Tour. O/night at hotel.
Nov.04 Agra-Jaipur : After breakfast depart for Jaipur and En route visit Fatepur Sikri. Check in Hotel on arrival and thereafter visit Jaipur City. O/night at hotel.
Nov.05 Jaipur: After breakfast Half Day excursion to AMBER FORT, the old Capital of Jaipur rulers. Ride Elephant from the Foot of the Hill upto the Gate of the Fort with an English speaking Guide. After Lunch visit to Maharaja’s Museum, Jai Singh Observatory and then depart for Delhi. Check in hotel on arrival and O/night at hotel.
Nov.06 Delhi-Aurangabad: Morning at leisure and after lunch transfer to Railway Station to board Train for Aurangabad at 1335 hrs.
Nov. 07 Delhi-Aurangabad: Meet & assist on arrival at RLY. Station at 1140 hrs. and then transfer to Hotel. Afternoon Buddhist Caves at Aurangabad and the Mini TAJ MAHAL and O/night at Hotel..
Nov.08 Aurangabad : After breakfast, depart for dull days excursion to AJANTA CAVES and visit all important Buddhist Caves. Afternoon proceed back to Aurangabad and O/night at Hotel.
Nov.09 Aurangabad-Hyderabad : Half day Excursion to ELLORA and visit all important Buddhist Caves and specially Cave No. 5,6,12 of Buddhist Caves and then visit Cave 16 the replica of Lord Shiva’s Celestial. Afternoon transfer Railway Station to board overnight Train for Hyderabad at 1920 hrs.
Nov. 10 Hyderabad: Meet and assist on arrival at Secundrabad RLY Station and transfer to Hotel. After breakfast, half day tour of Hyderabad CITY visiting Golconda Fort, AP State Museum, Charminar, etc. O/night at hotel.
Nov.11 Hyderabad – Nagarajunakonda: After early breakfast depart for Nagarjunakonda a unique Island which takes about 4 hrs. Check in Hotel on arrival. Thereafter Nagarjunakonda by riding Motor Boat visiting the Island Museum where one can perhaps get chances the glimpse of Lord Buddha’s Relics. Thereafter, the remains of Buddhist civilization and partially ruined monolithic stupa of Buddha on the Island. Evening back to Hotel by riding Motor Boat and O/night at hotel.
Nov.12 Nagarajunakonda: Days excursion to Amravati. Amravati is by far the most magnificent and widely known of the ancient Buddhist Sites in Andra. Visit its Museum which housed rich collection of Buddhist civilization and the lavishly decorated STUPA that had been worshiped until 12th Century. Thereafter, visit a very sacred place where Lord Buddha has given the first Kalachakra initiation. Thereafter, proceed to back to Nargarjunakonda and O/Night at hotel.
Nov.13 Nagarjunakonda-Hyderabad-Chennai: After breakfast depart for Hyderabad and transfer to Railway Station to board Overnight Train for Chennai at 15.50 hrs.
Nov.14 Chennai : Meet and assist on arrival Madras RLY Station and check in hotel on arrival. After Lunch visit to St. Thomas Cathedral and other Temples. O/night at hotel.
Nov.15 Chennai-Pondicherry: Depart for Pondicherry by A/c Mini Coach 4-5 hrs. drive and Check in Hotel on arrival. Afternoon visit to Sri Aurobindo Ashram. Overnight at hotel.
Nov.16 Pondicherry-Bangalore: After early breakfast depart for Bangalore by A/c Coach which would take about 7-8 hrs. Check in Hotel on arrival and evening free.O/night at BLR.
Nov.17 Bangalore-Puttaparthy : After breakfast depart for Puttaparthy ( Sri Sai Baba’s Ashram) by A/c Coach. Check in Hotel and thereafter visit the Ashram. O/night at hotel.
Nov.18 Puttaparthy-Belur : After breakfast depart for Belur and En route visit Hassan via Sravanabelagola, Belur and Halebid. Overnight at hotel.
Nov.19 Belur-Mysore: After breakfast depart for Mysore which would take about 4-5 hrs. Check in Hotel and afternoon visit Mysore City. O/night at hotel.
Nov. 20 Mysore: Morning visit to Sri Rangapatna an Island of Fortress encircled by the River Cauvery. This was the Summer Palace of TIPU SULTAN, the legendary Tiger of Mysore. Return to Hotel for lunch and evening visit Illuminated BRINDAVAN GARDEN. This is one of the famous Garden in South India where one can witness a spectacular scene of Musical Fountain and lightning Show. Thereafter, return back to Hotel and O/night at hotel.
Nov. 21 Mysore-Bylakuppe : After breakfast depart for Bylakuppe and check in Hotel at Kushal Nagar. Afternoon visit SERA MONASTERY and O/night at hotel.
Nov.22 Bylakuppe: Full day sight seeing of Tibetan Settlement visiting Mendroling monastery, Kagyu monastery, Tashi Lhunpo monastery and O/night at hotel.
Nov.23 Bylakuppe : Morning visit SOS Tibetan Children’s Village School, Dalai Lama’s Representative Office, Tibetan Carpet Weaving Centres and then visit to some of the near by Tibetan Settlement Villages to have a glimpse of Tibetan Settlement. O/night at hotel.
Nov.24 Bylakuppe-Hunsur-Bangalore: After breakfast depart for Mysore and En route visit Hunsur where they can visit Gyumed Tantric Monastery, Zonga Chhodi monaster and the Settlement. Thereafter, proceed to Bangalore via Mysore and then transfer to Air Port to board flight at 0115 hrs, Nov. 25.

***

 

6.juuni 2005. a

Kohtumised
auväärse DOBOOM TULKUga

12. juunil 2005 algusega kell 18.15
Tartus Ülikooli peahoone auditooriumis 102

14. juunil 2005 algusega kell 18.00
Tallinnas Rahvusraamatukogu suures Konverentsisaalis

Doboom Tulku on tiibeti kõrgvaimulik ja Tema Pühaduse
XIV dalai-laama lähedane kaastöötaja.

Auväärne on kohtumisõhtutel lahkesti nõus vastama küsimustele.
Seega ootame üritusel kõigilt huvilistelt küsimusi budismi teemadel.

Laama Doboom Tulku


Sissepääs vaba - kõik huvilised on lahkesti oodatud!

* * *

 

27.mai 2005. a

BUDDHA PÄEV HIRVEPARGIS

3. juunil algusega kell 18. 00

kõneleb
Linnart Mäll

muusikat teeb
Roland Suits shakuhachi flöödil

Üritus on tasuta

Tere tulemast Tallinna Hirvepargi rohelusse !

* * *

 

4.veebruar 2005. a

BUDISMI INSTITUUT

kutsub osalema

KEVADSEMESTER 2005

LEKTOORIUM


NULLIST JA LÕPMATUSEST

lektor Enn Kasak

17.veebruar, 10.märts, 31.märts

...

SURMAST JA MAAILMALÕPUST

lektor Tarmo Kulmar

14.aprill, 5.mai

Loengute algus Rahvusraamatukogu konverentsisaalis kell 18

...
Täisabonent (5 loengut) 400/300 kr
Üks loeng 100/75 k
r
Toetajapilet 1000 krooni
soodushinnad tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetele

* * *
Jätkuvad sanskriti ja tiibeti keele kursused

Sanskriti keele tunnid algajatele

3. aprillil kell 12.00

Tallinn
Süda tn 2-6

õpetab Teet Toome

(Edasiste keeletundide ajad teatatakse üritustel)

***
Sanskriti ja klassikalise tiibeti keele tunnid
edasijõudnutele.

Õpetab Linnart Mäll

3. aprillil

Sanskriti keel kell 12.00

Klassikaline tiibeti keel kell 15.00

Koht: Tartu, Lossi 3-406

(Edasiste tundide ajad teatatakse 3. aprillil)

* * *

 

1.veebruar 2005. a

KEVADSEMESTER 2005

AVAÜRITUS RAHVUSRAAMATUKOGU SUURES SAALIS

Semestri avamine,

Kim Ki-Duki film “Kevad, suvi, sügis, talv ... ja taas kevad”

9.veebruar kell 18.00, avaürituse pääse 50 kr.

NB! Avaüritus toimub samaaegselt Tiibeti Uue Aasta algusega!

***

 

9.detsember 2004. a

BUDISMI INSTITUUT

kutsub osalema

16. detsember

kell 18.00

Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuses

Linnart Mälli loeng-vestlus

MIS ON BUDISMIS OLULINE - PÜHAPAIGAD
Loengut illustreeriv materjal - digislaidid, audio-videomaterjal -
pärineb Budismi Instituudi viimaselt õppereisilt Indiasse.

 

15.september 2004. a

BUDISMI INSTITUUT

(endine Mahajaana Instituut)

kutsub osalema

Sügissemester 2004

Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuses

Linnart Mälli loeng-vestlused

MIS ON BUDISMIS OLULINE?

30. september
14. oktoober
4. november
16. detsember


Algusega kell 18.00

Täisabonent (4 loengut) 300/200 kr
Üks loeng 100/75 kr
Toetajapilet 1000 krooni
soodushinnad tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetetele

* * *
Sel semestril (ja loodetavasti ka edaspidi) on meil võimalus hakata koos käima Süda tn.2-6,
et arutleda, vaadata teemakohaseid filme, ja/või kuulata budistlikku muusikat.
(Ajakava ja täpsem info loengutel ning e-mailiga)


* * *

Sel semestril jätkub sanskriti ja tiibeti keel edasijõudnutele

Linnart Mälli juhendamisel - kaugõppe vormis.

(Täpsustused, ajakava ja õppematerjalid loengutel)

*
Tiibeti ja Sanskriti keele algkursused:

Algkursus on hea võimalus kordamiseks ja küsimusteks koguneda ka edasijõudnutel!

Sanskriti keele algkursus:

30. oktoober
6. november
11., 18 detsember
8., 22. jaanuar 2005


15.00-18.00 (3 korda 45 min.)
toimub Süda tn. 2-6

õpetab Teet Toome

Kogu kursuse maksumus 500/300. Korra kaupa makstes 100 /75 päev.

*
Tiibeti keele algkursus

2.,16.,30. oktoober
13., 27. november
11. detsember

11.00-14.00 (3 korda 45 min.)
toimub Süda tn. 2-6

õpetab Leene Korp

NB ! Palume keeletundidesse kindlasti eelregistreeruda !

Registreerumine:
info@budismiinstituut.ee
tingimused ja lisateave:
510 1387

 

8.detsember 2004. a

Budismi Instituudi reisiseltskond Indias - III

Meie reisi kolmandal etapil tutvusime budismi kunstimälestistega.

1. Adžanta – budistlikud koobastemplid ja –kloostrid 2. saj. e.m.a. kuni 6. saj. m.a.j.

2. Ellora - budistlikud koobastemplid 6.-8. saj.
Lisaks hinduistlikud ja džainistlikud templid veidi hilisemast ajast.

3. Santši, kus asuvad stuupad ja kloostrid 3. saj. e.m.a.

Reisi lõpetasime India kultuuri suurepäraste vaatamisväärsustega Agras:
Tadž Mahal ja Agra kindlus.
Samuti käisime Fatehpuri Sikris – mogulite mahajäetud linnas.

Sellega on lõppenud Budismi Instituudi 2004. aaasta õppereis.

Teet Toome

 

28.november 2004. a.

Budismi Instituudi reisiseltskond Indias - II

Meie reisi teine etapp hõlmas budismi pühapaiku.

1. Bodhgaya. Prints Siddhartha virgus seal, ehk sai Buddhaks.

2. Sārnāth, kus Buddha pidas esimese jutluse.

3. Shravasti. Buddha peatus oma rännakutel seal kümneid kordi jutlustades suutraid.

4. Vaishali - Vimalakirti suutra tegevuspaik.

5. Rajgir, kus Buddha kuulutas ületava mõistmise suutraid.

6. Kushinagar - Buddha jõudis seal pärisnirvaanasse.

Peatusime ka Nālandas, kus 3.-13. sajandil tegutses maailmakuulus budistlik ülikool.

Igal pool luges Linnart Mäll ette oma tõlkeid, mis on seotud nende kohtadega.

Kõigele pani ilusa punkti L. Mälli kohtumine karma kagju koolkonna juhi XVII Gjalva Karmapaga.

Edasi siirdume lõuna poole tutvuma budistliku kunsti muistsete vaatamisväärsustega.

Teet Toome

 

24.november 2004. a.

Budismi Instituut kutsub osalema

Teisipäeval 30. novembril

õhtuüritus - vaba pääsuga

kell 18.30

Süda tn. 2-6

film “Milarepa laulud”

(Sven Grünberg, Arvo Iho) 1989
(uus helindus ja montaaž digitaalselt - november 2004)

dokumentaalset laadi film käsitleb Milarepa teemat.

Milarepa (eluaastad 1040-1123) oli Tiibeti pühak ja joog, kes õpetas lauldes
ning kelle laule lauldakse tiibeti kultuuriga seotud kohtades, tiibetlaste kodudes ja kloostrites senimaani.

(filmitud Burjaatias ja Mongoolias)

 

19.november 2004. a.

19. nov. 2004
Budismi Instituudi reisiseltskond Indias - I

Reis on kulgenud edukalt. Reisi esimeses järgus külastasime Tiibeti budismi keskusi Dharamsalas ja
Dehra Dunis. Tutvusime Tiibeti eksiilvalitsuse tegemistega, käisime Namgjali kloostris ning veetsime
ilusa õhtupooliku nende munkadega, kes 2001. aastal tegid Tallinnas liivamandalat. Dharamsalas käisime
veel Tiibeti lastekülas, Tiibeti Arhiivraamatukogus ning Norbulingka Instituudis. Põgusalt tutvusime ka
karma kagju Gyuto kloostriga ning Dolma Lingi nunnakloostriga.

Instituudi presidendil Linnart Mällil olid pikemad vestlused dalai-laamaga ning Tiibeti eksiilvalitsuse
juhi Samdhong Rinpochega.

Dehra Dunis viibisime kõigi Tiibeti koolkondade kloostrites, eriliti meeldis njingma koolkonna
Mindrolingi kloostris hiljuti valminud hiigelstuupa. Dehra Duni lähistel jättis meile võimsa mulje drikung
kagju koolkonna uhiuus Songtseni raamatukogu.

Kõrgpunktiks oli kogu seltskonna kohtumine sakja koolkonna juhi, tähtsuselt teise Tiibeti kõrglaama,
Sakja Triziniga tema kodus.

Edasi laheb meie reis paikadesse, kus kunagi Gautama
Buddha ise viibis.

Teet Toome

 

20.august 2004. a.

Budismi Instituut (end. Mahajaana Instiuut) korraldab:

Õppereis budismi pühadesse paikadesse Indias

10.nov - 7. dets. 2004.

Reisiprogramm on mahukas, vt. reisikirjeldus allpool.

Selgunud on lendude täpsustused. Paneksime seega paika ka lõpliku registreerimise reisile.

NIMI KIRJA maili teel yoko@budismiinstituut.ee

1. oktoober KANDA ÜLE LENNUPILETI RAHA MAHAJAANA INSTITUUDI HANSAPANGA KONTOLE (11026)

reisikindlustus ja vaktsineerimised jäävad siis igaühel enda teha aga võiks olla nö kohustuslikud :)
viisat ei ole ilmselt kellelgi, nii et need organiseeriksin mina kõik korraga helsingist peale raha laekumist oktoobri algul.

Hind sisaldab:

lennupilet
ööbimine 2-4 kohalises hotellitoas
hommikusöök
ringreisid kohapeal (buss/rong)
reisijuht
pagasivalve, kus vajalik
sissepääsud pühapaikadesse jms.
viisa

ei sisalda:

lõuna, õhtusöök
isiklikud muud kulud
reisikindlustus

Kokku võiks eelarve olla ca 25 000 EEK

Grupi suurus kuni 25 inimest.

SEPTEMBRIS TEEKSIME KA ESIMESE INDIA-TEEMALISE SEMINARI

VEEL ON KA VABU KOHTI, NII ET TEAVITAGE SÕPRU TUTTAVAID

tervitades ja rõõmsate reisikaaslaste vastuseid ootama jäädes
yoko alender
51 01 387

TOUR PROGRAME

NOV. 11. DELHI : Arrival assistance at IGI Airport and then transfer to Hotel.
NOV.12. DELHI –GORAKPUR : Morning half day Delhi sight seeing and
afternoonTransfer to RLY. Station to board Vaishali Express at 1945 hrs.
NOV.13. GORAKPUR-SRAVASTI : Meet and assist on arrival at Gorakpur RLY.
Station at 0840 hrs. Breakfast at Gorakpur and then drive to Sravasti –200 Kms.
Check in hotel on arrival. After lunch sight seeing of Sravasti visiting Jetvana
Garden where King Khosala offered shelter to Lord Buddha for 24 Rainy seasons.
Then visit the Site where Lord Buddha confounded his critics with million-fold
manifestation of Himself seated on the petalled Lotus. O/Night at hotel.
NOV.14: SRAVASTO-: -KUSHINAGAR 5-6 hrs.: After early breakfast depart
For Kushinagar and check in Hotel on arrival. After lunch visit Mahaparinirvana
Temple whereA Golden recumbent figure of Lord Buddha, Sacred Place of Buddhas
Cremation and the ruins of Rambhar Stupa. Overnight at Hotel.
NOV.15 KUSHINAGAR-PATNA 300 KMS: After breakfast depart for Patna which
takes about 7/8 hrs. En route visit VAISHALI where Lord Buddha has delivered His
last sermon. Visit a huge Pilar erected by Emperor Ashok to commemorate the spot
of the last Sermon. Vaishali is also known for Amrapali- a beautiful dancer who
offered Buddha a mango orchard and later became Nun. Thereafter Proceed to
PATNA and check in Hotel on arrival. O/night at hotel.
NOV.16 PATNA-BODHGAYA 215 KMS.: After early breakfast depart for
Bodhgaya and En Route visit NALANDA. Nalanda is a Site of a Buddhist University of
Great repute Which came up much after Buddha passed into Mahaparinirvana. Visit
The ruins of University and the Museam. Then proceed to RAJGIR and visit Vulture’s
Peak where Lord Buddha has delivered many of His Sermons. Then visit Japanese
Peace Pagoda by an aerial Ropeway and also visit Hot Spring. Thereafter proceed to
Bodhgaya. Check in Hotel and O/night at hotel.
NOV.17 BODH GAYA : Full day sight seeing of Bodhgaya area visiting Mahabodhi
Temple/Tree under which Prince Sidharth meditated and finally obtained NIRVANA
the enlightentment, Tibetan monastery and all other Buddhist Temples around
Bodhgaya. O/Night at hotel.
NOV.18 BODH GAYA : Full sight seeing of Maha Kala Cave, River Nirvana and
after Lunch Visit to KOLASHRI ( Sitavana ) Cemetery. O/night at Hotel.
NOV.19 BODH GAYA-VARANASI 275 KMs.: After breakfast depart for Varanasi
which takes about 7/8 hrs. ( One can also travel by Day Train to Varanasi which takes
about 4/5 hrs.) Check in on arrival and O/Night at hotel.
NOV.20 VARANASI : Early morning visit to River Ganges to witness Bathing
Ghats, Sun Rise and Cremation Sites by Riding Boat. After breakfast Days Excursion
to SARNATH visiting Dharmekh Stupa, Deer Park, Sarnath Museum, Central Tibetan
Institute and Tibetan Monastery. Evening return to Hotel and O/Night at hotel.
NOV.21 VARANASI-BHUSAVAL-AURANGABAD : After breakfast transfer to
RLY. Station to board either Dadar Express/Mahanagar Express Train at 1055/1130 in
II Class A/c Coach.
NOV.22 BHUSAVAL-AURANGABAD : Meet & assist on arrival at Bhusaval Rly.
Station at 0555hrs. or 1010 hrs. and transfer to Aurangabad. Check in Hotel on
Arrival and after Lunch visit Buddhist Caves at Aurangabad and Mini TAJ MAHAL and
O/night at hotel.
NOV.23 AURANGABAD : After breakfast Days Excursion tour to ELLORA where
one will find Rock-Cut Cave Temples of Buddhism, Hinduism and Jainisam. There are
34 Rock-Cut Cave Temples and the most magnificent Caves among them are Cave
No.5/6/12 all Buddhist Caves and then Cave No.16 the KAILASH Temple the most
remarkable and migneficent carved out of a piece of Mountain Rock. Lunch at Ellora
and on way back to Aurangaband visit some of the Aurangabad Buddist Caves and
the mini TAJ MAHAL. O/Night at hotel.
NOV.24” AURANGABAD :After Breakfast Days Excursion tot AJANTA and then
Visit the Caves. There are about 30 Caves and visit the most important ones and
there are magnificent Rock-Cut Cave Temples dating from 2nd. Century B.C to 7th.
Century A.D The Caves are adorned with Buddhist sclupture and frescoes portray in
epic form the religious and secular life through 8th. Century. Evening proceed to
Aurangabad and check in Hotel. O/Night at hotel.
NOV.25 AURANGABAD-BHOPAL: After breakfast transfer to RLY Station to
board Sachkand Sup. Express Train at 1203 hrs. Day Train.
NOV.26 BHOPAL : Meet and assist at RLY. Station on arrival at 0015 hrs. and
transfer to Hotel. After Lunch Half Day excursion to SANCHI which is 46 KMs. drive.
Sanchi has history significant of Buddhism and sculptures and some are most
beautiful expression of Buddhist Art in the World. Visit three important Stupas with
circular domes and railing around them. Also visit Ashok Pillar and Gupta Temple of
4th. Century. SANCHI became a seat of the Buddhist learing Centre and monuments
dating back to 2300 years. Afternoon visit the Upper & Lower Lake, Laximi Narayan
Temple and Birla Museum. O/N at hotel.
NOV.27: BHOPAL-AGRA: After breakfast depart for Agra . Check in Hotel on
arrival. Afternoon visit Taj Mahal and Agra Fort etc. O/night at hotel.
NOV.28 AGRA – DELHI : After breakfast depart for Delhi and En route visit
Fatepur Sikri and then proceed for Delhi. Check in Hotel on arrival and O/night at hotel.
Nov.29 DELHI-PATHANKOT: Morning half day sight seeing visiting Red Fort, Rajghat,
Shanti Van and India Gate. Evening transfer to Railway Station to board Overnight Train
to Pathankot in II A/c Coach.
Nov.30 PATHANKOT-DH’SALA : Meet & assist on arrival at Railway Station and then
drive to D’sala for about 4 hrs. Check in hotel on arrival and O/night at hotel.
Dec.01 DHARAMSALA : Full day sight seeing visiting Tibetan Medical & Astro. Institute,
Tibetan Library, Nechung monastery and back to hotel. Afternoon visit Namgyal monastery,
Dialectric School and Tibetan Handicraft Centre. O/night at hotel.
Dec.02 D’SALA : Full day sight seeing visiting Norbu Lingkha Institute –a culture Centre for
Tibetans where one can see metal crafts, wood crafts, Thanka painting and Tibetan Doll
making etc. Lunch at Norbu Lingkha and then visit Gyuto monastery where His Holiness
The Gyalwa Karmapa is residing at present and then visit SOS TCV School . O/night at hotel.
Dec.03 D’SALA-DEHRA DUNE : After early breakfast depart for Dehra Dune by
Non A/c Mini or Large Coach which takes about 9 -10 hrs. Check in hotel on arrival and
O/night at hotel.
Dec.04 DEHRA DUNE : Morning drive to Clemen Town to visit Nyingma monastery and
the Camp. Afternoon visit Sakya Centre and Tibetan Women's Centre. O/night at hotel.
Dec.05 DEHRA DUNE-DELHI : After breakfast depart for Delhi which would take about
7 hrs. Check in hotel on arrival and O/N at hotel.
Dec.06 DELHI DEPART: Morning free for independent activities and evening transfer to
International Airport as per return flight schedule.

 

19.august 2004. a.

21. augustil kell 11 algab Rahvusraamatukogus rahvusvaheline konverents

"Rahvaste õigused: ideaalid ja tegelikkus".

Konverentsi korraldavad
Justiitsministeerium, Sisekaitseakadeemia, Rahvaste Õiguste Instituut ja
Esindamata Rahvaste Organisatsioon.

Avalik konverents peetakse Eesti Rahvusraamatukogu saalis laupäeval 21.
augustil kell 11 - 18. Justiitsminister Ken-Marti Vaheri avasõnadele
järgnevad tervitused. Avaettekande peab Rahvaste Õiguste Instituudi
direktor Linnart Mäll, kes vaatleb tööd, mida on tehtud Rahvaste Õiguste
Ülddeklaratsiooni vastuvõtmise eel. Ettekandes püstitatakse ka ülesanded
tulevikuks. Järgneb 11 ettekannet, milles käsitletakse rahvaste õiguste
teoreetilisi küsimusi, mitmete rahvaste (burjaadid, tõvalased) olukorda
minevikus erinevate riikide koosseisus. Juttu tuleb ka mitme rahva
seisundist tänapäeval (ingerlased, tšuvašid, tšerkessid, Taiwani
põlisrahvad) ja võimalustest konfliktide lahendamiseks lähitulevikus
(tšetšeenid). Sisekaitseakadeemia rektor Peeter Järvelaid räägib Eesti
vähemusrahvaste olukorrast kahe maailmasõja vahel ning Ken-Marti Vaher
väljavaadetest Rahvaste Õiguste Ülddeklaratsiooni mõju suurendamiseks.
Konverentsil võetakse vastu vastavasisuline otsus, milles taotletakse
rahvaste õiguste alase uurimistöö jätkamist. 22. augustl jätkub töö
Esindamata Rahvaste Organisatsiooni juhtimisel sektsioonides, millest
võtavad osa vaid ERO liikmesrahvaste esindajad. Põhiliseks
diskussiooniobjektiks on Esindamata Rahvaste Organisatsiooni töö
koordineerimine, kuid arutatakse ka ülesandeid, mis seisavad ees
Rahvaste Õiguste Ülddeklaratsiooni kommentaaride kirjutamisel.

Konverentsi kava

11.00 Avamine - Ken-Marti Vaher (Eesti)
Tervitused

11.30 Avaettekanne
Linnart Mäll (Eesti) Rahvaste õigused - mis on tehtud ja mida on vaja teha?

12.00 I paneel: Rahvaste õiguste teoreetilised mõõtmed.
1. Michael van Walt (Holland) Kuidas tasakaalustada riikide terviklikkuse ja rahvaste enesemääramise põhimõtteid.
2. Konstantin Zamyatin (Udmurtia) Rahvaste õigused ja põlisrahvaste õigused.
3. Heno Sarv (Eesti) Terminid 'suveräänsus' ja 'diasporaa' Ida-Euroopas.

13.15 Ekskurss Eesti minevikku
Peeter Järvelaid (Eesti) Eesti vähemusrahvaste olukorrast kahe maailmasõja vahel Werner Hasselblati näitel.

13.45 Pressikonverents.
.
13.45 - 14.30 Lõunavaheaeg

14.30 - 14.50 Vaade tulevikku.
Ken-Marti Vaher (Eesti) Väljavaated Rahvaste Õiguste
Ülddeklaratsiooni aktsepteerimiseks rahvusvahelise õiguse kontekstis.

14.50 II paneel: Rahvaste õiguste ajalised ja ruumilised mõõtmed.
1. Wladimir Bagai-ool (Tõva) Tõva rahva riikluse arengu etapid.
2. Bata Bayartuev (Burjaatia) Burjaadi etnose probleemid ajas ja ruumis.
3. Alexander Okhtov (Tšerkessia) Venemaa rahvaste õigusest tšerkessi rahva näitel.

16.10 III paneel: Rahvaste õiguste aktuaalsed mõõtmed.
1. Akhyad Idigov (Tšetšeenia) Tšetšeenide olukorrast praegu ja lähitulevikus.
2. Nikolay Lukianov (Tšuvaššia) Tšuvaši rahvus 21. sajandi alguses.
3. Aleksanteri Kirjanen (Ingeri) Venemaa rahvuspoliitika teostamine ingerlaste ajaloolisel asustusalal.

17.20. Arutelu ja otsuse vastuvõtmine.

17.55. Konverentsi lõpetamine.

***


juuli 2004. a.

Mahajaana Instituudi  suvepäevad

Toimumiskoht: Mart Viires'e talu


***

5.juuni 2004. a.

Buddha sünnipäev Hirvepargis

4. juunil kell 18.00

Kõneleb Linnart Mäll

Muusikat teevad Sven Grünberg ja Peeter Vähi

Budismi Instituut (endise nimega Mahajaana Instituut) tutvustab Ida tsivilisatsioone ja eriti budismi maailmavaadet. Lektooriumid toimuvad Rahvusraamatukogus. Sel korral aga valiti tegevuskohaks linnapark, millest tehakse Roheline Klassiruum. Jutlustas ju ka Buddha kunagi Sarnathi Hirvepargis.

 

7.mai 2004. a.

MAHAJAANA INSTITUUDI KEVADSEMESTER 2004

Käesoleval semestril pakume huvilistele õppekava, milles on kesksel kohal Linnart Mälli lektoorium "Budismi põhimõisted".

Edasi läheb ka sanskriti keele kursus ja klassikalise tiibeti keele kursus.

Loengud toimuvad Rahvusraamatukogu konverentsisaalis.

Lektooriumi "Budismi põhimõisted" ajakava:

05. veebruar - I: Kõige põhilisemad mõisted
(Lisaks film "Teekond Kailashi mäele" - I)

04. märts - II: Ülimat seisundit tähistavad mõisted
(Lisaks film "Teekond Kailashi mäele" -II)

08. aprill - III: Tee juurde kuuluvad mõisted
(Lisaks dokumentaalfilm "Tibet - Cry Of the Snowlion"- I)

06. mai - IV: Veel tee juurde kuuluvaid mõisteid
(Lisaks dokumentaalfilm "Tibet - Cry Of the Snowlion"- II)

Loengute algus kell 18.00

Loengule järgneb film

Sanskriti keele ja klassikalise tiibeti keele loengud (Linnart Mäll)

Von Krahli Teatris, Rataskaevu 10.

Keeleõppe ajakava on järgmine:

Sanskriti keel:
20. märts kl 11-13
3. aprill kl 14-16
8. aprill kl 14-16

Klassikaline tiibeti keel:
20. märts kl 14-16
3. aprill kl 11-13
8 . aprill kl 11-13

 

10. veebruar 2004. a

Kolmapäeval 11. veebruaril kell 15.30 - 17.30

toimub Kirjanike Maja (Harju 1) musta laega saalis

kahe raamatu esitlus:

1. “Budismi pühad raamatud - I” tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll

2. Linnart Mäll, "Studies in the Astasāhasrikā Prajñāpāramitā and other essays"

Esitlusel saab raamatuid osta soodsama hinnaga!

Kohtumiseni!

 

26. jaanuar 2004. a

Raamatuesitlus

Reedel, 30. jaanuaril, kell 18 toimub Tartu Kirjanduse Majas
(Vanemuise 19)

kahe raamatu esitlus.

1. "Budismi pühad raamatud" I, tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll.

2. L. Mäll, "Studies in the Astasahasrika prajnaparamita and Other Essays".

Esitlusel saab raamatuid osta soodushinnaga
150 krooni.

 

18. jaanuar 2004. a.

MAHAJAANA INSTITUUDI KEVADSEMESTER 2004
AVAÜRITUS

Neljapäeval 22. jaanuaril kell 18

Rahvusraamatukogu konverentsisaalis

Linnart Mälli
“Budismi pühad raamatud”

- raamatu esmaesitlus

Tutvustame õppekava, keelekursusi ning
kevadsemestri lektooriumi “Budismi põhimõisted”

Kohapeal müügil “Budismi pühad raamatud - I”

PÄÄS ÜRITUSELE ON TASUTA

 

19. november 2003. a.

Külalislektori A. Terentjevi loeng 29.-30. nov. lükkub edasi. Asendusaja teatame.

Vabandame

 

10. oktoober 2003. a.

Mahajaana Instituudi külalislektori Andrei Terentjevi loengud sügissemestri raames

Von Krahli Teatri ruumides
Rataskaevu tn. 10

18 okt. 16.00 - 17.30 ja 18.00 - 19.30
19 okt. 11.00 - 12.30 ja 13.00 - 14.30

Ülevaade tiibeti budismi ajaloost,
kus kirjeldatakse peamisi koolkondi (Ningma, Sakja, Kagjü, Gelug).
Sisaldab ka eraldi loengut tiibeti budismi levikust Burjaatias, Kalmõkkkias ja Tuvas.

29 nov. 16.00 - 17.30 ja 18.00 - 19.30
30 nov. 11.00 - 12.30 ja 13.00 - 14.30

Indo-Tiibeti Madhyamaka õpetuse ajalugu, selle essents ja mõtestamine.

Loengud toimuvad vene või inglise keeles - loengukuulajate enamiku soovi korral tõlkega vene keelest
Üks loeng maksab 75 kr. Soodushind on 50kr. (tudengitele, õpilastele, pensionäridele ja budistlike koguduste liikmetetele).

Orientalist Andrei Terentjev on Venemaa väljapaistvamaid budolooge ja tunnustatumaid tiibeti budismi asjatundjaid. Kauaaegne ajakirja "Buddhism of Russia" peatoimetaja, "Narthang" kirjastuse vastutav toimetaja, St. Peterburgi Budistliku Liidu sekretär, St. Peterburgi Tiibeti Sõprade Seltsi juhatuse liige.

***

27.mai 2003. a.

Mahajaana Instituudi selle hooaja viimane õppesessioon

Laupäeval, 31. mail ja pühapäeval, 1. juunil hotelli Central koosolekukeskuses (Narva mnt 7)

Laupäeval, 31. mail
kell 10-13 Sanskriti keel (M. Läänemets)
kell 14-18 loeng "India suured budistlikud mõtlejad" (L. Mäll)

Pühapäeval, 11. mail
kell 10-12 loeng "India suured budistlikud mõtlejad" (L. Mäll)
kell 13-16 Tiibeti keel (L. Mäll)

NB! Müügil vastses kordustrükis ilmunud Linnart Mälli raamat: Nulli ja lõpmatuse kohal. Eesti Mõttelugu. 21.
Tartu: Ilmamaa, 2003 (1998).

***

5.mai 2003. a.

MAHAJAANA INSTITUUDI LEKTOORIUM

Neljapäev 8. mai kell 18
Rahvusraamatukogu suur saal
LOENG
"Lõpmatu eimiski. Budismi kokkupuuteid tänapäeva füüsikaga"
Lektor: Arvo Tõnisoo


FILM

TEEKOND MUSTANGI KUNINGRIIKI

Film jutustab Dalai Laama saadiku külaskäigust Mustangi
kuninga juurde. Mustang on väike tiibeti kultuuriga Himaalaja
kuningriik Loode-Nepaalis. Filmil on eestikeelne tõlge ja inglisekeelsed
subtiitrid, film on valminud 90-te lõpul.

NB! Müügil vastses kordustrükis ilmunud Linnart Mälli raamat: Nulli ja lõpmatuse kohal. Eesti Mõttelugu. 21. Tartu: Ilmamaa, 2003 (1998).

Laupäeval, 10. ja pühapäeval, 11. mail toimub hotelli Central koosolekukeskuses (Narva mnt 7) Mahajaana Instituudi korraline loengusessioon:
Laupäeval, 10. mail
kell 10-13 Sanskriti keel (M. Läänemets)
kell 14-19 (vaheaeg 16-17) loeng "India suured budistlikud mõtlejad" (L. Mäll)

Pühapäeval, 11. mail
kell 10-12 loeng "India suured budistlikud mõtlejad" (L. Mäll)
kell 13-16 Tiibeti keel (L. Mäll)

 

22.aprill 2003. a.

Hotell Centrali Koosolekukeskuses Narva mnt 7
Laupäev 26 . aprill

kell 10 - 18 (vaheaeg 12 - 13, 15 - 16)

MAHAJAANA INSTITUUDI LOENGUSARI
INDIA SUURED FILOSOOFID (Linnart Mäll)

Pühapäev 27. aprill

kell 10 - 13

Sanskriti keel (Märt Läänemets)

kell 14-17

Tiibeti keel (Linnart Mäll)

 

8. aprill 2003. a.

Neljapäeval, 10. aprillil kell 18

Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis

lektooriumi
“Buddha õpetus ja tänapäev”
III loeng

Budism igapäevaelus (Märt Läänemets)

ja

film XVII karmapast “Buddha jälgedes” (On the Footsteps of Buddha)

 

16.märts 2003. a.

Neljapäeval, 20. märtsil kell 18

Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis

lektooriumi
“Buddha õpetus ja tänapäev”
II loeng

Budistlik humanism võrdluses teiste religioonidega (Linnart Mäll)

ja

film “Milarepa laulud” (Sven Grünberg)

 

7. veebruar 2003. a.

TÄHELEPANU!
MUUDATUS MAHAJAANA INSTITUUDI ÕPPEKAVAS.

MAHAJAANA INSTITUUDI ESIMENE KORRALINE ÕPPETSÜKKEL TALLINNAS NARVA MNT 7 KONVERENTSIKESKUSES

toimub 8.-9. MÄRTSIL

Laupäeval, 8. märtsil kell 10 -13 sanskrit, 14 -19 Inda suured budistlikud mõtlejad I,

Pühapäeval, 9. märtsil kell 10 -12 India suured budistlikud mõtlejad II, kell 13 -16 tiibeti keel.

Esimene lektooriumi loeng 20.veebruaril kell 18 Rahvusraamatukogus BUDISM JA POLIITIKA (Andres Herkel)

illustreeriv film: (Tibet´s Stolen Child) Tiibeti varastatud laps

KURSUSTELE REGISTREERIMINE JÄTKUB märtsini www.mahayana.ee

tere tulemast!

 

30. jaanuar 2003. a.

Mahajaana Instituut alustab uut hooaega

Laupäeval 1. veebruaril 2003 algusega kell 18

Tallinnas Rahvuraamatukogu (Tõnismägi 2) konverentsisaalis

uue hooaja avaüritus
pühendatud Mahajaana Instituudi esimesele aastapäeavale ja Ida-Aasia budistliku kalendri uue, musta veekitse aasta algusele

Kavas: kõned, sõnavõtud tervitused

film

SAMSARA

(Saksamaa-India, 2002, režissöör Pan Nalin)

Linnart Mälli sissejuhatava lühiloenguga

Filmi tegevus toimub Ladakhis. Noor budistlik munk tunneb pärast kolmeaastast koopaerakluses viibimist tungi ilmaliku elu järele. Ta teebki oma soovi teoks kuni... ring saab täis.
Film oli ka 2002. aasta Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali programmis.

Tasuta!

Kõik huvilised on oodatud

Üritusel jagatakse teabematerjale Mahajaana Instituudi kohta ning saab registreerida kursustele ja lektooriumile (vt õppetöö lehekülg)

 

18. september 2002. a.

Pühapäeval, 29. septembril kell 18 Salme Kultuurikeskuse (Salme 12, Tallinn) saalis

Mahajaana Instituudi õppeaasta avamine.

Esineb meie aukülaline

Drikung Kagjü koolkonna pealaama Kyabje Drikung Chetsang Rinpoche,

kes räägib bodhisattvateest.

Avaüritus on tasuta ja avatud kõigile!

 

Mahajaana Instituut alustab uut õppeaastat

29. septembril 2002 alustab Mahajaana Instituut uut õppeaastat. Ka käesoleval aastal pakume huvilistele õppekava, milles on kesksel kohal Linnart Mälli loengukursus, mis on seekord pühendatud bodhisattvatee käsitlustele mahajaana tekstides. Edasi läheb sanskriti keele kursus, uue õppeainena tuleb klassikalise tiibeti keele kursus. Jätkuvad laupäevaõhtused seminarid mitmekesistel teemadel.

Õppetöö toimub nädalalõputsüklitena, nagu eelmisel semestrilgi, kuigi ajakava ülesehitus on mõnevõrra erinev. Loengud toimuvad harvemate, kuid pikemate kompaktsete tsüklitena, keeletunnid ja seminarid on võimalusel hajutatud loenguvabadele nädalavahetustele.

Õppemaksu tasumist on muudetud paindlikumaks, nii et igaühel on võimalik valida ka üksikute õppeainete vahel ja tasuda soovi korral nende eest eraldi.

Õppekavast ja registreerimisest lähemalt õppetöö leheküljel.

 

7. juuli 2002. a.

Tiibeti budistlik õpetaja
Auväärne 13. Zasep Tulku Rinpotše
Tallinnas

12. juulil kell 18.00
Tiibet enne ja praegu.
Värsked muljed ja slaidid reisidelt Tiibetis.

15. juulil kell 18.00
Iidne tarkus tänapäeva maailmas.
Budistliku õpetuse (Dharma) rakendamine igapäeva elus.

Loengud toimuvad Heliloojate Liidu majas Lauteri 7.

 

18. märts 2002. a.

KOKKUSAAMINE RINPOCHEGA TOIMUB TEISIPÄEVAL KELL 19.45 TALLINNAS, HELILOOJATE LIIDU SAALIS, LAUTERI 7, 2.KORRUSEL!!!

Tulku Pema Wangyal Rinpoche, VIII Taklung Tsetrul Rinpoche on tulemas Eestisse,
kohtumaks Buddhadharma järgijate ja huvilistega.Info telefonil 0/6461829 või 05101387; email:  mahayana@mahayana.ee

Allpool lühiteavet Tema kohta Soome keeles.

Tulku Pema Wangyal Rinpoche

Tulku Pema Wangyal Rinpoche, VIII Taklung Tsetrul Rinpoche

"Opettajani ovat Tiibetin buddhalaisuuden mestareita. Eräs näistä suurista opettajista oli Kangyur Rinpoche (1898-1975). Aivan varhain lapsuudesta asti opiskelin Kangyur Rinpochen johdolla, joka oli todella suuri opettaja ja monella tapaa asiantuntija filosofiassa, lääketieteessä ja monessa muussa tiibetiläisen tieteen alassa. Kangyur Rinpoche oli opiskellut monien tiibetiläisten mestarien opastuksella, ja hän tuli tunnetuksi nimellä Kangyur Rinpoche, koska Kangyur on kokoelma Buddhan opetuksia tiibetin kielellä. Hänestä tuli Buddhan opetusten haltija ja mestari ja hän opetti ympäri Tiibetiä. Hänen suosituksestaan opiskelin Dudjom Rinpochen (1904-1987) johdolla. Dudjom Rinpoche oli Tiibetin suuria mestareita ja Nyingma - ns. vanhan koulukunnan johtaja. Olin myös toisen suuren mestarin Dilgo Khyentse Rinpochen (1910-1990) oppilas. Viime vuosisadan suurimpien tiibetiläisten mestareiden joukossa Dilgo Khyentse Rinpoche oli yksi oppineimmista meditaatiossa, filosofiassa ja tekstien luomisen alueella. Minulla on ollut tilaisuus opiskella myös muitten tiibetinbuddhalaisten traditioiden mestareiden opastuksella, kuten Hänen Pyhyytensä 16. Gyalwang Karmapa, joka edusti Karma Kagyu-traditiota, Hänen Pyhyytensä Kyabje Sakya Trizin, joka edustaa Sakya-traditiota, Dorje Jamyang Rinpochen (1893-1959), jota pidetään suurena opettajana kaikissa traditioissa. Olen ollut myös milloin minulla vain on ollut mahdollisuus Hänen Pyhyytensä 14. Dalai Laman oppilaana. Opiskeltuani näiden mestareiden kanssa viimeiset viisikymmentä vuotta, olen tullut siihen tulokseen, että he kaikki ovat erittäin tiedollisia ja taitavia erityisesti henkisillä alueilla."
Rinpoche asuu Ranskassa Dordognessa, jossa hän johtaa Association du Centre d'Etudes de Chanteloube järjestöä www.chanteloube.asso.fr, joka järjestää buddhalaista koulutusta, mm. perinteisiä kolmen vuoden retriittejä, jossa tälläkin hetkellä on yksi suomalainen mukana. Siellä toimii myös aktiivinen kääntäjäryhmä, joka on julkaissut lukuisia kirjoja www.padmakara.org . Rinpoche on lukuisten luostareiden pääopettaja Intiassa, Nepalissa ja Bhutanissa. Suomessa hän kävi luennoimassa ensimmäisen kerran vuonna 1994, jolloin hän lahjoitti Helsingin Yliopistolle buddhalaisen kaanonin (buddhalaisen kirjoituskokoelman) Vuonna 2000 Rinpoche perusti Helsinkiin buddhalaisen opintoryhmän, jolla on oma harjoituskeskus. Hän käy käy Suomessa opettamassa kolme kertaa vuodessa. Suomen ensimmäinen Stupa valmistui hänen johdollaan syyskuussa 2001 Siikaisiin.
Tulku Pema Wangyal Rinpochen, VIII Taklung Tsetrul Rinpochen vuonna 1993 Helsingin yliopiston kirjastolle lahjoittama tiibetinkielinen käsikirjoituskokoelma sisältää mm. sanskritista tiibetiksi käännetyn, täydellisen Tiibetin buddhalaisuuden kaanonin.
Tulku Pema Wangyal Rinpochen lahjoittama Helsingin yliopiston kirjaston tiibetiläinen kokoelma sisältää myös Longchenpan (1308-1364) seitsenosaisen pääteoksen mDzod-bDun (Seitsemän aarretta), Jigme Lingpan (1729-1798) teoksen Yon-Tan-mDzod (Hengellisten ominaisuuksien aarteisto), Patrul Rinpochen (1808-1887) teoksen Kun-zang La-may Zhal-lung (Täydellisen opettajani sanoja) sekä Khyabje Kangyur Rinpochen (1898-1975) että Kyabje Dilgo Khyentse Rinpochen (1910-1991) tekstejä alkuperäiskielellä. Nämä kaikki teokset ovat vielä tänä päivänä elävää traditiota ja Tiibetin buddhalaisen Nyingma-koulukunnan opetusten perusta.
Suomen ensimmäinen Stupa nousi hänen avustuksellaan vuonna 2001 Siikaisiin. Siikaisten stupa on maailman pohjoisin ja ensimmäinen Suomeen pystytetty stupa. Stupan merkitystä ja hyötyä ei pysty lyhyessä ajassa arvioimaan. Se on rakennettu ja pystytetty Buddhan oppien ja Guru Padmasambhavan opetusten mukaisesti. Se sisältää Buddha Sakyamunin ja monien Boddhisattvojen pyhäinjäännöksiä.

 

5. märts 2002. a.

Mahajaana Instituudis käib õppetöö

Eelmisel nädalavahetusel, 2.-3. märtsil, toimus Mahajaana Instituudi teine õppetsükkel, kus instituudi nõukogu esimees Linnart Mäll alustas kahe loenguga Tipitaka tekstidest ja õpetustest kokku 14 loengut hõlmavat kursust “Budismi pühakirjad”. Külalisesinejana juhatas tsükli sisse nimekas budoloog-semiootik Aleksander Pjatigorski Londoni Ülikoolist, kes viibis Tallinnas Juri Lotmani 80. sünniaastapäevale pühendatud semiootikakongressil. A. Pjatigorski, keda Linnart Mäll tutvustas kui üht oma õpetajat ning kauaaegset sõpra ja kolleegi, oli 60-70-tel Tartu-Moskva semiootikakoolkonna üks tuntumaid nimesid. Ta on avaldanud palju artikleid Tartu Ülikooli semiootika- ja orientalistikakogumikes. Elavalt ja kaasahaaravalt peetud lühiloengus kõneles kuulus teadlane ja võrratu lektor 90 kuulajale mahajaana olemusest, rõhutades eriti selle tekstilisust. Laupäevaõhtuse seminari teemal "Budistliku eetika põhitõed" viis läbi Andres Herkel.

Mahajaana Instituudi käesoleva semestri õppekursus sisaldab eesti tuntuima orientalisti-budoloogi Linnart Mälli loenguid ja sanskriti keele algkursust, mida õpetab Märt Läänemets. Loengutel käsitletut aitavad mõtestada ja seada laiemasse konteksti seminarid, arutelud ja temaatiliste filmide vaatamised, mida juhivad Leonhard Lapin (külalisena), Sven Grünberg, Peeter Vähi, Andres Herkel jt.

Esimene õppetsükkel toimus 16.-17. veebruaril. Loengukursuse "Budismi pühakirjad" juhatasid sisse Linnart Mälli õpilased Märt Läänemets ja Andres Herkel <cv-d.htm>, kes andsid kahe loenguga ülevaate India budismi taustsüsteemidest. Alanud sanskriti keele algkursus annab esmase tutvustuse selle iidse kultuurkeelega, mis on ka budistliku pühakirja üks keeli. Seminaril vaadati filmi Tiibeti XVII karmapast.

Mahajaana Instituudi õppekursusele on registreerunud ligi 100 kuulajat.
Loengud toimuvad Tallinnas Heliloojate Liidu saalis, Lauteri 7.
Info huvilistele instituudi kodulehel www.mahayana.ee

 

18.veebruar 2002.a.

Mahajaana Instituut alustas

Teisipäeval, 12. veebruaril 2002, Idamaade kalendri aastavahetuse päeval, mil lõppev mao aasta andis teed algavale hobuse aastale, toimus Tallinna Kinomajas Mahajaana Instituudi esimese avaliku üritusena tutvustusõhtu. Enam kui saja kokkutulnu ees esinenud Instituudi nõukogu liikmed - aseesimees Peeter Vähi, juhatuse esimees Sven Grünberg ja juhatuse liige Märt Läänemets, rääkisid uue kultuuri- ja haridusühingu eesmärkidest ja plaanidest: anda asjatundlikku budismi alast haridust kõigile huvilistele, kirjastada budistlike tekstide tõlkeid, teatmeteoseid ja muud asjakohast kirjandust. Peeter Vähi luges ette Mahajaana Instituudi algataja ja nõukogu esimehe Linnart Mälli tervituse. Sõna võtsid kohalviibinud Riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Paul-Eerik Rummo ja Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Gerhard Schrömbgens. Kaetud oli teelaud ja õhtu teisel poolel näidati itaalia režissöör Martin Scorsese Tema Pühaduse XIV dalai-laama elust vändatud filmi "Kundun" (1997). (Vaata tutvumisõhtu fotosid.)

Laupäeval, 16. veebruaril ja pühapäeval, 17. veebruaril toimus Tallinnas Heliloojate Liidu maja saalis (Lauteri 7) Mahajaana Instituudi esimene õppetsükkel. Loengukursuse "Budismi pühakirjad" juhatasid sisse Linnart Mälli õpilased Märt Läänemets ja Andres Herkel, kes andsid kahe loenguga ülevaate India budismi taustsüsteemidest. Märt Läänemetsa juhendamisel algas sanskriti keele algkursus. Laupäevaõhtusel seminaril vaadati filmi XVII karmapast. Mahajaana Instituudi õppekursusele on registreerunud üle 80 kuulaja.

Järgmine õppetsükkel toimub väljakuulutatud ajal ja kohas, s.o märtsi esimesel nädalavahetusel (vt õppetöö lehekülge). Laupäevaõhtuse seminari teemal "Budistliku eetika põhitõed" viib läbi Andres Herkel.

* * *

Mahajaana Instituut loodi läinud aasta sügisel kodanikuühendusena eesmärgil edendada asjakohaste kultuuri-, haridus-, kirjastus- ja muude ettevõtmiste kaudu budistliku kultuuri tutvustamist Eestis. Avalikkuse ette astus uus kultuuri- ja haridusühing esmakordselt 12. veebruaril 2002, Idamaade kalendri aastavahetuse päeval, mil lõpes mao aasta ja algas hobuse aasta. Alanud õppekursus ja instituudi kodulehekülg, mis hakkab toimima ka eesti budistlike ühenduste andmebaasina, on esimesteks käivitunud tegevussuundadeks. Ettevalmistamisel on mitmed kirjastamiskavad.

Mahajaana Instituut on ühtlasi katusorganisatsiooniks ühingutele, mis tegelevad budistliku kultuuri uurimise ja viljelemisega. Praegu on Mahajaana Instituudis esindatud Eesti Akadeemiline Orientaalselts, Drikung Kagjü Ratna Šri Keskus, Eesti Nyingma Kogudus, Lääne Budistliku Vennaskonna Sõprade (FWBO) Eesti Ühendus, koostööd tehakse Eesti Tiibeti Kultuuriseltsiga.

Mahajaana Instituuti kureerib kümneliikmeline nõukogu koosseisus Linnart Mäll (esimees), Peeter Vähi (aseesimees), Sven Grünberg, Andres Herkel, Tiina Jokinen, Märt Läänemets, Andres Zelmin, Teet Toome, Yoko Alender-Leht ja Taivo Org; selle tööd korraldab viieliikmeline juhatus, mille esimeheks on Sven Grünberg.

Mahajaana Instituudi avaüritusi kajastati elavalt Eesti ajakirjandusväljaannetes: vt
Mahajaana Instituut avas uksed, Sirp nr 8 (2905), 15. 02. 2002;
Budistlik tempel Eestisse, Eesti Ekspress/Areen, 14. 02. 2002;
Mahajaana Instituut keskendub haridusele, Eesti Päevaleht/City, 15.-21. 02. 2002.

Mahajaana Instituut on ellu kutsutud Eesti kultuuri rikastamiseks enam kui 2500 aasta vanuse budistliku kultuuri saavutustega. Instituudi prioriteetideks on haridusprogrammid ja kirjastamine, et täita lünk, mis meie kultuuri- ja haridusmaastikul sel alal veel on. Eraldi tegutsevad budistlikud organisatsioonid ja mõne kõrgkooli valikkursused ei ole sellega seni edukalt toime tulnud.

Mahajaana Instituudi eesmärgiks ei ole niivõrd budismi kui religiooni ega ühegi kitsama budismi suuna või koolkonna propageerimine, vaid laiapõhjaliste haridusprogrammide pakkumine budismi kui kultuurinähtuse tutvustamiseks rõhuasetusega selle ülimalt kaalukale osale humanistlike väärtuste ja humanistliku maailmavaate kujundamisele maailmakultuuris.

Mahajaana Instituudi õppekursuse eesmärgiks on anda kultuurihuvilistele inimestele eesti keeles asjatundlikku haridust budistliku kultuuri taustsüsteemidest, ajaloost, tekstidest jm. Programmi sihtgrupina näeme eeskätt Eestis tegutsevate budistlike ühingute liikmeid, kõrgkoolide humanitaarerialade tudengeid, gümnaasiumi vanemate klasside õpilasi, aga samuti kõiki teisi, kel asja vastu huvi, vanusest ja eelnevast haridusest olenemata. 2002. aasta kevadsemestril pakutav kursus on mõeldud ulatusliku ja kestvama õppeprojekti avaetapina. Kuna budistlik kultuur on püsinud ja arenenud eelkõige pühade tekstide najal, on projekti esimese etapi raskuskese loengutel budistlikust pühakirjast. Suur osa budistlikku pühakirja kuuluvaid baastekste on algupäraselt kirja pandud vanaindia kultuurkeeles sanskritis; seetõttu on Mahajaana Instituudi avakursuse teine oluline osa sanskriti keele algõpe, mis annab õppijatele baasteadmised sellest iidsest kirjakeelest, avades nõnda tee nii algtekstide juurde kui ka rikastades õppijate üldkeeleteaduslikku ja -filosoofilist teadmistepagasit. Loengute ja keeleõppe täienduseks toimuvad seminarid, kus kursuslased saavad erinevate asjatundjate juhendamisel loominguliselt arutleda loengutes käsitletud teemade sõlmprobleemide üle. Seminaridel näidatakse ka filme budismi teemadel ja arutletakse nende üle.

 

7.veebruar 2002.a.

Mahajaana Instituut alustab

Teisipäeval, 12. veebruaril 2002, Idamaade kalendri aastavahetuse päeval, mil lõpeb mao aasta ja algab hobuse aasta, astub esmakordselt avalikkuse ette uus kultuuri- ja haridusühing – Mahajaana Instituut. Kell 19 algaval tutvustusõhtul Tallinna Kinomajas (Uus 3) kõneldakse kutsutud külalistele Mahajaana Instituudist, selle kavadest ja eesmärkidest, ning näidatakse Tema Pühaduse XIV dalai-laama elust vändatud filmi. Tutvustusõhtu juhatab ühtlasi sisse laupäeval, 16. veebruaril kell 12 Eesti Heliloojate Liidu maja saalis (Lauteri 7, II korrusel) algava Mahajaana Instituudi esimese õppekursuse. Algaval semestril on kavas Linnart Mälli loengukursus “Budismi pühakirjad”, lisaks sanskriti keele algõpe Märt Läänemetsa juhatusel ja seminarid. Õppetöö hakkab toimuma tsüklite kaupa nädalavahetuseti ja kestab maikuuni.

Registreerimine kursusele õppetöö leheküljel.

Mahajaana Instituut loodi läinud aasta sügisel kodanikuühendusena eesmärgil edendada asjakohaste kultuuri-, haridus-, kirjastus- ja muude ettevõtmiste kaudu budistliku kultuuri tutvustamist Eestis. Algav õppekursus ja instituudi kodulehekülg, mis hakkab toimima ka eesti budistlike ühenduste andmebaasina, on esimesteks käivitunud tegevussuundadeks. Ettevalmistamisel on mitmed kirjastamiskavad.

Mahajaana Instituut on ühtlasi katusorganisatsiooniks ühingutele, mis tegelevad budistliku kultuuri uurimise ja viljelemisega, ning seab eesmärgiks teadmiste tugevdamise selles valdkonnas. Praegu on Mahajaana Instituudis esindatud Eesti Akadeemiline Orientaalselts, Drikung Kagyu Ratna Šri Keskus ja Eesti Nyingma Kogudus, Instituudiga on ühinemas Lääne Budistliku Vennaskonna Sõprade (FWBO) Eesti Ühendus ja koostööd tehakse Eesti Tiibeti Kultuuriseltsiga.

Mahajaana Instituuti kureerib praegu üheksaliikmeline nõukogu koosseisus Linnart Mäll (esimees), Peeter Vähi (aseesimees), Sven Grünberg, Andres Herkel, Tiina Jokinen, Märt Läänemets, Andres Zelmin, Teet Toome ja Yoko Alender-Leht; selle tööd korraldab viieliikmeline juhatus, mille esimeheks on Sven Grünberg.

Tagasi